Nadeszła wyczekana wiosna, a wraz z nią powróciła nam energia do działania. Wiele osób czas ten wykorzysta na domowe porządki i przegląd szafy. Tym bardziej że święta już za rogiem, a ciepłych dni będzie coraz więcej. Jak więc okiełznać rozgardiasz, aby nasze sprzątanie było szybkie, przyjemne, a przy tym ekologiczne? Swoje patenty zdradziła nam Barbara Niedziałek, ekspertka od organizacji przestrzeni w domu.
Ekologiczne sposoby na czysty dom
Słońce za oknem zaczęło pojawiać się coraz częściej, a my nabraliśmy sił do aktywnego działania. To najlepszy moment, aby pomyśleć o generalnym wysprzątaniu mieszkania. Co powiecie na ekologiczne i tanie sposoby, które nie tylko ułatwią nam porządki, ale także pozwolą zaoszczędzić pieniądze?
Nasza eksperta pokazała kilka patentów na samodzielne wykonanie środków czyszczących. Na pierwszy ogień – płyn do nabłyszczania drewnianych powierzchni. Jak się okazuje, sklepowe produkty idealnie zastąpi nam mikstura składająca się z czterech składników. Wystarczy szklanka wody, pół szklanki octu, 1/3 szklanki oliwy z oliwek i kilka kropli olejku eterycznego.
- Całość mieszam. Tak wykonany płyn przelewam do butelki z atomizerem. Psikam stół, wycieram. Jest nie tylko czysty, ale i pięknie błyszczy – przyznała Barbara Niedziałek.
Jeśli stół i blaty są już wyczyszczone, czas zająć się rurami, szczególnie tymi w kuchni, gdyż mają tendencje do zatykania. W tym przypadku do odpływu wsypujemy 1/3 szklanki sody, dolewamy jedną szklankę octu, a po 15 minutach całość zalewamy jednym litrem wrzącej wody. Gotowe, problem z głowy.
Porządki w garderobie – odświeżanie ubrań i bezpieczne prasowanie
Pierwsze promienie wiosennego słońca zachęcają do przewietrzenia szafy. Chowamy już puchowe kurtki i wyciągamy lekkie płaszcze, marynarki i kurtki jeansowe. Te ostatnie wymagają jednak szczególnego traktowania.
- Jeżeli macie w swojej garderobie jeansowe kurtki, które wymagają odświeżenia po zimie, nie pierzcie ich, bo jeans bardzo tego nie lubi – zdradziła ekspertka.
Co robić? Jedną z najprostszych, a jednocześnie bezpiecznych metod jest wykorzystanie parownicy. Nie tylko odświeży ubrania, które przez całą zimę zalegały w szafach, workach próżniowych czy kartonach, ale także wygładzi i usunie nieprzyjemny zapach. A co z ubraniami, których nie możemy prasować na płasko? Parownicę Kärcher wyposażyć można o dodatkowe akcesorium - praktyczną dyszę do tekstyliów. Ułatwia ona wygładzenie zagnieceń, a także usunie przylegające do materiału włókna.
Choć parownica zazwyczaj kojarzy nam się z urządzeniem do prasowania i odświeżania odzieży, wielofunkcyjny sprzęt Kärcher to znacznie więcej. Dzięki funkcji VapoHydro i działaniu gorącej wody z parą usuniemy brud nawet z najtrudniej dostępnych miejsc. Z pomocą parownicy wyczyścimy uciążliwe do mycia kafelki i fugi, szczeliny piekarnika, przypalone płyty kuchenne, krany czy otłuszczone okapy. Z dodatkowym zestawem EasyFix wymyjemy zaś na błysk wszystkie podłogi w domu. Wystarczy tylko, zamocować pad z mikrofibry na dyszy, a następnie przejechać po wybranych częściach lameli. Parownica Kärcher idealnie sprawdzi się także do mycia okien i luster. W tym przypadku nie ma mowy o zaciekach czy zarysowaniach. Wystarczy kilka minut, a szyby będą czyste i lśniące. Co ważne, wszystko to bez użycia detergentów. Wiadomość ta w szczególności powinna ucieszyć rodziców małych alergików.
Gdy ubrania są już przyszykowane do nowego sezonu, a mieszkanie lśni, pora zajrzeć do szafy. Zamiast odświeżaczy w saszetkach, polecamy zapachy hand made. Jak zdradziła nasza ekspertka – wystarczy tylko włożyć do bawełnianych woreczków wysuszone plasterki cytryny i powiesić je między ubraniami, a cytrusowy zapach delikatnie rozprzestrzeni się w garderobie.
Buty to także ważny element naszej stylizacji. Skórzane obuwie wyczyścimy, używając skórki od banana. Jak?
- Wystarczy, że wewnętrzną częścią banana potrzemy skórzaną powierzchnię, a resztki wytrzemy ściereczką - podsumowała ekspertka.
Reporter: Małgo Fall
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN