Porady

Jak udostępnić Internet z telefonu na laptopa i inne telefony?

Porady

Aktualizacja:
Telefon, komputer, Internet

Udostępnienie Internetu z telefonu na inne urządzenia umożliwia tzw. tethering, czyli bezprzewodowa i przewodowa metoda korelacji. Taka metoda ma swoje wady i zalety oraz warunki, które zapewniają jej sprawność. Jak podłączyć Internet z telefonu do laptopa?

Tethering to powszechna metoda udostępniania Internetu z telefonu na komputer. Wyróżniamy dwie metody udostępniania Internetu – poprzez sieć wi-fi i USB. Jak udostępnić Internet z telefonu na tablet i komputer?

Kto może udostępnić Internet z telefonu?

Udostępnianie Internetu z telefonu jest możliwe tylko wtedy, gdy mamy urządzenie drugiej i kolejnej generacji. Sieć 2G w Polsce uruchomiono w drugiej połowie 1996 roku. Wraz z drugą generacją wprowadzono dostęp do Internetu i usługę transmisji danych, która umożliwia udostępnienie Internetu z telefonu na inne urządzenia. Kolejne generacje telefonii komórkowej dawały coraz lepsze efekty i możliwość wykorzystania telefonu jako modemu. W technologii 3G zwiększyła się prędkość transmisji danych i współpraca z sieciami GSM. Telefon funkcjonuje więc jako medium transmisyjne i przekazuje urządzeniom Internet za pomocą wi-fi, Bluetooth czy USB.

Jak udostępnić Internet z telefonu?

Jak udostępnić Internet z telefonu na laptopa, żeby smartfon funkcjonował jako modem? Warunkiem koniecznym jest sieć 2G i wyższa, co nie powinno być problemem ze względu na coraz bardziej nowoczesne oferty. Telefon możemy podłączyć do laptopa za pomocą Bluetooth, wi-fi, kabla USB i ewentualnie podczerwieni IrDA. Jeżeli zależy nam na podłączeniu do Internetu większej liczby urządzeń, możemy skorzystać z przenośnego hotspotu.

Jak podłączyć Internet z telefonu do laptopa?

Sprawne korzystanie z Internetu udostępnionego przez telefon umożliwia oprogramowanie na płycie CD, które mimo wszystko jest coraz mniej popularną formą połączenia. Łatwym sposobem na udostępnienie Internetu z telefonu na laptopa i inne urządzenia jest wykorzystanie funkcji wi-fi. Do tego zabiegu telefon musi mieć aktywną funkcję udostępniania wi-fi. Wystarczy znaleźć w ustawieniach telefonu funkcję konfiguracyjną punktu wi-fi, dokonać wyboru hasła i nazwy, ustawić ewentualny limit danych i włączyć komórkową transmisję danych.

Udostępnianie Internetu z telefonu a system operacyjny

Zarówno system operacyjny Android z jądrem Linux, jak i system operacyjny iOS dają możliwość udostępniania Internetu na inne urządzenia. W przypadku iOS wystarczy znaleźć w ustawieniach sieć komórkową, a następnie skonfigurować hotspot osobisty. iPhone’y umożliwiają użytkownikom podłączenie Internetu z telefonu do laptopa i innych urządzeń za pomocą Bluetooth, wi-fi i USB. Parowanie telefonu z urządzeniem należy rozpocząć od ustawienia skomplikowanego hasła. W przypadku Bluetooth należy wejść w ustawienia Bluetooth, a następnie podążać za wskazówkami na komputerze lub tablecie. Innym sposobem jest udostępnienie Internetu z telefonu przez sieć wi-fi za pomocą hotspotu osobistego oraz użycie kabla USB po uprzednim zainstalowaniu iTunes. Należy pamiętać o wyłączeniu hotspotu osobistego lub Bluetooth po zakończeniu korzystania z Internetu. W systemie Android sytuacja wygląda analogicznie.

Zalety udostępniania Internetu na komputer

Możliwość podłączenia Internetu z telefonu na komputer daje użytkownikom szansę na użytkowanie kilku, a nawet kilkunastu urządzeń jednocześnie. Jest to kluczowa zaleta tetheringu, a dodatkowo umożliwia wymianę plików między urządzeniami. Udostępnianie Internetu z telefonu na tablet, komputer czy laptopa jest doskonałym rozwiązaniem podczas wyjazdu na urlop lub w miejsce, gdzie nie ma dostępu do sieci. Często darmowy Internet oferowany przez hotele i restauracje jest niewystarczający i działa zbyt wolno, dlatego w takiej sytuacji udostępnienie transferu danych na inne urządzenia będzie najlepszą opcją.

Wady podłączenia Internetu z telefonu do laptopa

Każda metoda ma swoje wady. Używanie telefonu jako modemu dotkliwie wpływa na żywotność baterii smartfona. Telefon może się przegrzewać, a długotrwała eksploatacja pod kątem transmisji wi-fi może zniszczyć jego wnętrze. Ładowanie telefonu w trakcie udostępniania Internetu jest dla niego poważnym zagrożeniem i może powodować nieodwracalne skutki. Ponadto podłączone urządzenia mogą znacznie zużyć pakiet Internetowy. Niektórzy użytkownicy całkowicie rezygnują z zakupu routera na rzecz dobrego smartfona, który ma udostępniać Internet, ale taka sytuacja powinna być wyłącznie przejściowa, ponieważ mocno obciąża telefon.

Zobacz też:

Zobacz wideo: Smartfony i telewizja przed snem mają negatywny wpływ na płodność mężczyzn

Autor: Adrian Adamczyk

Pozostałe wiadomości