- Cykl miesięczny i dni płodne kobiety
- Czy można pozbyć się miesiączki? Czy antykoncepcja długoterminowa jest zdrowa?
- Naturalne metody antykoncepcji
- Mechaniczne metody antykoncepcji
- Hormonalne metody antykoncepcji
Zobacz też:
Wiek płodności spada. Kiedy jest najlepszy moment na zajście w ciążę?
Różne metody antykoncepcji
Metody antykoncepcji mogą być naturalne, hormonalne, chemiczne i mechaniczne. Każdą z nich charakteryzuje inne działanie, różnice dotyczą również przeznaczenia. Dobranie metody antykoncepcyjnej tak, aby miała dużą skuteczność, ale była także bezpieczna dla organizmu kobiety lub mężczyzny, wymaga uwzględnienia czynników, takich jak wiek czy ogólny stan zdrowia. Ważna jest również ocena potrzeb kobiety, a także uwzględnienie jej przekonań i nastawienia.
Metody antykoncepcji są rozmaite. Dostępne mamy tabletki, plastry, zastrzyki, wkładki, prezerwatywy, globulki, implanty. Niektóre ze sposobów są odpowiednie dla młodych kobiet, które dopiero rozpoczynają współżycie, inne dla kobiet dojrzałych. Uwzględnić należy również, czy kobieta już rodziła i czy celem antykoncepcji jest nieposiadanie większej liczby dzieci. Niektórych metod nie można zastosować u kobiet, które jeszcze nie rodziły. Dostępne są również preparaty bezpieczne do stosowania u kobiet karmiących piersią.
Dodatkowym czynnikiem wpływającym na wybór antykoncepcji jest to, czy współżycie jest regularne, czy jedynie sporadyczne. Zanim zdecydujemy się na metodę antykoncepcji oraz to czy stosować ją będzie kobieta czy jej partner warto zapoznać się ze wszystkimi dostępnymi sposobami.
Czy można pozbyć się miesiączki? Czy antykoncepcja długoterminowa jest zdrowa?
Pozbycie się miesiączki lub pojawianie się jej na przykład tylko raz w roku jest możliwe - za pomocą tabletek antykoncepcyjnych.
Krwawienie z odstawienia to nie jest miesiączka. To jest mylnie interpretowane przez kobiety - mówiła w studiu Dzień Dobry TVN dr n. med. Anetta Karwacka.
Czy antykoncepcja długoterminowa jest zdrowa? Co mówi nauka?
Najnowsze ustalenia są takie, że tak jak baliśmy się, że antykoncepcja hormonalna może wpływać na zwiększenie ryzyka występowania nowotworów, to w dzisiejszych czasach już tak nie uważamy lub są sprzeczne dane (...) Jeżeli chodzi o pozostałe nowotwory, wydaje się, że zmniejszamy ryzyko raka trzonu macicy i raka jajnika prawdopodobnie - dodała Karwacka. - Dzisiejsze nasze obawy sprowadzają się głównie do powikłań zakrzepowych antykoncepcji, bo to jest nasz główny niepokój. Ale te powikłania, jeśli mają wystąpić, to występują w przeciągu pierwszego roku brania.
Czy miesiączki można pozbyć się dłużej niż na rok?
Przy braniu np. tabletek antykoncepcyjnych nie jest możliwe pozbycie się krwawienia na dłużej niż rok.
(...) dlatego, że mogą występować wtedy takie krwawienia niespodziewane (...) Natomiast są formy antykoncepcji, dzięki którym możemy spowodować długotrwały brak występowania miesiączki (...) np. za pomocą włożenia wkładki, zastosowania implantów czy też zastrzyków (...) I wtedy rzeczywiście uzyskujemy brak krwawień miesiączkowych przez lata.
Cykl miesięczny i dni płodne kobiety
Osiągnięcie dojrzałości płciowej młodej kobiety zwykle wiąże się z wystąpieniem pierwszego krwawienia miesięcznego. Jest ono przejawem, iż organizm dziewczynki zaczyna podlegać cyklicznym procesom, podczas których dojrzewa komórka jajowa, która zdolna jest do zapłodnienia przez plemnik.
Cykl miesięczny trwa około 28 dni, jednakże u niektórych kobiet może być on 2-3 dni krótszy lub dłuższy i nie świadczy to o patologii.
W trakcie cyklu dochodzi do szeregu zmian w obrębie błony śluzowej narządów rodnych kobiety, których efektem jest uwolnienie komórki jajowej. Jeżeli dojdzie do jej zapłodnienia, tworzy się zygota, która ulega zagnieżdżeniu w jamie macicy - rozpoczyna się okres ciąży. Jeżeli nie dojdzie do kontaktu z plemnikiem, komórka obumiera i dochodzi do złuszczania się jej pozostałości - rozpoczyna się krwawienie miesięczne. Podczas całego cyklu kobieta jest płodna w tzw. okresie jajeczkowania. Przypada ono mniej więcej na połowę cyklu, chociaż występuje duża zmienność indywidualna.
Naturalne metody antykoncepcji
Jednym z podstawowych sposobów jest unikanie współżycia w okresie dni płodnych. W związku z tym istotne jest zapisywanie dat rozpoczęcia miesiączki. Obecnie są dostępne również aplikacje na smartfony, które po wprowadzeniu daty ostatniej miesiączki oraz długości cyklu wyliczą dni płodne i będą sygnalizowały je ustawionym alarmem.
Określeniu dni płodnych sprzyja również obserwacja śluzu szyjkowego. Biały, mętny z reguły jest śluzem niepłodnym, przezroczysty, ciągnący (konsystencją zbliżony do białka kurzego) sygnalizuje jajeczkowanie.
Pomocny bywa także pomiar temperatury w pochwie. W trakcie jajeczkowania temperatura wzrasta o około pół stopnia, więc jeśli wykonujemy codziennie pomiary rano o tej samej porze i notujemy je, łatwo jest zauważyć zmianę, świadczącą o rozpoczęciu okresu płodnego.
Chemiczne metody antykoncepcji
Zaliczamy do nich żele i kremy plemnikobójcze, globulki i gąbki dopochwowe. Preparaty te zawierają substancje, które paraliżują plemniki i zmniejszają ich żywotność. Dodatkowym działaniem jest zagęszczenie śluzu szyjkowego, co utrudnia poruszanie się plemników. Zaletą tych środków jest łatwość aplikacji, jednakże ich zastosowanie może wywołać alergię lub infekcje intymne.
Mechaniczne metody antykoncepcji
Wyróżniamy tu wkładki domaciczne (spirale), prezerwatywy, błony pochwowe i kapturki naszyjkowe. Ich działanie polega na stworzeniu bariery, która zabezpieczy przed dostaniem się plemników do komórki jajowej. Metody te są skuteczne, możemy jednak zwiększyć procent ich skuteczności poprzez jednoczesne stosowanie preparatów plemnikobójczych. Dodatkową zaletą prezerwatyw jest ochrona przed zakażeniami przenoszonymi drogą płciową.
Więcej: Zmiany na porodówkach w 2019 roku
Hormonalne metody antykoncepcji
Zaliczamy do nich tabletki antykoncepcyjne (jednoskładnikowe i dwuskładnikowe), zastrzyk antykoncepcyjny, implant antykoncepcyjny, chip antykoncepcyjny, plastry antykoncepcyjne.
Szczególną formą zaliczaną do grupy metod hormonalnych jest tabletka “po”. Sposób działania tych preparatów (niezależnie od dawki i sposobu podania) polega na ingerencji w hormony płciowe wydzielane w trakcie całego cyklu miesiączkowego. Tabletka “po” w zasadzie nie stanowi metody antykoncepcyjnej w dosłownym tego słowa znaczeniu. Jest to raczej “koło ratunkowe” w przypadku dojścia do nieprzewidywalnych sytuacji (np. pęknięcie prezerwatywy). Zastosowana do 48h lub 72h (w zależności od preparatu) po stosunku, przez wpływ hormonalny uniemożliwia zagnieżdżenie się zarodka.
Kontrowersyjnym, choć na świecie popularnym sposobem antykoncepcji, jest sterylizacja, czyli podwiązanie nasieniowodów lub jajowodów.
Więcej:
- Czy można zajść w ciążę bez wytrysku? Fakty i mity
- Niepłodność wtórna - co to jest?
- Obfite miesiączki – czy to normalne? Obfita miesiączka ze skrzepami - powód do niepokoju?
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN