Technologia

Za sukcesem technologii GPS stoi Polka. "Od zawsze pamiętam zafascynowanie mapami"

Technologia

Autor:
Adam
Barabasz
Reporter:
Michał Malinowski
Z miłości do map

Profesor Dorota Grejner-Brzezińska to wybitna postać w świecie geodezji. Po ukończeniu studiów w Olsztynie, wyjechała prowadzić badania do Ohio. Bez owoców jej pracy trudno sobie wyobrazić dzisiejszą rzeczywistość.

Najsłynniejsza polska geodetka

Dorota Grejner-Brzezińska ukończyła studia w 1988 roku na Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie (dziś Uniwersytet Warmińsko-Mazurski). W 1996 roku obroniła doktorat na Uniwersytecie Stanowym Ohio. Tam też została, by prowadzić badania. Na samym początku nic jednak nie zapowiadało, że niszowa dziedzina, która ją zainteresowała, kilkanaście lat później będzie dostępna w każdym telefonie. - W połowie lat 80., kiedy ja studiowałam w Olsztynie, zaczęły się pojawiać artykuły naukowe na temat fantastycznego nowego wynalazku nazwanego GPS-em no i złapałam bakcyla - wspomina. - 30 lat temu był to system militarny. Dokładność tego systemu nigdy nie planowana była w centymetrach a nawet milimetrach. 5 do 10 metrów wystarcza, żeby trafić w cel militarny i takie było motto programu. Moje laboratorium wykazało możliwości, które doprowadziły do tego, że system jest w naszym codziennym użytku - dodaje.

Sukces GPS

Ci którzy pamiętają początki technologii. doskonale wiedzą, że bywała ona zawodna. Jak zaznacza profesor Grejner-Brzezińska, problemem były ówczesne mapy.

- Na początku systemów związanych z nawigacją samochodów to mapy były głównym problemem - zaznacza. - Wielokrotnie zdarzyło mi się jechać po GPS i dotrzeć zupełnie gdzie indziej - mówi ze śmiechem.

Dzięki naukowym dokonaniom zwiedziła najodleglejsze zakątki globu. Jej praca spotkała się również z szerokim uznaniem, o którym świadczy nie tylko akademicka kariera, ale również miejsce w gronie Rady Doradców Prezydenta do Spraw Nauki i Technologii.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Adam Barabasz

Reporter: Michał Malinowski

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości