Wypalenie zawodowe grozi każdemu? "Musimy być elastyczni i otwarci na zmiany"

Dzień Dobry TVN
Pandemia znacząco wpłynęła na rynek pracy, skłaniając wiele osób do przemyśleń nad swoją karierą i nastawieniem do wykonywanych obowiązków. Niektórzy zdecydowali się na zmianę stanowiska, inni postanowili zrobić sobie przerwę, która jednak niesie za sobą liczne wątpliwości i obawy. Czy można uniknąć wypalenia zawodowego? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziały Agnieszka Brzeskot, Anna Kozińska i Malwina Faliszewska.

Wypalenie zawodowe to problem, z którym boryka się coraz więcej osób. Dynamiczne zmiany na rynku pracy, związane z pandemią koronawirusa, przyczyniły się do wzrostu bezrobocia, ale także do wątpliwości, które pojawiają się u aktywnych zawodowo Polaków. Coraz częściej zastanawiamy się nad tym, czy wykonywane zajęcie sprawia nam radość i czy dana posada spełnia wszystkie nasze oczekiwania.

Przerwa w karierze - czy pomaga uniknąć wypalenia zawodowego?

Pierwsze symptomy wypalenia zawodowego to zmęczenie, problemy ze snem oraz wyraźne poczucie, że nie spełniamy się na danym stanowisku. Praca przestaje sprawiać nam przyjemność, przybiera formę obowiązku, który musimy spełnić. Z takim problemem zmierzyła się Agnieszka Brzeskot, specjalistka branży IT.

Po długim pobycie w jednej firmie pojawiła się w mojej głowie myśl, która spędzała mi sen z powiek. Zastanawiałam się, czy faktycznie chcę kontynuować to, czym zajmuję się zawodowo. W momencie, gdy stwierdziłam, że męczę się w tej pracy, wiedziałam już, że trzeba powiedzieć sobie "stop" i nabrać dystansu. Miałam wrażenie, że zmuszam się do tego, co robię, nie sprawiało mi to frajdy

- opisała swoje doświadczenia Agnieszka Brzeskot. Podkreśliła też, że podjęcie decyzji o przerwie w karierze wymaga odwagi. Jeśli jednak od dłuższego czasu zmagamy się z podobnymi wątpliwościami, taki wybór może przynieść wiele korzyści.

Anna Kozińska, ekspertka HR, nie ma wątpliwości, że każda aktywna zawodowo osoba powinna mieć odwagę walczyć o pracę, która daje nam poczucie spełnienia. Nie można dopuścić do sytuacji, w której będziemy niechętnie podejmować przydzielone nam obowiązki. Zdaniem specjalistki, przerwa w pracy może być dobrym rozwiązaniem, jednak nie zgadza się ona z opinią, że średnio co 7 lat powinniśmy rozważać przebranżowienie bądź dłuższy odpoczynek.

Nie zgadzam się z siedmioletnim okresem stabilizacji, jest to stary model psychologiczny. Dzisiaj żyjemy w rzeczywistości, której dynamika jest zupełnie inna. Świetnie przystosowali się do niej młodzi ludzie, młode generacje. Mogą oni częściej zmieniać pracę, jeśli grozi im wypalenie

- tłumaczyła ekspertka HR. Dodała też, że za stworzenie atrakcyjnych warunków pracy odpowiada przede wszystkim pracodawca. Jeśli nie potrafi on zadbać o komfort zatrudnionych osób, naturalną tego konsekwencją jest ich decyzja o rezygnacji ze stanowiska. Nad dobrym samopoczuciem pracownika powinny też czuwać osoby zatrudnione w dziale HR.

Czy przerwy zawodowe to wybór wielu Polaków?

Coraz więcej osób w naszym kraju zastanawia się nad zrobieniem sobie przerwy w pracy, która pozwoliłaby uniknąć wypalenia zawodowego. Dzisiejsze realia są jednak na tyle trudne, że nie każdy może sobie na to pozwolić.

Rzeczywiście sporo ludzi o tym mówi. Weźmy jednak pod uwagę fakt, że przeciętny Polak czy przeciętna Polka nie jest w stanie tak po prostu, bez żadnego wsparcia finansowego, zrobić sobie przerwę w pracy i zastanowić się nad tym, co chce robić i mieć na to komfortowy czas. Większość ludzi radzi sobie w inny sposób. Pracują nadal, jednak starają się przyglądać sobie. Pracują z coachem, decydują się na rozmaite warsztaty

- mówiła w Dzień Dobry TVN coach i trenerka mocnych stron oraz budowania pewności siebie, Malwina Faliszewska. Podkreśliła też, że choć pracodawca powinien dbać o dobro pracownika, to jednak najważniejsza jest nasza świadomość własnych potrzeb.

Musimy być elastyczni i otwarci na zmiany. Wymaga tego od nas rynek pracy

- podsumowała specjalistka. Zachęciła również do tego, by zawsze wybierać stanowisko, które jest spójne z naszym potencjałem i mocnymi stronami. Taka praca pomaga uniknąć wypalenia zawodowego.

Zobacz także:

Wszystkie odcinki Dzień Dobry TVN i Dzień Dobry Wakacje znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Magdalena Brzezińska

podziel się:

Pozostałe wiadomości