- Wyceniani są na ponad 100 mln euro - podkreśla dr Maciej Kawecki, specjalista ds. nowych technologii.
W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Jimiego Ogdena, stolarza, który potrafi zrobić coś z niczego. Czy Jimi w poszukiwaniu materiałów do swoich projektów-wynalazków odwiedza złomowiska? I jak nadać starym rzeczom nowe życie?
Joseph Herscher jest wynalazcą, którego kreatywne filmiki cieszą się dużą popularnością w internecie. Co jest w nich takiego wyjątkowego? Ile Joseph miał lat, kiedy zaprojektował swoją pierwszą maszynę? Skąd bierze pomysły na nowe wynalazki? Gdzie je konstruuje? Czy jakiś pomysł mu nie wyszedł? Z rozrywkowym wynalazcą rozmawiał reporter Dzień Dobry TVN Robert Stockinger.
Niewidomi muszą na co dzień borykać się z wieloma problemami. Postanowił im pomóc 22-latek z Podlasia Piotr Psyllos, który wynalazł Matię, czyli sztuczne oko. O tym i innych swoich wynalazkach powiedział w Dzień Dobry TVN. Mieliśmy również okazję je zobaczyć. Nad czym chce teraz pracować? Czy zgłaszają się do niego firmy zainteresowane kupnem jego wynalazków? Zobaczcie, o jaki wynalazek poprosił go Piotr Kraśko.
W studiu Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy o przyszłości. Naszym gościem był dziennikarz naukowy, Piotr Stanisławski. Jakie rewolucyjne zmiany czekają nas w ciągu najbliższych lat w technologii? Czy pojawią się elastyczne ekrany w telefonach komórkowych? Jaka największa "rewolucja technologiczna" nas czeka? A Wy, o jakim wynalazku marzycie?
Trzej bracia: Wiesław, Zygmunt i Janusz Nowakowie stworzyli urządzenia, które umożliwiają pasażerom opuszczenie samochodu tuż po wypadku. Pierwsze z nich służy do otwarcia zakleszczonych drzwi, a drugie do przecinania pasów bezpieczeństwa. Jak te urządzenia działają? Czy są opatentowane? Czy są to urządzenia, które będzie można zamontować do używanych samochodów? Panów Zygmunta i Janusza gościliśmy w Dzień Dobry TVN.
Gościem Dzień Dobry TVN był fizyk Tomasz Rożek, którym opowiedział nam o wynalazkach stworzonych specjalnie dla astronautów, które później wykorzystujemy w naszym życiu codziennym. Jakie przedmioty codziennego użytku zawdzięczamy naukowcom pracującym przy misjach kosmicznych?
Urządzenie do odwrotnego słuchania, nożyczki z poziomicą, filiżanka do herbaty z wiatraczkiem czy lornetka do wychwytywania odległych dźwięków to tylko niektóre z projektów młodego wynalazcy Dominica Wilcoxa. Jak zaczęła się jego przygoda z wynalazczością i skąd czerpie pomysły na kolejne wynalazki? Zobaczcie!
Studenci informatyki z Politechniki Rzeszowskiej postanowili stworzyć komputer. I nie byłoby w tym nic niezwykłego, gdyby nie to, że jego sterowanie odbywa się za pomocą ruchów głowy, mimiki oraz komend głosowych. Wykorzystali do tego część... konsoli Xbox. W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi byli polscy wynalazcy - Piotr Wrotny oraz Norbert Pisz.
Nie miał pieniędzy, aby zdobyć licencję pilota, dlatego zajął się projektowaniem latających modeli. Nie dostał wizy do USA, gdzie chciał projektować dla Pentagonu, więc w domu skonstruował latające auto, którym zainteresował się Sylvester Stallone i wykorzystał go w filmie "Niezniszczalni 3". Czy niepowodzenia go motywują? Jak skontaktowali się z nim producenci filmu? Do czego służy jego model? Co jeszcze zaprojektował? Zapytaliśmy, goszczącego w Dzień Dobry TVN, wynalazcę Witolda Mielniczka.
Fotel z EKG, wanna wysyłająca wiadomości tekstowe i nanoroboty czyli technologia w służbie człowiekowi. Jakie nowoczesne technologie udało się już opracować, a nad czym wciąż pracują naukowcy z Centrum Nanotechnologii przy Politechnice Gdańskiej? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy dziennikarza naukowego Karola Wójcickiego i prof. dr. hab. inż. Wojciecha Sadowskiego.