Styl życia

Uprawa olbrzymów - rekordzista Polski w uprawie kabaczka giganta

Styl życia

Brukiew ponad 6 kilogramów, kukurydza krzak ponad 6 metrów, to jedne z danych Tomasza Wodzińskiego, hodowcy warzyw gigantów, który osiągnął pięć rekordów Polski. W reportażu przygotowanym dla Dzień Dobry TVN opowiedział, jak wygląda hodowla.

Największy osiągnięciem Tomasza Wodzińskiego w hodowaniu warzyw jest kabaczek, który ważył 50 kilogramów. Dzięki temu bohater reportażu został rekordzistą Polski w uprawie kabaczka giganta.

Praca hodowcy warzyw

Pan Tomasz na co dzień jest ogrodnikiem. Jego głównym zainteresowaniem cieszy się uprawa warzyw wielkich. Jak przyznał, wielkość warzyw nie jest przyczyną modyfikacji genetycznych, tylko wybrania odpowiedniego genu.

Na przykład mamy dynie, która rośnie do 100 kg, miała 20 kg więcej. Jak się zbierze nasiona z tej dyni, mamy większe szanse, że znowu będzie 120 kg z tych nasion wcześniejszych. – tłumaczył Tomasz.

Sezon na czosnek

Jesień jest najlepszym czasem, aby przygotować swoje grządki na przyszłoroczne uprawy. Ponadto od listopada możemy sadzić czosnek, zarówno zwykły, jak i czosnek gigant, który gotowy do spożycia będzie już w lipcu.

Czosnek słoniowy rośnie mniej więcej tyle samo czasu co zwykły. Upraw jest praktycznie taka sama, trzeba sadzić tylko głębiej i w szerszym rozstawie.

Zobacz też:

Autor: Gaba Kopyto

Pozostałe wiadomości