Styl życia

Wędkarze łowią w Wiśle gigantyczne sumy. "Największe ryby biorą w nocy"

Styl życia

Na Solcu nad Wisłą w Warszawie Bartek Jędrzejak uczy się łowić ryby pod okiem ekspertów, Marcina Kamińskiego i Krzysztofa Rózgi. Są to wędkarze, którzy prowadzą kanał Team Szmaciarze & Przyjacioły. Polując na gigantyczne sumy, panowie rozmawiają o tym, dlaczego wędkarstwo jest fascynującym zajęciem. I pokazują metody zarzucania wędki.

Moskitier, parasol, namiot, krzesła, kawa, herbata, jedzenie i oni, mistrzowie wędkarstwa. Marcin Kamiński i Krzysztof Rózga, twórcy kanału Team Szmaciarze & Przyjacioły zaprosili Bartka Jędrzejaka na wspólne wędkowanie. Czy złapią ogromnego suma?

Wędkarstwo na Wisłą

Dlaczego wędkarstwo wcale nie jest nudne? – Od momentu, gdy wpadniesz na pomysł, że jedziesz na ryby, do momentu, kiedy wracasz - już planujesz kolejną wyprawę – zarzeka się Marcin. On i jego kolega z teamu mają niemałe osiągniecia, jeśli chodzi o łowienie ryb imponującej wielkości.

Marcin i Krzysztof łowią w Wiśle sumy, które mają ponad dwa metry. Następnie wypuszczają je do wody. Czy dwa metry to normalna wielkość suma? - Są jeszcze większe, na które czekamy. To są ryby stare i mądre. Są cwane i trudne do złowienia – mówi Krzysztof. – Na niższej Wiśle, koło Płocka, Włocławka, były już łowione ryby o długości 2,5 metra. Ale każdy sum jest piękny. Wiadomo, lepiej, jeśli ma dwa metry niż metr pięćdziesiąt. Udało nam się złowić kilka ryb, które miały 2,20 m – dodaje.

Łowienie sumów w Wiśle

Sumy, którymi chwalą się wędkarze, często mają ponad dwa metry długości. Czy trudno wyciąga się tak wielką rybę z wody? – Czasami zajmuje to czterdzieści minut. Zależy, jakie mamy warunki, czy są przeszkody w wodzie, drzewa – mówi Marcin. – Niektóre hole są ekstremalne. Te największe ryby często biorą w nocy – dodaje Krzysztof.

Metody łowienia ryb na wędkę

Jak można łowić ryby? Oto dwa sposoby stosowane przez wędkarzy.

  • Metoda stacjonarna – potrzebny jest do tego zestaw wędkarski z kamieniem i spławikiem podwodnym.
  • Metoda spinningowa Bartek Jędrzejak pyta, na czym polega wędkowanie aktywne – Jak sama nazwa wskazuje, musimy coś robić, żeby coś złowić.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz także:

Ruciane-Nida – atrakcje turystyczne miasta nad jeziorem Nidzkim i okolic

Wyłowił gigantycznego suma. "Każda duża ryba powinna być traktowana jak pomnik przyrody"

Sen o rybach w wodzie – jak go interpretować?

Autor: Magdalena Zamkutowicz

Reporter: Bartek Jędrzejak

Pozostałe wiadomości