Technologia

Dzień Księżyca - to "mały krok dla człowieka, ale wielki skok dla ludzkości"

Technologia

Autor:
Teofila
Siewko
Powierzchnia Księżyca

Dzień Księżyca to święto jedynego satelity ziemskiego, które obchodzimy co roku 20 lipca. Zostało ustanowione na cześć jednego z najważniejszych osiągnieć ludzkości, jakim była pierwsza wizyta człowieka na Księżycu.

Dzień Księżyca - co to za święto?

Dzień Księżyca został ustanowiony 20 lipca na cześć pierwszego lądowania człowieka na Księżycu. To właśnie w tym dniu w 1969 roku załoga Apollo 11 wylądowała na Księżycu, a Neil Armstrong postawił na nim pierwszy krok. Poczynania załogi śledziło miliony ludzi przed telewizorami. Tego dnia człowiek spędził aż 2,5 godziny na powierzchni Księżyca.

Astronomia i kosmos

Podbój kosmosu dokonuje się małymi kroczkami
Podbój kosmosu dokonuje się małymi kroczkamiDzień Dobry TVN
wideo 2/4

Święto ma na celu upamiętnienie nie tylko dnia wielkiego dla ludzkości, ale również tego, ile udało się osiągnąć i jak bardzo rozwinęła się technika. Historyczny moment można obejrzeć na platformie Youtube.

Pierwsze lądowanie na księżycu - misja Apollo 11

Apollo 11 to nazwa misji kosmicznej mającej na celu pierwsze lądowanie człowieka na Księżycu. Miała ona miejsce 20 lipca 1969 roku o godzinie 20:17 UTC, a o godzinie 16:17 czasu wschodnioamerykańskiego. Był to lot szerszego programu Apollo, czyli serii amerykańskich lotów kosmicznych, które realizowane były w latach 1966-1972. Pierwszy "mały krok dla człowieka, ale wielki dla ludzkości" miał miejsce aż 6 godziny po lądowaniu - o 22:56 czasu wschodnioamerykańskiego.

Podczas pierwszego lądowania pobrana została próbka gruntu księżycowego, przeprowadzono badania geologiczne, a także zbadano skład chemiczny i izotopowy wiatru słonecznego. Historyczne zdjęcie odcisku buta jest zdjęciem drugiego z załogantów - Buzza Aldrina, i zostało zrobione zaraz przed odlotem.

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło zdjęcia głównego: Helen_Field/Getty Images

Pozostałe wiadomości