Kto to jest erotoman? Charakterystyka i terapia erotomanii

Mężczyzna, który ogląda się za młodą dziewczyną
Fot: Jon Feingersh Photography Inc / gettyimages.com

Potoczne rozumienie kim jest erotoman i samego terminu erotomania znacznie różni się od fachowej definicji. Za erotomana uznaje się człowieka uzależnionego od seksu i wszystkiego, co z nim związane. Erotomania jest takim samym nałogiem jak alkoholizm czy hazard. To poważne zaburzenie, które wymaga specjalistycznego leczenia.

Zobacz też: Czy można pozbyć się miesiączki? Wszystko o antykoncepcji długoterminowej >>> 

Erotoman kojarzy się z człowiekiem, który jest uzależnionym od seksu i coraz częściej stawia się znak równości między erotomanią a seksoholizmem. Takie skojarzenie wzięło się z łatwego powiązania słowa erotyka ze słowem erotoman. W fachowej terminologii i poprawnym znaczeniu tego terminu erotoman nie ma nic wspólnego z seksem, a różnice między seksoholizmem a erotomanią są znaczne.

Zobacz też: Przemoc psychiczna w związku. Jak rozpoznać, że twój partner znęca się nad tobą emocjonalnie? >>> 

Kto to jest erotoman?

Erotomania to inaczej zespół Clerambaulta. Nazwa pochodzi od nazwiska francuskiego psychiatry, który po raz pierwszy opisał tę przypadłość. Erotomania jest jednostką chorobową umieszczoną w amerykańskiej klasyfikacji chorób DSM. Znajduje się ona w tej samej kategorii co schizofrenia i zaburzenia urojeniowe. Nazywa się ją zaburzeniem urojeniowym typu erotomanii. Urojenia są zaburzeniami treści myślenia, które polegają na fałszywych przekonaniach odpornych na prawdę i logiczne argumenty. Erotoman to osoba chora, która żyje w błędnym, urojonym przekonaniu, że inna osoba jest w niej zakochana. Najczęściej na obiekt zainteresowania wybierana jest osoba, która raczej nie byłaby skłonna darzyć miłością osoby chorej, np. osoba całkowicie obca, celebryta, osoba o znacznie wyższym statusie społecznym. Na erotomanię zdecydowanie częściej cierpią kobiety.

Jak zachowuje się erotoman?

Erotoman jest zazwyczaj osobą introwertyczną, zamkniętą w sobie i samotną, może być nawet wycofany seksualnie. Żyje w mocnym przekonaniu i ma urojenia dotyczące tego, że inna osoba jest w nim zakochana, ale z jakichś powodów nie ujawnia swoich uczuć: pozostawania w związku małżeńskim, faktu posiadania dzieci, z powodu wykonywania zawodu (na przykład jest osobą publiczną).

Zobacz też: "Kup chleb!" - czyli o czym rozmawiać z partnerem, żeby mieć udany związek >>> 

Erotoman żyje w przekonaniu, że osoba, w której jest zakochana, będzie bez niej i jej miłości oraz troski nieszczęśliwa. Wszystkie, nawet zwykłe i nieświadome gesty obiektu westchnień są rozpatrywane na korzyść chorego. Każde spojrzenie, uśmiech, powitanie czy inne zachowanie interpretowane jest jako czułość i wyznanie miłości. Usprawiedliwiane są nawet ignorowanie, wyśmiewanie, obrażanie i wyzwiska - jest to uważane za próbę ukrycia uczuć i związku przed żoną lub test miłości.

Obiekt westchnień erotomana przeważnie nigdy nie dowiaduje się o tym, że ktoś darzy go tak silnym uczuciem. Zdarzają się jednak przypadki, w których erotoman zaczyna podejmować wszelkie starania nawiązania kontaktu z tą osobą. Zaczyna się śledzenie, prześladowanie, osaczanie i nagabywanie obiektu uczuć. Jest to zachowanie przypominające stalking. Chory na erotomanię podejmuje próby skomunikowania się z ofiarą za pomocą telefonu, e-maila, portali społecznościowych lub, po zdobyciu adresu, rozpoczyna nachodzenie w domu, zupełnie nie przejmując się rodziną, partnerem, współmałżonkiem, dziećmi swojego obiektu miłości. Wręcz przeciwnie. Osoby te uważane są za wrogów i przeszkodę w zbudowaniu szczęśliwego związku erotomana z jego ofiarą. Prowadzi to do szantażu, agresji, działania na szkodę rodzinie, a w skrajnych przypadkach życie lub zdrowie partnera ofiary może być zagrożone.

Zobacz też: Najlepsza przyjaciółka partnera – sojuszniczka czy rywalka? >>> 

Leczenie erotomanii

Leczenie erotomanii nie jest proste, jednak jest możliwe i przynosi pożądane efekty. Podjęcie leczenia jest konieczne, ponieważ zaburzenia mogą się rozwijać i pogłębiać, a osoba chora może dopuścić się czynów agresywnych i karalnych. Ważne jest rozpoznanie objawów przez osoby z otoczenia chorego, ponieważ sam erotoman nie uważa się za osobę chorą. Erotomanię leczy się psychiatrycznie za pomocą odpowiedniej farmakoterapii wspomaganej psychoterapią.

Erotomania a seksoholizm

Potocznie za erotomana uważa się osobę, która jest uzależniona od seksu. Różnice między seksoholizmem a erotomanią są znaczne, ponieważ w erotomanii nie występuje obsesyjne zainteresowanie seksem, masturbacją pornografią, potrzebą odbywania dużej ilości stosunków seksualnych. Erotomanem nie jest również osoba, której wypowiedzi zawierają liczne podteksty seksualne. Erotoman jest jedynie obsesyjnie zakochany, odczuwa potrzebę bliskości i bycia kochanym.

Zobacz film: Seksoholizm. Źródło: Dzień Dobry TVN.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości