Fetysz kobiecych i męskich stóp. Czym jest fetysz stóp i jakie gwiazdy się do niego przyznały?

damskie stopy
Fot. RUNSTUDIO / Getty Images
Fetysz damskich stóp jest uważany za najczęstszy męski fetysz. Jednak i kobiet nie omija, a fetysz męskich stóp wcale nie jest rzadki. Fetysz stóp może wyglądać różnie – na czym więc polega i jakie zachowanie najczęściej mu towarzyszy?

Fetysze przybierają najróżniejsze formy. Jedne z nich uważane są za coś, co dodaje smaczku, inne rozśmieszają, jeszcze inne wzbudzają obrzydzenie lub lęk. Najpopularniejszy jest fetysz stóp , inaczej zwany podofilią. Ogólne tłumaczenie wskazuje, że wiąże się on z czerpaniem przyjemności poprzez kontakt z ze stopami partnerki. Co jednak może przebiegać nieco inaczej, jeśli fetysz stóp jest związany z noszeniem określonego obuwia czy rajstop. O ile fetysz stóp nie przeszkadza drugiej osobie, nie jest uważany za coś szkodliwego. Fetysz stóp u kobiet jest spotykany zdecydowanie rzadziej niż u mężczyzn, ale nie znaczy to, że jest to coś, co dotyczy tylko panów.

Zobacz film: Małe stopy - wielkie dzieło. Źródło: Dzień Dobry TVN

Co to jest fetysz stóp?

Zastanawiając się, co to jest fetysz stóp, trzeba najpierw wyjaśnić, czym w ogóle jest fetysz. Samo słowo pojawiło się pierwszy raz w użyciu w XV wieku, kiedy Portugalczycy chcieli odkryć znaczenie talizmanów wśród podbitych ludów. W tym ujęciu fetysz to coś tajemniczego i magicznego.

Obecnie wiąże się głównie ze sferą seksualną i pożądaniem. Fetyszem może być konkretna część ciała, przedmiot czy sytuacja. Zawsze jest to coś, co nie ma bezpośredniego związku z seksem. Co to fetysz stóp? W tym przypadku chodzi o różne zachowania i pieszczoty związane ze stopami, których sam widok potrafi być stymulujący. Najczęściej mamy do czynienia z fetyszem damskich stóp, ale fetysz męskich stóp też istnieje i chociaż nie mówi się o nim zbyt często, wcale nie jest rzadkością. Jednak jest to jeden z fetyszy charakterystycznych dla panów, którzy wprost uwielbiają kobiece stopy. Zdarza się, że to wygląd stopy warunkuje wybranie tej, a nie innej kobiety do roli partnerki.

Fetysz męskich i kobiecych stóp – różnice

W zależności od tego, jakie fetyszysta ma preferencje, fetysz stóp może wiązać się z ich obserwowaniem, dotykaniem, całowaniem czy ssaniem. Mężczyźni z fetyszem kobiecych stóp nieraz lubią, gdy ich partnerka wodzi swoją nagą stopą po ich ciele albo wręcz po nim chodzi.

Fetysz męskich stóp często dotyczy samych palców. Są one przez kobiety ssane, lizane i pieszczone niczym penis. Jeżeli w związku fetysz stóp głównie podgrzewa atmosferę panującą w sypialni, nie ma potrzeby przejmowania się ani ingerowania. Jednak kiedy fetysz stóp przechodzi w obłęd i staje się obsesją, wtedy wskazana jest wizyta u seksuologa albo psychiatry.

Fetysz stóp znanych osobistości

Fetysz stóp jest w społeczeństwie powszechny, zwłaszcza wśród mężczyzn. Do fetyszu stóp przyznało się wiele znanych osobistości. Są to Elvis Presley, Jack Black, Andy Warhol i Quentin Tarantino. Jednak i kobiety otwarcie mówią o fetyszu stóp , a wśród celebrytek zrobiła to między innymi Britney Spears. Okazuje się, że stopy działają podniecająco na wiele osób, choć nie wszyscy mówią o tym głośno.

Fetysz stóp a inne fetysze

Według tego, co mówią psycholodzy, fetysz stóp może współwystępować z fetyszem butów na wysokim obcasie. Panowie przyznają się nieraz do fetyszu stóp w rajstopach . Podniecający może być dla nich widok stopy w rajstopach, jej pieszczenie albo wąchanie. Fetysz kobiecych stóp nieraz warunkuje dobór partnerki, co oznacza, że pod uwagę brane są tylko panie o odpowiednich stopach. Mężczyźni przyglądają się damskim stopom i ich kształtowi. Dla jednych idealne są stopy kościste, dla innych pulchne. Tak samo inaczej postrzega się rozmiar czy wielkość palców.

Fetysz damskich stóp połączony z koniecznością założenia butów na wysokim obcasie często wiąże się z tym, że cała sylwetka nabiera wyraźniejszych kształtów. Mężczyźni podkreślają, że wysokie szpilki wysmuklają nogi i eksponują biodra i piersi. W przypadku, kiedy fetysz stóp jest związany z rajstopami i butami, zdarza się, że mężczyźni kupują używane części garderoby. Następnie je obwąchują, by czuć zapach stóp. Wydatek ten jest całkiem spory, a jednorazowy zakup pary rajstop to kwota rzędu 1000 złotych.

Fetysz stóp – czy istnieje stopa idealna?

Biorąc pod uwagę, jak rozpowszechniony jest fetysz stóp, wielu naukowców podjęło się zadania sprecyzowania, jaki typ stopy jest tym idealnym i najbardziej na panów podniecającym. Wyniki pokazały, że pożądanym rozmiarem jest numer 38. Do tego najlepiej, by buty były na obcasie o wysokości 7,5 cm. Fetysz stóp wymaga, by było widać palce, więc szpilki koniecznie muszą uwzględniać tę potrzebę, a do ideału brakuje już tylko czerwonego lakieru do paznokci. Do fetyszu kobiecych stóp przyznała się połowa badanych, a większość z nich podkreśliła powyższe cechy. Sławne kobiety, które uważa się za ideały, jeśli chodzi o stopy, to na przykład Victoria Beckham i Sophia Loren.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości