Co niszczy związki? Brak tego jednego skreśla wszystko

Źródło: Dzień Dobry TVN
Czy i kiedy warto ratować związek?
Czy i kiedy warto ratować związek?
Czy kary w związku mają sens?
Czy kary w związku mają sens?
Nie ma miłości bez zazdrości?
Kłótnie w związku
Kłótnie w związku
Naukowcy przez pięćdziesiąt lat badali pary, aby sprawdzić, co najbardziej wpływa na rozpad związku. Okazuje się, że największym problemem jest słaba komunikacja. Sprawdź, jakich zachowań należy unikać.

Rozpad związku - co za niego odpowiada?

Psycholog dr John Gottman na podstawie badań - prowadzonych przez 50 lat na 40 tysiącach par - opisał cztery rodzaje problemów w komunikacji, które mają istotny wpływ na rozpad związków:

  • Pogarda: Wyrażanie braku szacunku dla naszych partnerów (np. wyzwiska, przewracanie oczami, wyśmiewanie);
    • Krytyka: Atakowanie charakteru partnera;
      • Defensywność: Ochrona przed krytyką poprzez używanie wymówek lub zrzucanie winy;
        • Stonewalling: Wycofywanie się z komunikacji poprzez ignorowanie, wyłączanie się lub udawanie zajętego.

          Jak uważa Gottman, największą przeszkodą w tworzeniu udanego związku jest pogarda. To krok dalej od krytyki i negatywnych komentarzy. Dzieje się tak, gdy jeden z partnerów twierdzi, że jest mądrzejszy, ma lepszą moralność lub po prostu jest lepszym człowiekiem niż drugi. Osoba ta czuje się wówczas niegodna i niekochana.

          Jakich zachowań unikać w związku?

          Oznaką braku szacunku jest nieustanne przerywanie drugiej osobie. Pogarda natomiast w tym przypadku to uznanie, że partner nie ma nic ciekawego do powiedzenia. Kiedy częstotliwość takich zachowań nasila się i realizowane są one celowo, to pewne, że małżeństwo jest w tarapatach.

          Przez pogardę w związku na drugi plan schodzi wzajemne wsparcie. Zamiast "ty i ja przeciwko problemowi", partnerzy stanowią dla siebie przeciwników. Nigdy nie wiedzą, kiedy mogą zostać zaatakowani lub osłabieni. Takie zachowanie szkodzi nie tylko związkowi, ale też zdrowiu. Osoby, które doświadczyły pogardy w komunikacji, mają wyższy poziom zachorowań na raka, choroby serca czy inne dolegliwości takie jak przeziębienie, grypa.

          Jak uniknąć pogardy w związku?

          Psycholog poradził, jak pozbyć się negatywnych uczuć i nie wyładowywać ich na innych. Na przykład, zamiast powiedzieć: "Nie mogę uwierzyć, że odwołujesz naszą randkę, żeby spotkać się ze znajomymi. Jesteś samolubnym palantem. Nigdy nie myślisz o moich uczuciach!", warto zmienić treść na: "Jestem zirytowana i smutna, ponieważ nie mogłam się doczekać wspólnego spędzenia czasu". Następnie należy dodać prośbę: "Chciałabym uniknąć takiej sytuacji w przyszłości, rozmawiając o tym przed zmianą planów" oraz zaprosić partnera do rozmowy: "Myślisz, że możemy to zrobić?"

          Ważne jest też wyrażanie wdzięczności, a w tym pomaga dostrzeganie pozytywnych cech partnera zamiast uwypuklanie wad. Psycholog wspomina o magicznej proporcji - co najmniej pięć pozytywnych wypowiedzi do jednej negatywnej. Warto kontrolować też złe interakcje takie jak np.: dokuczanie, krytykowanie, ignorowanie, przewracanie oczami i porównywać z tym, ile było tych dobrych: np. chwalenie, komplementowanie, robienie czegoś miłego dla drugiej osoby.

          Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

          Zobacz także:

          Autor: Daria Pacańska

          Źródło: cnbc.com

          Źródło zdjęcia głównego: Catherine Falls Commercial/Getty Images

          podziel się:

          Pozostałe wiadomości

          Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
          Materiał promocyjny

          Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana