Styl życia

Czas powiedzieć NIE szkodliwym stereotypom. Znane Polki walczą z niesprawiedliwościami

Styl życia

Sytuacja kobiet w Polsce

Marzec to miesiąc, który jak żaden inny kojarzy się z kobiecością – nic dziwnego, w końcu to właśnie teraz ukonstytuowało się święto, które wiele pań chętnie celebruje. Żyjemy jednak w czasach, w których znów musimy upominać się o swoje prawa, mierzyć z problemami, które w dużej mierze wynikają z niesprawiedliwości i krzywdzących stereotypów. Pora się temu przeciwstawić

TVN Style i YES łączą siły w sprawie kobiet

Wsparcie kobiet to jedna z kluczowych wartości TVN Style. Stacja od samego początku istnienia jest blisko i wspiera wszystkie panie zawsze, nie tylko w Dzień Kobiet. Co więcej, w kontekście ostatnich wydarzeń na świecie, pomoc kobietom i dbałość o nie są jeszcze bardziej istotne. Każdego dnia na antenie TVN Style pojawiają się porady i inspiracje, jednak teraz, w tym bardzo trudnym dla wszystkich czasie, poza dostarczaniem rozrywki stacja chce realnie zaanagażować się w pomoc i razem z marką YES przygotowała akcję, z której cały dochód zostanie przekazany na Centrum Praw Kobiet. Celem tej organizacji jest przeciwdziałanie wszelkim formom przemocy i dyskryminacji kobiet w życiu prywatnym, publicznym i zawodowym. Założyciele i twórcy Centrum Praw Kobiet dążą do stworzenia warunków umożliwiających kobietom korzystanie z należnych im praw człowieka w tym prawa do życia wolnego od przemocy i dyskryminacji oraz realizację konstytucyjnej zasady równouprawnienia płci.

W ramach akcji kobiety- twarze TVN Style (wśród nich: Marzena Rogalska, Dorota Wellman, Agata Młynarska, Olga Legosz, Agnieszka Winnicka i Magdalena Socha-Włodarska, Anna Dec, Maja Popielarska, Katarzyna Jaroszyńska, Ewa Narkiewicz-Nejno oraz Anna Nowak-Ibisz), nagrały specjalnie przygotowane, krótkie filmy, w których zwracają uwagę na problemy, z jakimi mierzą się kobiety w Polsce.

Wyjątkowe ambasadorki w słusznej sprawie #YESmowiNO

Stworzona przez markę YES kampania to swoisty wyraz buntu przeciwko absurdalnym stereotypom, niesprawiedliwościom i nierównościom, z którymi nadal spotykają się kobiety w Polsce – tak było w planach, jednak nie sposób było nie zareagować na sytuację, która dzieje się za naszą wschodnią granicą. Dlatego też pierwszym i najważniejszym postulatem stało się hasło YES mówi NO dla agresji! Chcąc włączyć się do pomocy dla tych, którzy uciekają przed koszmarem wojny, marka YES przekazała środki Fundacji Wysokich Obcasów i razem z nią będą wspierać ofiary działań zbrojnych na terenie Ukrainy.

Oprócz najważniejszego postulatu, którym teraz żyje cały świat, każda z 10 ambasadorek akcji zgłosiła swoje hasło nawiązujące do stereotypu, niesprawiedliwości, czy nierówności z którym w ramach kampanii chciałaby się rozprawić.

Żyjemy w świecie, w którym my kobiety bardzo często słyszymy, jak mamy się zachowywać i wyglądać, co mamy robić i myśleć, czego nam nie wypada i o co nie powinnyśmy walczyć. W YES nie godzimy się na taką narrację i mówimy głośne NO! Mówimy NIE dla wszystkich absurdów, niesprawiedliwości i stereotypów, które nadal dotykają kobiet. Do naszej akcji przyłączyło się dziesięć ambasadorek, które zgłosiły nam swoje postulaty - razem z nimi zwracamy uwagę na ważne kobiece problemy. 

I tak. Aleksandra Kwaśniewska powie “NO dla jednego wzorca kobiecości”, Karolina Korwin – Piotrowska - “NO dla seksizmu”, Maria Peszek wyrazi bunt przeciwko presji posiadania dzieci, bokserka Sasha Sidorenko powie “NO dla to nie wypada”, a Ola Żebrowska, znana z wcześniejszej kampanii marki – NO dla bycia idealną. Partnerem akcji jest również Centrum Praw Kobiet, które zwraca uwagę na bardzo ważny problem przemocy psychicznej i fizycznej wobec kobiet oraz na konsekwencje tego zjawiska. Do akcji włączyły się także: Magdalena Kwiatkiewicz, współzałożycielka marki YES, która zwróci uwagę na problem nierówności na rynku pracy. Marta Dyks z hasłem „NO dla catcallingu”, Hania Sywula, która sprzeciwia się zdrowotnemu tabu i Agata Roczniak, która mówi „NO dla ograniczeń.

Źródło zdjęcia głównego: fot. mat. prasowe

Pozostałe wiadomości