Technologia

Jak zrobić zrzut ekranu na komputerze, smartfonie i konsoli do gier

Technologia

Autor:
Adrian
Adamczyk
dłonie na klawiaturze komputera

Czasami podczas surfowania po internecie czy gry na konsoli rzuca się w oczy rzecz lub sytuacja, którą warto zapisać - do tego potrzebny będzie zrzut ekranu, czyli print screen. Jak zrobić zrzut ekranu? To prostsze niż się wydaje – wystarczy odpowiednia kombinacja klawiszy lub darmowy program.

Wykonywanie zrzutów ekranu jest z reguły proste. Często jest to kombinacja klawiszy urządzenia, którego używasz, rzadziej odpowiedni program. Jeśli chcesz utrwalić jakiś moment, surfując po sieci lub grając w ulubioną grę, sprawdź podane poniżej sposoby.

Internet i technologia

Czy technologia nas ogłupia?
Czy technologia nas ogłupia?Dzień Dobry TVN
wideo 2/7

Jak zrobić zrzut ekranu na komputerze?

W zależności od tego, jaki system operacyjny posiadasz, do zrobienia zrzutu będzie ci potrzebna odpowiednia kombinacja klawiszy lub program. W Europie najbardziej popularnym systemem operacyjnym jest Windows, dlatego zaczniemy od niego.

Najmniej wymagającym sposobem robienia zrzutów jest naciśnięcie klawisza „Prt Sc” (Print Screen). Nie jest to jednak zbyt wygodna metoda, ponieważ obraz nie jest zapisywany, a jedynie zapamiętywany w systemowym schowku. To znaczy, że nie masz możliwości, by zrobić serię zrzutów, a każde kolejne naciśnięcie klawisza kasuje poprzedni. Aby zapisać obraz, musisz wkleić zrzut ekranu do programu, np. Paint czy GIMP. Istnieje jednak wiele wygodniejszych rozwiązań. Jeżeli naciśniesz kombinację „Windows+Print Screen”, ekran powinien na chwilę zgasnąć i w tym momencie zrobić zdjęcie w formacie .png, które znajdziesz w folderze „Zrzuty ekranu” w miejscu, gdzie domyślnie zapisywane są obrazy. Możesz także użyć programu Snipping Tool (w polskiej wersji nazywa się Narzędzie Wycinanie). Za pomocą kursora zaznacz obszar, który chcesz utrwalić, po czym puść kursor, a obraz zapisze się w wybranym przez ciebie miejscu.

Zrzut ekranu w systemie Macintosh

Jeżeli posiadasz system operacyjny Macintosh, wszystko staje się prostsze – naciskasz kombinację „Command+Shift+3”, a wykonany zrzut zapisze się automatycznie na pulpicie. Jeżeli zamiast klawisza „Shift” przytrzymasz „Control”, zrzut zapisze się w schowku i stamtąd możesz załadować go do dowolnego programu i edytować. Istnieje także możliwość zrobienia zrzutu fragmentu ekranu. W tym celu zamiast klawisza 3, przytrzymaj 4. Zaznacz obszar, który cię interesuje, a następnie puść klawisze myszki. Powyższe sposoby są również odpowiedzią na pytanie, jak zrobić zrzut ekranu na laptopie.

Zrzut ekranu na smartfonie

A gdybyśmy chcieli zrobić zrzut ekranu na smartfonie lub tablecie? To również nie jest trudne i podobnie jak w przypadku komputera i laptopa, najłatwiejsza będzie odpowiednia kombinacja klawiszy. Do najpopularniejszych systemów operacyjnych dla urządzeń mobilnych należą Android (Samsung, Huawei, Xiaomi itp.) oraz iOS (Apple).

W przypadku Androida kombinacja klawiszy jest zależna od budowy urządzenia. W tych, które mają klawisze fizyczne, należy nacisnąć przycisk „Home” i blokady. Mniej więcej po 2 sekundach telefon mrugnie ekranem i wyda dźwięk jak przy robieniu zdjęcia. Jeżeli smartfon jest tzw. bezramkowcem i nie ma przycisków fizycznych, naciśnij dolny klawisz regulacji głośności i poczekaj około 2 sekund. W niektórych telefonach Samsunga (np. Galaxy J3, J5, J7, S7 i Note 4) zrzuty ekranu wykonuje się kombinacją przycisku „Home” i blokady. W iPhone’ach firmy Apple jest to jeszcze prostsze: naciśnij przycisk usypiania i początku (w bezramkowcach będzie to przycisk usypiania i górny lub dolny przycisk głośności). Zrzuty ekranu zapisywane są w galerii zdjęć w folderze „Screenshots”.

Zrzuty ekranu z filmów i gier

Przeglądając serwis YouTube, pewnie często zastanawiasz się, jak gracze umieszczają tam film ze swojej rozgrywki. Zrzuty ekranu dostępne są w interfejsie konsoli Playstation i Xbox. W PS4 i nowszych wystarczy nacisnąć przycisk „Share” i wybrać odpowiednią opcję – zapisania filmu lub zdjęcia. Dotyczy to zarówno gier, jak i filmów.

W trakcie rozgrywki jednak dużo się dzieje, często następuje dynamiczna zmiana akcji i gracz nie ma aż tyle czasu, by wybierać opcje w menu. Na szczęście producent pomyślał o tym i umożliwił zmianę kombinacji przycisków przypisanych do komendy. Aby zmienić ustawienia zrzutów ekranu, wejdź w ustawienia, następnie wybierz „Udostępnianie i transmisje”, a potem kategorię „Funkcja przycisku Share”. Zmień opcję na „Łatwe zrzuty ekranu” – teraz za pomocą jednego kliknięcia zapiszesz zrzut ekranu rozgrywki, a podwójnym kliknięciem film z rozgrywki.

Podobne kombinacje wykonuje się w przypadku Xbox One. Aby zrobić zrzut ekranu, naciśnij znak X na środku kontrolera, a następnie przycisk Y. Jeżeli chcesz zapisać rozgrywkę, naciśnij przycisk X na środku kontrolera, następnie przycisk podglądu i wybierz opcję „Nagrywaj od teraz”. W zależności od rozdzielczości gry i wolnego miejsca na dysku wewnętrznym, filmy mogą trwać do 10 minut, natomiast w przypadku zapisu na dysku zewnętrznym czas wydłuża się do 1 godziny.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Oscar Wong/Getty Images

Pozostałe wiadomości