Styl życia

Ulewny deszcz a światła przeciwmgielne. Kiedy można je włączyć, by nie dostać mandatu?

Styl życia

Moment RFDouglas P Sacha - droopydogAJNA/Getty Images

Intensywnym opadom zwykle towarzyszy słaba widoczność za kierownicą. Jej poprawie służą światła przeciwmgielne. Nieodpowiednie użycie tych świateł stwarza zagrożenie na drodze, za co kierowca może dostać mandat. Jak używać świateł przeciwmgielnych w trakcie ulewy?

Światła w samochodzie podczas deszczu

Ulewny deszcz wpływa nie tylko na widoczność, ale również na trakcję. Wymaga od kierowców zachowania szczególnej ostrożności. Kierujący pojazdem powinni ograniczyć prędkość, włączyć wycieraczki i odpowiednie do warunków światła. Najważniejsze w tej sytuacji są światła mijania. Te do jazdy dziennej są za słabe na trudne warunki pogodowe. Samochody wówczas są mniej widoczne. Jeśli nasz pojazd automatycznie ustawia światła w zależności od warunków i tak należy to sprawdzać. Czujniki nie zawsze prawidłowo reagują na deszcz i może się okazać, że nie uruchomiły świateł mijania.

Jazda w deszczu a światła przeciwmgielne. Kiedy można je włączyć?

W sytuacji, w której opady deszczu znacznie ograniczają widoczność, czyli przejrzystość powietrza, zgodnie z przepisami - kierowca może uruchomić w samochodzie światła przeciwmgielne przednie (jeśli samochód je posiada, ponieważ nie są obowiązkowe). Z kolei światło przeciwmgielne tylne można włączyć dopiero wtedy, gdy widoczność w czasie ulewy spadnie poniżej 50 m.

Mandat za światła przeciwmgielne

Podczas ulewy policjanci nie powinni karać kierowców za brak świateł przeciwmgielnych. Mogą to zrobić dopiero wtedy, gdy warunki na drodze poprawią się, a kierowca nadal jedzie na tych światłach. Przeciwmgielne tylne są bardzo intensywne i mogą oślepiać innych użytkowników dróg. Jest to stwarzanie zagrożenia, dlatego za ich używanie bez powodu można dostać mandat. Kwota jest niewielka i z reguły wynosi 50 zł. Kierowca nie jest za to obciążany punktami karnymi.

Jak jeździć samochodem w czasie ulewy?

Poza obowiązkiem włączenia wycieraczek i świateł mijania, o czym jeszcze należy pamiętać w czasie ulewy? Kierowca powinien ograniczyć prędkość i uważnie obserwować drogę, a także jej otoczenie. W sytuacji ewentualnego zagrożenia i konieczności zatrzymania się, mokra nawierzchnia wydłuża drogę hamowania. Należy też uważać na kałuże, przejeżdżać przez nie powoli, a w miarę możliwości omijać - nigdy nie wiadomo, jak głębokie mogą być. W czasie jazdy podczas ulewy ważna jest również klimatyzacja z nawiewem skierowanym na szyby. Zapobiega to parowaniu i w ten sposób poprawia widoczność. Istotny jest również poziom płynu do spryskiwaczy. Jazda w trakcie deszczu powoduje powstawanie zabrudzeń na szybach. Wycieraczki mogą mieć problem z ich usunięciem bez płynu.

Zobacz też:

Zobacz video: Panujące upały mogą wykończyć nie tylko nas, ale i nasz samochód. Jak w awaryjnej sytuacji poradzić sobie z przegrzaniem silnika?

Autor: Diana Ryściuk

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

Pozostałe wiadomości