Styl życia

Żałoba w trakcie pandemii. "Miliony ludzi, którzy są pogrążeni w żałobie"

Styl życia

Autor:
Daria
Pacańska
Reporter:
Szymon Brózda
Żałoba w trakcie pandemii
Żałoba w trakcie pandemiiDzień Dobry TVN
wideo 2/7

Pandemia zmieniła sposób przeżywania żałoby. Rodzina często nie jest w stanie pożegnać się z osobą bliską. Zmieniły się m.in. procedury, dotyczące obchodzenia się z ciałami zmarłych.

Pożegnanie z bliskimi w czasach pandemii

81-letni pan Stanisław odszedł w trakcie drugiej fali pandemii koronawirusa. Miał krwiaka mózgu. Podczas pobytu w szpitalu został zarażony koronawirusem, przeniesiono go na oddział covidowy. Nie ma żadnych szans na odwiedziny w takiej sytuacji. Syn, pan Wiesław dostał dostał informację o śmierci ojca dopiero dzień później. Jego rzeczy zostały zutylizowane.

- Najważniejsze w towarzyszeniu komuś w żałobie to jest pozwolenie żeby ta żałoba mogła płynąć swoim własnym tempem - podkreśliła Anja Franczak, pierwsza w Polsce towarzyszka w żałobie.

Żałoba w czasach koronawirusa

Katarzyna Boni postanowiła zająć się tematem żałoby i napisała esej o przeżywaniu żałoby, za ten poruszający tekst dostała nagrodę Grand Press.

- Bardzo długo pracowałam nad tym tekstem. Byłam bardzo świadoma tego ile osób dziennie umiera - powiedziała autorka. - Żałoba może przebiegać na różne sposoby, może być też bardzo utrudniona. Utrudniona żałoba jest wtedy, kiedy nie mieliśmy okazji żeby się pożegnać - podkreśla.

Boni zwraca uwagę na to jak pandemia wpływa na nasze przeżywanie żałoby. Zmieniły się też regulacje dotyczące obchodzenia się z ciałem osoby zmarłej.

Zobacz także:

Autor:Daria Pacańska

Reporter: Szymon Brózda

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości