Czy jesteś ofiarą breadcrumbingu? Psycholożka wymienia symptomy toksycznej relacji

Breadcrumbing
Breadcrumbing - wieczna nadzieja na bliskość
Źródło: Dzień Dobry TVN
Odwoływanie spotkań w ostatniej chwili, składanie obietnic bez pokrycia i okazywanie jedynie okazjonalnego zainteresowania - czy to cechy relacji, w której się znajdujesz? Jeśli tak, być może jesteś ofiarą breadcrumbingu. Na czym dokładnie polega to zjawisko? Jak z nim walczyć?

Wieczna nadzieja na bliskość

Początek nowego roku do doskonały czas na uporządkowanie swojego życia. Warto więc zastanowić się m.in. nad relacjami, które mogą negatywnie wpływać na naszą codzienność i pożegnać je raz na zawsze. Czas zakończyć znajomości nieustannie fundujące nam emocjonalny rollercoaster.

Miłość

DD_20211230_Skrzypek_REP
Źródło: Dzień Dobry TVN
 Niezwykła historia miłości Kariny i Adam Baldychów
Niezwykła historia miłości Kariny i Adam Baldychów
Miłość z „Hotelu Paradise”
Miłość z „Hotelu Paradise”
Pełnosprawni w miłości
Pełnosprawni w miłości
Jakie danie na randkę Małgorzata Socha zaserwowała swojemu mężowi?
Jakie danie na randkę Małgorzata Socha zaserwowała swojemu mężowi?
Jak znaleźć partnera na portalu randkowym?
Jak znaleźć partnera na portalu randkowym?
Kto płaci za pierwszą randkę?
Kto płaci za pierwszą randkę?

Szczególnie uważać powinniśmy na osoby stosujące wobec nas tzw. breadcrumbing (można tłumaczyć jako "rzucanie okruchów uwagi"). To zjawisko polegające na okazywaniu innym żmudnej nadziei na głębszą relację, składaniu obietnic bez pokrycia czy przedstawianiu planów, które nigdy się nie spełnią. Dlaczego pozwalamy się zwodzić innym?

- Żeby wejść w taką relację trzeba mieć pewne predyspozycje np. doświadczenia z dzieciństwa. One predestynują nas do tego, by nie stawiać granic. Łatwiej nam zaakceptować, że jest ktoś, kto zadzwoni raz na trzy dni i godzić się na to, niż osobie, która ma fajnie skonstruowane poczucie wartości - tłumaczy psycholożka, psychoterapeutka Sylwia Sitkowska.

Czy jesteś ofiarą breadcrumbingu?

Niektórzy potrafią funkcjonować w tego typu relacjach wiele lat, a nawet nazywać je związkiem. Jak rozpoznać, że nasza sympatia stosuje wobec nas breadcrumbing? Zdaniem ekspertki warto przyjrzeć się swoim uczuciom i emocjom. Możemy czuć się niezrozumiani, mimo wkładanego w związek czy przyjaźń zaangażowania.

Wiele osób nie potrafi zrezygnować z toksycznej relacji. Zamiast tego wolą idealizować swoją sympatię, sabotować swoje potrzeby, bo towarzyszy im tzw. lęk przed bliskością.

Dlaczego ktoś nam to robi? Czy takie zachowanie zawsze jest świadomą i perfidną formą działania? Jak twierdzi Sylwia Sitkowska, przyczyną takiego zachowania względem innych może być zarówno pewne zaburzenie osobowości, jak i strach przed samotnością.

- Może robić to nieświadomie, bo chce się zbliżyć do kogoś, ale nie za bardzo potrafi, więc zbliża się i oddala. Myślę, że jest też grupa osób, która robi to niejako świadomie - podsumowuje psychoterapeutka.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!