Styl życia

Codzienność osób niepełnosprawnych i ich opiekunów. "Problem jest z przyziemnymi rzeczami"

Styl życia

Aktualizacja:

Przed nami kolejny odcinek programu "To tylko kilka dni". Tym razem poznamy wspaniałą i dzielną bohaterkę - Beatę Świniarską, której na co dzień pomaga siostra - Małgorzata Sołtys. Natomiast na chwilę jej miejsce zajął trener Daniel Qczaj. Czy poradził sobie z tym zadaniem?

Problemy osób z niepełnosprawnością

Beata Świniarska zmaga się z mózgowym porażeniem dziecięcym, które jest defektem okołoporodowym. – Wiele osób z porażeniem mózgowym to wcześniaki. Z tego co mi mama opowiadała, poród miał być przyjęty wieczorem, a był rano i dostałam niedotlenienia mózgu i porażenie układu centralnego. Zawsze mówię, że kopnęło mnie pośrodku, bo są gorsze i lepsze stany - tłumaczyła w Dzień Dobry TVN uczestniczka 3. odcinka programu "To tylko kilka dni".

Na co dzień pani Beata może liczyć na pomoc siostry. Kobiety po śmierci mamy, zamieszkały razem. – Mieszkamy z moim partnerem, we trójkę wspomagamy się. Każdy coś daje od siebie. I jakoś tam się toczy to wszystko – wyjawiła Małgorzata Sołtys.

Siostry zgodnie przyznały, że największym wyzwaniem są bariery architektoniczne. - Uważam, że jeszcze dużo rzeczy powinno być zrobione. Gdy ktoś rzuci hasło: "zrobiliśmy coś dla niepełnosprawnych, bo zrobiliśmy podjazd". To nie wszystko. Moim zdaniem to, co jest budowane, powinno być konsultowane z osobą z niepełnosprawnością - zaznaczyła pani Beata, która porusza się na wózku. - Problem jest z takimi przyziemnymi rzeczami. Pójście do stomatologa, ginekologa. (…) Ja jestem w miarę jeszcze w sile wieku, ale są osoby starsze, które się opiekują np. swoimi dziećmi. Tym osobom też się należy czy wypoczynek, czy rehabilitacja - dopowiedziała siostra.

I właśnie dzięki programowi "To tylko kilka dni" pani Małgorzata mogła w końcu wyjechać i odpocząć. Wraz z partnerem relaksowali się w Sopocie. – Bardzo miło spędziliśmy czas. Odizolowałam się od tej codzienności przede wszystkim - powiedziała.

Daniel Qczaj - uczestnik programu "To tylko kilka dni"

Na kilka dni rolę pani Małgorzaty przejął trener Daniel Qczaj. Jak sobie poradził?

- Moim zdaniem bardzo dobrze. Stanął na wysokości zadania, ale na początku musieliśmy się poznać – wyjawiła pani Beata i dodała, że to Daniel był bardziej spięty niż ona. – To prawda. Beatka była od samego początku bardzo wyluzowana. Ja się stresowałem bardziej tym, że to była dla mnie nowa sytuacja. Pierwszy raz zajmowałem się osobą z niepełnosprawnością. Chciałem włożyć w to całe serce, więc wiadomo (...) Dla mnie tutaj jest ogromny szacunek dla Małgosi, bo ona wykonuje niesamowitą pracę. W tym programie są tak naprawdę dwie bohaterki i Małgosia, i Beatka - dopowiedział trener.

Zobacz jak przebiegło ich spotkanie na Player.pl lub 30 maja (dzisiaj) o godz. 22:00 na antenie TTV.

"To tylko kilka dni" - nowy program na antenie TTV

"To tylko kilka dni" to nowy siedmioodcinkowy program, który 16 maja zadebiutował na antenie stacji TTV. Zaproszone do udziału w produkcji gwiazdy - Basia Kurdej-Szatan, Dagmara Kaźmierska, Sławomir, Michał Koterski oraz QCZAJ - na kilka dni przejmują opiekę nad osobą z niepełnosprawnością. Dzięki temu ich najbliżsi mogą wyjechać na zasłużony odpoczynek.

Zobacz także:

Jedz rośliny i trenuj mięśnie. Katarzyna Najman: "Wszyscy mówili, że będę słaba"

Od 17 lat próbuje udowodnić, że jego matką jest zakonnica. Świadek: "Zakonnice zupełnie wypierały się tej sprawy"

Rodzina Łopieńskich od czterech pokoleń tworzy w brązie. "Nie umiem wyobrazić sobie innej pracy"

Autor: Dominika Czerniszewska

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości