Technologia

Perfekcyjne zdjęcie z wakacji? Kilka kroków dzieli cię od zapierającego dech w piersiach ujęcia

Technologia

Fotografia krajobrazowa dla początkujących

Fotografia towarzyszy nam obecnie niemal codziennie. Zatrzymywanie w kadrze chwil stało się banalnie proste – wystarczy wyciągnąć smartfona, dwa kliknięcia i… gotowe. Przynajmniej w wersji, która zadowala nas „w pędzie”. Co jednak zrobić, jeśli marzą nam się piękne fotografie? Jak znaleźć idealne ujęcie?

Jak zacząć przygodę z fotografią?

Profesjonaliści podkreślają, że pierwsze kroki na tym polu są banalnie proste – wystarczy chwycić do ręki aparat.

- Zacząłem swoją przygodę z fotografią mniej więcej 6 lat temu. – mówi Marcin Pietraszko, fotograf specjalizujący się w zdjęciach podróżniczych i krajobrazowych – Któregoś dnia przez zupełny przypadek wziąłem aparat, który leżał gdzieś w szufladzie i wybrałem się na spacer – wspomina swoje początki. Co jednak zrobić, żeby z przypadkowych ujęć i niedopracowanych kadrów wyciągnąć więcej? Jak stworzyć osobistą galerię wspomnień zamkniętych w ramach zdjęcia?

- Dwa – trzy tygodnie, szczególnie w takim fajnym czasie, jak wakacje w zupełności wystarczą, żeby nauczyć się podstawowych rzeczy związanych z robieniem zdjęć – tłumaczy ekspert.

Aparat fotograficzny: jak wybrać najlepszy model?

Jeśli chcesz robić naprawdę dobre zdjęcia, warto już na początku pomyśleć o zakupie aparatu fotograficznego. Oferta jest jednak tak bogata, że osoba, która nie zajmuje się tematem „na co dzień” może mieć problem z wyborem. Na co warto zwrócić uwagę? – Pierwszym z elementów jest waga i rozmiar aparatu. Najfajniej, jeśli zmieści się do niewielkiego plecaka, lub nawet damskiej torebki – tłumaczy Marcin Pietraszko. Co dalej? – Dobrze, jeśli aparat ma tryby automatyczne, dzięki którym w prosty sposób można robić zdjęcia, a dopiero kiedy oswoimy się z tym sprzętem po kilku tygodniach możemy sięgać po tryby manualne – dodaje.

Nie bez znaczenia są także dodatkowe funkcje aparatu – Automatyczne ustawianie ostrości bardzo ułatwi pracę fotografom, sprawdzi się także w trudnych warunkach oświetleniowych – wyjaśnia ekspert i dodaje – nie bez znaczenia jest także wizjer elektroniczny, dzięki któremu widzimy dokładnie taki kadr, jaki fotografujemy. 

Czego jeszcze nie może zabraknąć na polowaniu z aparatem w ręku? Kurtki, jedzenia i picia. Z takim ekwipunkiem można wyruszać na poszukiwanie magicznych ujęć z wakacji. Gdzie najłatwiej je znaleźć? – Świetnymi miejscami do plenerów są jeziora, lasy, miejsca gdzie płyną strumyki, czy rzeki – podpowiada Marcin Pietraszko. Jeśli na wakacje wybraliście się natomiast na city break – udajcie się do parków. Kluczowym elementem idealnego zdjęcia jest natomiast światło – Wschód i zachód słońca będą tymi najlepszymi porami – podkreśla ekspert.

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości