Polacy skonstruowali ekran grubości papieru. "Wyceniani są na ponad 100 mln euro"

525A5333_Easy-Resize
Rewolucyjny wynalazek dwóch Polaków
Źródło: Dzień Dobry TVN

Marcin Ratajczak i Patrick Barkowski to wynalazcy, którzy od dziesięciu lat pracowali nad stworzeniem maksymalnie cienkich ekranów, stosując technikę drukowania światła. Na czym polega naukowy sukces Polaków? W Dzień Dobry TVN tłumaczył to specjalista ds. nowych technologii dr Maciej Kawecki.

Drukowane światło. Polacy skonstruowali rewolucyjny wynalazek

Marcin Ratajczak i Patrick Barkowski poświęcili 10 lat swojego życia na doskonalenie pomysłu technologicznego, który z początku był w opinii ich otoczenia rodzajem niemożliwej do spełnienia fantazji. Mimo wielu okazji, by się poddać, kontynuowali pracę w najważniejszych na świecie ośrodkach naukowych, aż wreszcie udało im się stworzyć ekrany grubości papieru.

- To jest tzw. drukowane światło - najcieńsze na świecie ekrany, których grubość nie przekracza 0,4 milimetra. (...) Ekran drukowany jest na folii, która tak naprawdę może mieć grubość 1/10 milimetra, czyli może być prawie unoszona na wietrze. To jest niesamowita technologia. Oczywiście mówimy o jakości obrazu ultra HD - wyjaśnia w Dzień Dobry TVN dr Maciej Kawecki, specjalista ds. nowych technologii.

Ekspert zaznacza, że wspomniana folia przypominająca pleksę może stanowić w pełni autonomiczne urządzenie i działać jak normalny nośnik informacji.

- Zainteresowanie tym projektem na świecie jest już ogromne. [Wynalazcy - przyp. red.] wyceniani są na grubo ponad 100 milionów euro - podkreśla dr Kawecki.

Cienkie ekrany drukowane - zastosowanie w praktyce

Do czego rewolucyjny wynalazek Polaków przyda się w życiu codziennym? Według dr. Macieja Kaweckiego może przysłużyć się chociażby w obszarze medycznym. W studiu Dzień Dobry TVN specjalista zaprezentował opakowanie leków wykonane za pomocą technologii drukowania światła.

- 80 miliardów dolarów w Stanach Zjednoczonych rocznie kosztuje system służby zdrowia w leczeniu osób, które źle zażywają leki. (...) Opakowanie, które traci ważność, zaczyna się w pewnym momencie świecić. Najpierw świeci się krzyżyk zielony, a jeżeli lek traci ważność, lek zaczyna się świecić na czerwono. W ten sposób nikt nie zażyje tego leku błędnie - tłumaczy ekspert.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości