Według Michała Czerwińskiego z Fundacji Równość, w Polsce, szczególnie w małych miejscowościach i na wsiach osoby LBGT nie mogą sobie pozwolić na swobodne mówienie o swojej orientacji seksualnej. Jeśli to zrobią, bywają dyskryminowane. Dlatego wielu z nich, by żyć bezpiecznie ucieka do dużych miast. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy Kamila Melaniuka, który pochodzi z małej miejscowości, a od prawie 20 lat mieszka w Warszawie, aby powiedział o swoich doświadczeniach. Dlaczego jego zdaniem mieszkańcy mniejszych miejscowości są uprzedzeni do homoseksualistów? Obok Kamila usiadł na naszej kanapie Slava Melnyk z Kampanii Przeciw Homofobii. Zapytaliśmy go, co jest warunkiem koniecznym, aby osoba LGBT czuła się dobrze w swoim miasteczku, czy wsi?
Katarzyna Dziedzic została - jak mówi - dotkliwie pobita przez swojego partnera. W wyniku jego ataku doznała m.in. złamania czaszki i otwartych ran twarzy. Kobieta upubliczniła fakt pobicia w internecie. Dlaczego się na to zdecydowała? Co dokładnie stało się tuż przed i w trakcie ataku? Jak Pani Katarzyna poznała swojego partnera? Kiedy zaczęło się między nimi psuć? Z Panią Katarzyną rozmawiała reporterka Dzień Dobry TVN Magda Nabiałczyk. A jak były partner kobiety komentuje wydarzenie, o którym teraz jest głośno? Czuje się winny?
Ministerstwo Sprawiedliwości szykuje zmiany w prawie dotyczące rozwodów, m.in. podwyższona zostanie opłata sądowa - z 600 zł na 2000 zł. Co jeszcze planuje ministerstwo? Czy rzeczywiście będzie teraz trudniej o rozwód, jak twierdzą niektórzy? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN adwokat Elizę Kunę.
Wg badań co piąty Polak żyje samotnie, a aż 96% singli szuka trwałego związku. O tym, jak znaleźć partnera, który spełni nasze oczekiwania i od czego takie poszukiwania rozpocząć, opowiedziała w studiu Dzień Dobry TVN Bianca-Beata Kotoro: "Trzeba spojrzeć na siebie. Co jest dla mnie ważne, bez czego nie jestem w stanie funkcjonować z drugim człowiekiem. Jakie mam oczekiwania i ...czy te oczekiwania są realistyczne".
W polskich szkołach nauka o seksie właściwie nie istnieje, dlatego grupa licealistów stworzyła w sieci projekt społeczny SeksPress, który ma na celu zwiększenie świadomości młodzieży na temat edukacji seksualnej. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy Aleksandrę Moraś, Julię Gardasiewicz i Julię Krok, aby powiedziały o szczegółach swojej akcji. Jakie informacje związane z seksem są w szkole tematem tabu?
Czasami trudno jest nam zapomnieć o byłym partnerze i przeboleć jego utratę, dlatego - jeśli jest taka możliwość - decydujemy się na powrót do niego. Czy warto wchodzić dwa razy do tej samej rzeki? O czym warto pamiętać, kiedy już się na to zdecydujemy? Czy powrót do kogoś, kto nas zdradzał ma sens? Zapytaliśmy o to psycholog i terapeutkę par Marzenę Mawricz.
Wielu z nas pamięta swój pierwszy pocałunek i emocje z nim związane. Dlaczego bywa on dla niektórych tak ważny? Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy seksuolog Katarzynę Waszyńską i popularyzatora wiedzy z savoir-vivre'u Wojciecha S. Wocława, aby porozmawiać o pocałunku i jego istocie. Czy w miejscach publicznych wypada się namiętnie całować? W jaki sposób kobieta może dać znać mężczyźnie, że nie ma ochoty, aby ten przy powitaniu pocałował jej dłoń? Czy buziak w powietrze jest elegancki?
Fantazje seksualne odzwierciedlają intymne pragnienia i potrzeby erotyczne. Mogą być one elementem wzbogacającym relacje z partnerem. A czy mogą stanowić zagrożenie dla związku? Jakie fantazje erotyczne powinny nas zaniepokoić? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN seksuolog Izabelę Jąderek.
Wiele osób szuka swojej drugiej połówki na portalach randkowych. Czy to dobre miejsce na znalezienie prawdziwej miłości? Jak wydobyć z wielu ogłoszeń, anons osoby, która wyznaje podobne wartości? Rozmawialiśmy o tym w Dzień Dobry TVN z terapeutką i life coachem Joanną Godecką oraz ekspertem ds. zachowań społecznych Katarzyną Pawlikowską.
Żona Piotra Żyły - Justyna zamieściła w mediach społecznościowych emocjonujący wpis, w którym ujawniła, że skoczek opuścił rodzinę. Czy problemy w domu mogły mieć wpływ na jego niższą formę podczas Igrzysk Olimpijskich w Pjongczangu? O jakich innych sportowcach i ich aferach miłosnych było jeszcze głośno? O romansach znanych zawodników i ich wpływie na życie sportowe rozmawialiśmy z dziennikarką sportową Pauliną Czarnotą-Bojarską.
Pani Karolina była ofiarą przemocy ze strony męża - polityka Rafała Piaseckiego. Rok temu upubliczniła zapis jednej z awantur, do których dochodziło w jej domu. Nagranie było drastyczne. Po 11 latach małżeństwa postanowiła zostawić swojego oprawcę. Spakowała kilka rzeczy i z córeczkami wyprowadziły się z domu. Jak wygląda jej obecna sytuacja? Ktoś jej pomaga? Czy dzieci kontaktują się z ojcem? Panią Karolinę Piasecką gościliśmy w Dzień Dobry TVN.
Przychodzi taki moment, kiedy dziecko rozpoczyna życie seksualne. Zanim to jednak zrobi, warto porozmawiać z nim o intymności. Jak i kiedy to zrobić? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN seksuolog i psycholog Patrycję Wonatowską.
Co szósta kobieta w Polsce pada ofiarą przemocy ekonomicznej. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy Urszulę Nowakowską z Centrum Pomocy Kobiet i adwokat Elizę Kunę, aby zapytać, jak można zdefiniować tę formę przemocy, jaka kara za nią grozi i jak udowodnić w sądzie przemoc ekonomiczną.
Pani Teresa, która do nas napisała, czuje się zagubiona, ponieważ mąż, z którym jest sześć lat po ślubie i, z którym ma dwójkę dzieci, nie zwraca na nią już uwagi i nie widzi jej potrzeb. Co na to terapeutka Bianca-Beata Kotoro, gość Dzień Dobry TVN? Czy wszystkie pary po kilku lata wspólnego życia mają taki problem? Co ma zrobić pani Teresa? Jak odzyskać uwagę partnera?
Randki, zwłaszcza te pierwsze, bywają stresujące. Razem z dziennikarzem Marcinem Sawickim i psycholożką Jagną Ambroziak postanowiliśmy wziąć pod lupę randkę i podpowiedzieć Wam, co zrobić, by randka była udana. Swoją randkę pozwolili nam podejrzeć z bliska Sylwia i Bartek. Dlaczego walentynki nie są dobrym dniem na pierwszą randkę? Dlaczego warto partnera obdarować nawet drobnym prezentem? O czym najczęściej nie myślimy podczas pierwszej randki? Jakie wrażenie zrobił na Sylwii Bartek? I wreszcie, kto na randce powinien więcej mówić?
Wielu młodym ludziom wydaje się, że ich rodzice czy dziadkowie nie powinni być aktywni seksualnie. A jaka jest prawda? Zapytaliśmy o to seniorów, którzy jeżdżą do Ciechocinka.
Dom małżeństwa Burzyńskich został okrążony przez wylaną Noteć. Aby dotrzeć do pracy, Pani Ewa musiała dwa kilometry płynąć łodzią. Gdy rzeka zamarzła, kobieta postanowiła zamieszkać u rodziny, a jej mąż został w domu. Ile czasu już się nie widzieli? Okazuje się, że dom Państwa Burzyńskich jest tak umiejscowieny, że gdy wylewa Noteć, dom zostaje odcięty od świata. Wówczas rodzina jest zmuszona dopływać do wsi łodzią. Jakie są możliwości rozwiązania sytuacji Państwa Burzyńskich? Z Panią Ewą Burzyńską rozmawiał reporter Dzień Dobry TVN Robert Stockinger.
Coraz więcej osób robi sobie półnagie lub nagie zdjęcia, aby potem przesyłać je swoim partnerom. Dlaczego to robią? Jakie związane są z tym zagrożenia? O sekstingu rozmawialiśmy z gośćmi Dzień Dobry TVN: seksuolog Izabelą Jąderek i socjolog dr Julitą Czarnecką.
Poznają swoje ofiary na portalach randkowych i społecznościowych, obiecują złote góry, rozkochują w sobie, by w końcu wyłudzić pieniądze i zniknąć. Dlaczego dorosłe, rozsądne osoby dają się na to nabrać? Czy wśród oszukanych przeważają kobiety? Na co zwracać uwagę, aby nie stać się ofiarą oszusta matrymonialnego? Rozmawialiśmy o tym z psycholog Moniką Dreger i rzecznikiem prasowym Komendanta Głównego Policji insp. Mariuszem Ciarką.
Kobiety, które podejrzewają zdradę coraz częściej sięgają po pomoc detektywów. Po zdobyciu kompromitujących materiałów, wiele z nich jest gotowa do tego, by zniszczyć niewiernego partnera i jego kochankę. Czy wykorzystywanie w sądzie tzw. haków jest w polskim prawie dozwolone? Zapytaliśmy o to adwokat Elizę Kunę. A jak na zbieranie kompromitujących materiałów patrzy psycholog Piotr Mosak. Oboje byli gośćmi Dzień Dobry TVN.
Nie od dziś zastanawiamy się, co wpływa na orientację seksualną i co ją kształtuje. Najnowsze badania kanadyjskie dowodzą dość rewolucyjnej tezy. Dziennikarz Marcin Sawicki rozmawiał z dr Malviną Skorską, psycholożką i członkinią kanadyjskiego zespołu, który przeprowadził badania na temat orientacji seksualnej. Dlaczego te badania są przełomowe? Na co wpływają i co powodują specjalne przeciwciała ciężarnych matek? Czy to prawda, że geje średnio mają więcej starszych braci niż heteroseksualni mężczyźni? Zobaczcie rozmowę Marcina Sawickiego z ekspertką od orientacji seksualnej.
W internecie pojawiają się ogłoszenia nastolatek, które wystawiają na sprzedaż swoje dziewictwo. O ocenę takiego postępowania poprosiliśmy gościa Dzień Dobry TVN psycholog Justynę Korzeniewską.
Wiele par, których związek się rozpada decyduje się na pomoc terapeuty. Jak wygląda taka terapia? Jak długo powinna trwać? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN psycholog Marzenę Mawricz. Naszymi gośćmi byli też uczestnicy programu Ślub od pierwszego wejrzenia: Anna Wróbel i Marcin Wichrowski. Powiedzieli nam o swoich doświadczeniach związanych z terapią małżeńską.
Wiele osób traktuje seks jak obowiązek. Czy są to głównie kobiety? Do czego prowadzi wymuszanie seksu? Z jakich powodów go unikamy? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła seksuolog Izabela Jąderek.
- Makrela, zwłaszcza jej zapach, średnio kojarzy mi się z seksem i łóżkowymi igraszkami - mówił w Dzień Dobry TVN Marcin Prokop. W jaki sposób to, co jemy wpływa na nasze życie seksualne? Co powinien jeść mężczyzna, by pobudzić swoje męskie libido? Dlaczego warto spożywać cynk i jakie produkty go zawierają? Jak zadbać o układ krążenia? Radzi w Dzień Dobry TVN nie tylko tylko dietetyczka Aneta Łańcuchowska, ale także Marcin Prokop. Sami zobaczcie, tylko przygotujcie chusteczki, bo będzie śmiesznie! :-)
Od byłego współmałżonka można domagać się alimentów. Jakie warunki trzeba spełnić, aby sąd je zasądził? Kto nie może się ich domagać? Czy jest wśród tych osób małżonek, który zawarł nowy związek małżeński? Zapytaliśmy o to mec. Zbigniewa Romana.
Nie jest to odosobniony przypadek miłości do przedmiotów martwych. Historia zna już kobietę, która poślubiła Wieżę Eiffla i taką, która powiedziała "Tak!" Murowi Berlińskiemu. Psychologia takie przypadki nazywa kompleksem Pigmaliona. Jak dużo jest takich osób? Czy zjawisko dotyczy wyłącznie kobiet? O tym w Dzień Dobry TVN seksuolog Izabela Jąderek.
W parze ćwiczy się raźniej. Jak to robić? Kilka ćwiczeń pokazała para, którą przyprowadził do Dzień Dobry TVN trener personalny Tomasz Choiński. Ile razy je wykonywać?
Maltretowane kobiety w akcie rozpaczy zabijają swoich oprawców. Robią to też w obronie dzieci. Oto historie ofiar przemocy, które w afekcie zabiły swoich partnerów. Czy takie zabójstwa można usprawiedliwiać? Jakie wyroki zapadają w takich sprawach? Dyskutowaliśmy o tym w Dzień Dobry TVN z prezesem fundacji pomagającej ofiarom przemocy Oblivion Sarą Winnicką i adwokatem Piotrem Kaszewiakiem.
Często podczas rozmów na tematy pada żartobliwe stwierdzenie, że seksu nigdy za wiele, a następnie, że seksoholizm to nie choroba. Medycyna również nie uznaje go za uzależnienie, ponieważ brakuje badań klinicznych na ten temat. Gdzie leży granica pomiędzy "dużo seksu" a "za dużo seksu"? Dlaczego problem dotyczy przede wszystkim mężczyzn? Jak wygląda terapia uzależnionych? I czy kończy się ona tak jak w przypadku alkoholików dożywotnią abstynencją? W Dzień Dobry TVN seksuolog dr Alicja Długołęcka przybliżyła kwestię uzależnienia, które niszczy nie tylko samego chorego, ale również jego rodzinę i związek.