Styl życia

Muzyka mechaniczna - jak powstaje i czym się charakteryzuje?

Styl życia

Autor:
Adrian
Adamczyk
Muzycy grający na syntezatorach i instrumentach muzycznych.

Muzyka mechaniczna to każdy dźwięk, który odtwarzany jest przez instrumenty muzyczne lub urządzenia mechaniczne - stąd właśnie pochodzi jej nazwa. Sprawdź, jakie są rodzaje sprzętu do odtwarzania muzyki i poznaj historię muzyki mechanicznej.

Muzyka mechaniczna, w odróżnieniu od wykonywanej na żywo, odtwarzana jest przez różne urządzenia. Pierwszym takim sprzętem była harfa eolska, aktualnie możliwości odtworzenia muzyki mechanicznej jest dużo więcej. Sprawdź, jak możesz to zrobić.

Muzyka mechaniczna - czym jest?

Muzyka mechaniczna obejmuje różnego gatunku dźwięki, które są odtwarzane przez instrumenty muzyczne lub urządzenia mechaniczne. Odtwarza się ją np. za pośrednictwem płyty, kasety lub innych nośników. Często muzyka mechaniczna kojarzona jest z odtwarzaniem jej przez DJ-ów, czyli osoby, które dobierają odpowiednią dla swoich odbiorców muzykę. W trakcie odtwarzania DJ-e mogą miksować muzykę, łącząc kilka utworów w jeden lub dodając efekty dźwiękowe.

Muzyka

Patrycja Markowska wraca do korzeni
Patrycja Markowska wraca do korzeniDzień Dobry TVN
wideo 2/8

Muzyka mechaniczna to element kojarzący się z klubami tanecznymi, a coraz częściej także z przyjęciami weselnymi. Wiele osób rezygnuje z muzyki wykonywanej na żywo na rzecz muzyki mechanicznej odtwarzanej przez DJ-ów.

Historia urządzeń do odtwarzania muzyki

Muzyka mechaniczna swoje korzenie ma w Grecji. Pierwszym mechanicznym instrumentem muzycznym, dzięki któremu można było odtwarzać dźwięki, była harfa eolska. Składała się z pudła rezonansowego w kształcie prostokąta i strun jelitowych pobudzanych przez wiatr. Dzięki temu wydobywały się delikatne dźwięki na świeżym powietrzu. Harfy eolskie można było spotkać w ogrodach lub parkach. Nazwa instrumentu nawiązuje do boga wiatrów mitologii greckiej, czyli Eola. Harfa zdobyła swoją popularność szczególnie w okresie romantyzmu. Rozwój muzyki mechanicznej nastąpił w XVII i XVIII wieku. Miało na to wpływ zainteresowanie mechaniką precyzyjną, czyli wytwarzaniem precyzyjnych elementów mechanicznych. Dzięki rozwojowi tej techniki można było stworzyć przyrządy pomiarowe, zegary, a także urządzenia do odtwarzania muzyki. Popularnym sprzętem stała się katarynka, czyli instrument muzyczny przypominający pudełko na kółkach, z którego dźwięk wydobywa się za pomocą korby. Ważne jest odpowiednie zbudowanie mechanizmu wewnątrz katarynki, czyli zastosowanie miechów, wiatrownicy oraz wałka melodycznego. Odtwarzanie muzyki mechanicznej jest bardzo proste, wystarczy tylko kręcić korbą. Wynalazcą katarynki jest G. Barbari z Modeny. Instrument był popularny aż do połowy XX wieku. Jeśli chodzi o zapisywanie muzyki, a także jej odtwarzanie, pierwszym sprzętem umożliwiającym takie działania była pianola. Wyglądem przypomina pianino, a dodatkowo w swojej konstrukcji posiada mechanizm, dzięki któremu można odtwarzać utwory z rolki papieru. Dźwięk zapisywany jest za pomocą małych otworów, przez które przechodzi powietrze. Co ciekawe, im otwory były bliżej prawej strony, tym wyższe dźwięki były odtwarzane. Przełom w muzyce mechanicznej nastąpił w 1877 roku, kiedy Thomas Edison wynalazł fonograf (prototyp gramofonu), który składał się z diamentowej igły, głośnika oraz mikrofonu w postaci metalowej tuby. Dźwięk był wytłoczony na folii cynowej. Pierwszy dźwięk w postaci magnetycznej został zapisany w 1898 roku za pomocą telegrafonu, który z kolei był prekursorem magnetofonu. Ten sprzęt stał się rewolucyjnym urządzeniem do odtwarzania muzyki mechanicznej w każdym domu. W drugiej połowie XX wieku wyprodukowano także zestaw hi-fi, który odtwarzał dźwięk w bardzo wysokiej jakości. Rewolucją w odtwarzaniu muzyki mechanicznej było powstanie CD, czyli dysku optycznego, na którym można było nagrywać i przechowywać dźwięk. Wtedy też pojawiły się na rynku pierwsze odtwarzacze płyt CD, a także nagrywarek. Pod koniec XX wieku wykryto także możliwość cyfrowego zapisu muzyki. Powstał standard MIDI dedykowany komputerom, syntezatorom lub keyboardom. Tuż po tym pojawił się format MP3 tak charakterystyczny dla muzyki mechanicznej, który pozwala na cyfrową kompresję dźwięku. W 1997 roku pojawił się także standard DVD używany jako nośnik filmów oraz muzyki.

Pozytywka i gramofon - urocze sprzęty do odtwarzania muzyki

Jednym z najbardziej delikatnych i subtelnych urządzeń do odtwarzania muzyki jest pozytywka. Dźwięk wydobywa się z niej przy pomocy metalowych wypustek oraz obrotowego wałka. Instrument pochodzi z XIX wieku, jednak do dziś można go spotkać w sklepach. To świetny pomysł na prezent dla najbliższych. Współczesna technika pozwala na zakup pozytywki z własną melodią. Kolejnym ciekawym sprzętem do muzyki mechanicznej inspirowanym tradycyjnym odtwarzaniem dźwięków jest gramofon. Nowoczesne wersje posiadają wbudowane głośniki lub specjalne tuby, które odtwarzają dźwięk. Płyty winylowe są coraz bardziej popularne niezależnie od gatunku muzyki. 

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Hero Images/Getty Images

Pozostałe wiadomości