Styl życia

Wielkoformatowe reklamy powoli znikają z polskich miast. "Wprowadzały chaos"

Styl życia

Autor:
Nastazja
Bloch
Reporter:
B. Dajnowski, A.Rogowska
Wielkie reklamy zaczynają znikać z polskich miast?

Oczy urzędników coraz częściej kierują się na bilbordy reklamowe. A gdy wzrok władzy zmierza w tym kierunku, dni wielkich szpecących krajobraz reklam wydają się policzone. Pierwsze kroki zauważalne są już m.in. w  Konstancinie, Gdańsku czy Sopocie.

Wielkoformatowe reklamy znikają z miast

Wybierasz się do ulubionego miasta, jednak, zamiast przyglądać się pięknej architekturze, widzisz tylko ogromnych rozmiarów reklamy. Te zasłaniają elewacje budynków oraz szpecą okolicę. Z tego powodu w kilku miejscach w Polsce podjęto już działania, by owych banerów się pozbyć. W Konstancinie pod Warszawą od kilku tygodni działa uchwała krajobrazowa, dzięki której władze mogą walczyć z chaosem reklamowym.

Daliśmy rok na dostosowanie, teraz w kwietniu minął okres karencji i zacznie wszczynać postępowania w kierunku rozbiórki tych obiektów, które jeszcze nie zostały dostosowane

Choć część mieszkańców zadowolona jest ze zmian, są i tacy, którzy woleliby, aby było tak, jak było. Mimo wszystko w wielu miastach uznano, że pieniądze przyjdą, chociażby od turystów, gdy miasto będzie ładniejsze. W historycznej części Krakowa już ponad 10 lat temu utworzono park kulturowy, który sprawił, że ulice przeszły radykalną zmianę. Z reklamami zasłaniającymi budynki walczy też Gdańsk. Uchwała krajobrazowa działa również w Sopocie.

- Osiągnęliśmy bardzo duży sukces. Z przestrzeni Sopotu zniknęły wielkoformatowe reklamy, które wprowadzały chaos-powiedział Marcin Skwierawski, wiceprezydent Sopotu.

Reklamy zalewają polskie miasta

Skala problemu jest niestety duża. Miast, które zdecydowały się walczyć z reklamami, wciąż jest stosunkowo mało.

-Skierowaliśmy do urzędów miast, w których nie zostały podjęte żadne kroki w celu ochrony krajobrazu przed reklamami pytania, dlaczego tego nie robią. Bardzo wiele z nich stwierdziło, że nie ma takiego problemu - powiedział Xawery Stańczyk, stowarzyszenie "Miasto Moje a w Nim".

Problem billboardów dotyczy także innych miejsc na świecie. Kraje europejskie w różny sposób radzą sobie z reklamami. W jednych panuje pełna wolność, ale są też takie, które pokazują, że nad reklamami da się zapanować.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Nastazja Bloch

Reporter: B. Dajnowski, A.Rogowska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości