Czy można pozbyć się miesiączki? Wszystko o antykoncepcji długoterminowej

Świadome planowanie rodziny jest niezwykle istotne. Dzięki wielu dostępnym obecnie metodom antykoncepcji można zabezpieczać się przed niechcianą ciążą, nie szkodząc swojemu zdrowiu. Jeżeli nie wiemy, jaką metodę wybrać, pomóc nam może lekarz ginekolog. W studiu Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy m.in. o antykoncepcji długoterminowej.
 • Cykl miesięczny i dni płodne kobiety
  • Czy można pozbyć się miesiączki? Czy antykoncepcja długoterminowa jest zdrowa?
   • Naturalne metody antykoncepcji
    • Mechaniczne metody antykoncepcji
     • Hormonalne metody antykoncepcji

      Zobacz też: 

      Wiek płodności spada. Kiedy jest najlepszy moment na zajście w ciążę?

      Różne metody antykoncepcji

      Metody antykoncepcji mogą być naturalne, hormonalne, chemiczne i mechaniczne. Każdą z nich charakteryzuje inne działanie, różnice dotyczą również przeznaczenia. Dobranie metody antykoncepcyjnej tak, aby miała dużą skuteczność, ale była także bezpieczna dla organizmu kobiety lub mężczyzny, wymaga uwzględnienia czynników, takich jak wiek czy ogólny stan zdrowia. Ważna jest również ocena potrzeb kobiety, a także uwzględnienie jej przekonań i nastawienia. 

      Metody antykoncepcji są rozmaite. Dostępne mamy tabletki, plastry, zastrzyki, wkładki, prezerwatywy, globulki, implanty. Niektóre ze sposobów są odpowiednie dla młodych kobiet, które dopiero rozpoczynają współżycie, inne dla kobiet dojrzałych. Uwzględnić należy również, czy kobieta już rodziła i czy celem antykoncepcji jest nieposiadanie większej liczby dzieci. Niektórych metod nie można zastosować u kobiet, które jeszcze nie rodziły. Dostępne są również preparaty bezpieczne do stosowania u kobiet karmiących piersią. 

      Dodatkowym czynnikiem wpływającym na wybór antykoncepcji jest to, czy współżycie jest regularne, czy jedynie sporadyczne. Zanim zdecydujemy się na metodę antykoncepcji oraz to czy stosować ją będzie kobieta czy jej partner warto zapoznać się ze wszystkimi dostępnymi sposobami.

      Czy można pozbyć się miesiączki? Czy antykoncepcja długoterminowa jest zdrowa?

      Pozbycie się miesiączki lub pojawianie się jej na przykład tylko raz w roku jest możliwe - za pomocą tabletek antykoncepcyjnych.

      Krwawienie z odstawienia to nie jest miesiączka. To jest mylnie interpretowane przez kobiety - mówiła w studiu Dzień Dobry TVN dr n. med. Anetta Karwacka.

      Czy antykoncepcja długoterminowa jest zdrowa? Co mówi nauka?

      Najnowsze ustalenia są takie, że tak jak baliśmy się, że antykoncepcja hormonalna może wpływać na zwiększenie ryzyka występowania nowotworów, to w dzisiejszych czasach już tak nie uważamy lub są sprzeczne dane (...) Jeżeli chodzi o pozostałe nowotwory, wydaje się, że zmniejszamy ryzyko raka trzonu macicy i raka jajnika prawdopodobnie - dodała Karwacka. - Dzisiejsze nasze obawy sprowadzają się głównie do powikłań zakrzepowych antykoncepcji, bo to jest nasz główny niepokój. Ale te powikłania, jeśli mają wystąpić, to występują w przeciągu pierwszego roku brania. 

      Czy miesiączki można pozbyć się dłużej niż na rok?

      Przy braniu np. tabletek antykoncepcyjnych nie jest możliwe pozbycie się krwawienia na dłużej niż rok.

      (...) dlatego, że mogą występować wtedy takie krwawienia niespodziewane (...) Natomiast są formy antykoncepcji, dzięki którym możemy spowodować długotrwały brak występowania miesiączki (...) np. za pomocą włożenia wkładki, zastosowania implantów czy też zastrzyków (...) I wtedy rzeczywiście uzyskujemy brak krwawień miesiączkowych przez lata.

      Cykl miesięczny i dni płodne kobiety

      Osiągnięcie dojrzałości płciowej młodej kobiety zwykle wiąże się z wystąpieniem pierwszego krwawienia miesięcznego. Jest ono przejawem, iż organizm dziewczynki zaczyna podlegać cyklicznym procesom, podczas których dojrzewa komórka jajowa, która zdolna jest do zapłodnienia przez plemnik. 

      Cykl miesięczny trwa około 28 dni, jednakże u niektórych kobiet może być on 2-3 dni krótszy lub dłuższy i nie świadczy to o patologii. 

      W trakcie cyklu dochodzi do szeregu zmian w obrębie błony śluzowej narządów rodnych kobiety, których efektem jest uwolnienie komórki jajowej. Jeżeli dojdzie do jej zapłodnienia, tworzy się zygota, która ulega zagnieżdżeniu w jamie macicy - rozpoczyna się okres ciąży. Jeżeli nie dojdzie do kontaktu z plemnikiem, komórka obumiera i dochodzi do złuszczania się jej pozostałości - rozpoczyna się krwawienie miesięczne. Podczas całego cyklu kobieta jest płodna w tzw. okresie jajeczkowania. Przypada ono mniej więcej na połowę cyklu, chociaż występuje duża zmienność indywidualna.

      Naturalne metody antykoncepcji

      Jednym z podstawowych sposobów jest unikanie współżycia w okresie dni płodnych. W związku z tym istotne jest zapisywanie dat rozpoczęcia miesiączki. Obecnie są dostępne również aplikacje na smartfony, które po wprowadzeniu daty ostatniej miesiączki oraz długości cyklu wyliczą dni płodne i będą sygnalizowały je ustawionym alarmem. 

      Określeniu dni płodnych sprzyja również obserwacja śluzu szyjkowego. Biały, mętny z reguły jest śluzem niepłodnym, przezroczysty, ciągnący (konsystencją zbliżony do białka kurzego) sygnalizuje jajeczkowanie. 

      Pomocny bywa także pomiar temperatury w pochwie. W trakcie jajeczkowania temperatura wzrasta o około pół stopnia, więc jeśli wykonujemy codziennie pomiary rano o tej samej porze i notujemy je, łatwo jest zauważyć zmianę, świadczącą o rozpoczęciu okresu płodnego.

      Zobacz film: Antykoncepcja wśród młodzieży. Źródło: Dzień Dobry TVN

      Chemiczne metody antykoncepcji

      Zaliczamy do nich żele i kremy plemnikobójcze, globulki i gąbki dopochwowe. Preparaty te zawierają substancje, które paraliżują plemniki i zmniejszają ich żywotność. Dodatkowym działaniem jest zagęszczenie śluzu szyjkowego, co utrudnia poruszanie się plemników. Zaletą tych środków jest łatwość aplikacji, jednakże ich zastosowanie może wywołać alergię lub infekcje intymne.

      Mechaniczne metody antykoncepcji

      Wyróżniamy tu wkładki domaciczne (spirale), prezerwatywy, błony pochwowe i kapturki naszyjkowe. Ich działanie polega na stworzeniu bariery, która zabezpieczy przed dostaniem się plemników do komórki jajowej. Metody te są skuteczne, możemy jednak zwiększyć procent ich skuteczności poprzez jednoczesne stosowanie preparatów plemnikobójczych. Dodatkową zaletą prezerwatyw jest ochrona przed zakażeniami przenoszonymi drogą płciową.

      Więcej: Zmiany na porodówkach w 2019 roku

      Hormonalne metody antykoncepcji

      Zaliczamy do nich tabletki antykoncepcyjne (jednoskładnikowe i dwuskładnikowe), zastrzyk antykoncepcyjny, implant antykoncepcyjny, chip antykoncepcyjny, plastry antykoncepcyjne.

      Szczególną formą zaliczaną do grupy metod hormonalnych jest tabletka “po”. Sposób działania tych preparatów (niezależnie od dawki i sposobu podania) polega na ingerencji w hormony płciowe wydzielane w trakcie całego cyklu miesiączkowego. Tabletka “po” w zasadzie nie stanowi metody antykoncepcyjnej w dosłownym tego słowa znaczeniu. Jest to raczej “koło ratunkowe” w przypadku dojścia do nieprzewidywalnych sytuacji (np. pęknięcie prezerwatywy). Zastosowana do 48h lub 72h (w zależności od preparatu) po stosunku, przez wpływ hormonalny uniemożliwia zagnieżdżenie się zarodka.

      Kontrowersyjnym, choć na świecie popularnym sposobem antykoncepcji, jest sterylizacja, czyli podwiązanie nasieniowodów lub jajowodów.

      Więcej:

      Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

      podziel się:

      Pozostałe wiadomości

      Muzyk Kultu wydał oświadczenie w sprawie zatrzymania

      Muzyk Kultu wydał oświadczenie w sprawie zatrzymania

      Już za chwilę rozkwitnie wiosna, a wraz z nią nowa ramówka w TVN

      Już za chwilę rozkwitnie wiosna, a wraz z nią nowa ramówka w TVN

      Koniec z plotkami na temat zdrowia Kate Middleton. Rzecznik ujawnia prawdę

      Koniec z plotkami na temat zdrowia Kate Middleton. Rzecznik ujawnia prawdę

      "Pokaż nam, jak bardzo kochasz Diunę" i wygraj bilety do kina

      "Pokaż nam, jak bardzo kochasz Diunę" i wygraj bilety do kina

      Ruszyła 8. edycja konkursu POLSKI PACJENT W AVÈNE. Do wygrania wyjazd do Centrum Hydroterapii w Avène we Francji oraz emolienty XERACALM A.D
      Materiał promocyjny

      Ruszyła 8. edycja konkursu POLSKI PACJENT W AVÈNE. Do wygrania wyjazd do Centrum Hydroterapii w Avène we Francji oraz emolienty XERACALM A.D

      "Jazda konno, strzelanie z łuku". Gwiazda serialu "Odwilż" ujawnia swoje zawodowe marzenie

      "Jazda konno, strzelanie z łuku". Gwiazda serialu "Odwilż" ujawnia swoje zawodowe marzenie

      Pyszne i zdrowe. Poznajcie fenomenalne sposoby na przygotowanie mięsa wieprzowego
      Materiał promocyjny

      Pyszne i zdrowe. Poznajcie fenomenalne sposoby na przygotowanie mięsa wieprzowego

      Zaczęło się od bólu gardła. Skończyło się na amputacji wszystkich kończyn

      Zaczęło się od bólu gardła. Skończyło się na amputacji wszystkich kończyn

      Bradley Cooper szczerze o ojcostwie. "Nie jestem pewien, czy bym żył, gdybym nie był tatą"

      Bradley Cooper szczerze o ojcostwie. "Nie jestem pewien, czy bym żył, gdybym nie był tatą"

      Bonding, czyli szybka i niedroga korekta uśmiechu. "Jest to plomba na zewnątrz zęba"
      Materiał promocyjny

      Bonding, czyli szybka i niedroga korekta uśmiechu. "Jest to plomba na zewnątrz zęba"

      "Odwilż" - nowy serial kryminalny w TVN. Kiedy premiera?

      "Odwilż" - nowy serial kryminalny w TVN. Kiedy premiera?

      Jak odświeżyć swoją garderobę na wiosnę? Wykorzystaj drugi obieg
      Materiał promocyjny

      Jak odświeżyć swoją garderobę na wiosnę? Wykorzystaj drugi obieg

      Mieszkanie razem czy osobno - co jest lepsze dla związku? Psycholog radzi

      Mieszkanie razem czy osobno - co jest lepsze dla związku? Psycholog radzi

      Przeglądał mieszkania na sprzedaż. "Zdębiałem, jak to zobaczyłem"

      Przeglądał mieszkania na sprzedaż. "Zdębiałem, jak to zobaczyłem"

      Tak Agnieszka i Wojtek ze "ŚOPW" świętowali 5. rocznicę

      Tak Agnieszka i Wojtek ze "ŚOPW" świętowali 5. rocznicę

      Jak przygotować rzeczy do sprzedaży na Vinted?
      Materiał promocyjny

      Jak przygotować rzeczy do sprzedaży na Vinted?

      Marcin Prokop wyznał, jaki jest jego najcenniejszy talent. "Dość dobrze go wykorzystuję"

      Marcin Prokop wyznał, jaki jest jego najcenniejszy talent. "Dość dobrze go wykorzystuję"

      Nowy rok, nowe… wnętrze. Rusza nowy program w Dzień Dobry TVN - Sposób na wnętrze! Weź udział w castingu
      Materiał promocyjny

      Nowy rok, nowe… wnętrze. Rusza nowy program w Dzień Dobry TVN - Sposób na wnętrze! Weź udział w castingu

      Czego mężczyźni oczekują od kobiet?

      Czego mężczyźni oczekują od kobiet?

      Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

      Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

      "Detektywi" i pies, który im pomaga. "To jest gwiazda tego serialu"

      "Detektywi" i pies, który im pomaga. "To jest gwiazda tego serialu"

      Uczniowie w wyjątkowy sposób pożegnali szkolną sekretarkę. "Serce zostawiła w ekonomiku"

      Uczniowie w wyjątkowy sposób pożegnali szkolną sekretarkę. "Serce zostawiła w ekonomiku"

      Czterodniowy tydzień pracy w Polsce. Czy pomysł ma szansę wejść w życie?

      Czterodniowy tydzień pracy w Polsce. Czy pomysł ma szansę wejść w życie?

      Kultowi bohaterowie "Samych swoich" powracają na ekrany. "To zupełnie inna historia"

      Kultowi bohaterowie "Samych swoich" powracają na ekrany. "To zupełnie inna historia"

      Oszpecała córkę żrącą substancją? Dziecko straciło część ucha

      Oszpecała córkę żrącą substancją? Dziecko straciło część ucha

      E-sklep TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"
      Materiał promocyjny

      E-sklep TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"

      Rok przestępny - magiczny czy pechowy? Według niektórych może być rokiem wojny

      Rok przestępny - magiczny czy pechowy? Według niektórych może być rokiem wojny

      To one nauczą uczestników "Czas na Show. Drag Me Out" sztuki performensu

      To one nauczą uczestników "Czas na Show. Drag Me Out" sztuki performensu

      Partnerka Artura Szpilki była ofiarą przemocy. "Miałam nóż na gardle, dosłownie"

      Partnerka Artura Szpilki była ofiarą przemocy. "Miałam nóż na gardle, dosłownie"

      To miała być niezapomniana impreza. Zakończyła się płaczem dzieci i przyjazdem policji

      To miała być niezapomniana impreza. Zakończyła się płaczem dzieci i przyjazdem policji

      Jednego dnia został tatą 4 dzieci i stracił żonę

      Jednego dnia został tatą 4 dzieci i stracił żonę

      Tabletka "dzień po" to bomba hormonalna? Lekarz rozwiewa wątpliwości

      Tabletka "dzień po" to bomba hormonalna? Lekarz rozwiewa wątpliwości

      "The Traitors. Zdrajcy". Jakie są reguły nowego programu TVN?

      "The Traitors. Zdrajcy". Jakie są reguły nowego programu TVN?

      Robisz zdjęcia telefonem? W tych miejscach będzie cię to słono kosztować

      Robisz zdjęcia telefonem? W tych miejscach będzie cię to słono kosztować

      Substancje psychoaktywne, kradzieże, seks

      Substancje psychoaktywne, kradzieże, seks

      "The Traitors. Zdrajcy". Poznaj interesujących uczestników nowego programu

      "The Traitors. Zdrajcy". Poznaj interesujących uczestników nowego programu

      #DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

      #DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas