Trudno nie zgodzić się z tezą, że ślub to uroczystość wyjątkowa. Dla pary młodej jest to bez wątpienia jeden z najważniejszych dni w życiu, nic więc dziwnego, że zakochani planują go w najmniejszych szczegółach. Do niedawna wpływ na to, gdzie odbywa się ceremonia, mieli niewielki - wybierać można było spośród dostępnych Urzędów Stanu Cywilnego i kościołów. To się jednak zmieniło i od jakiegoś czasu ceremonia zaślubin może odbyć się także w plenerze lub, na przykład, na sali weselnej. O tym, gdzie w 2023 roku zawierane będą związki małżeńskie rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z wedding plannerką Kamilą Romanow i Katarzyną Gajek, właścicielką agencji ślubnej.
Dlaczego pary młode decydują się na ślub w plenerze?
Powodów takiej sytuacji może być kilka. W wielu Urzędach Stanu Cywilnego sale nie są zbyt reprezentacyjne, nie można ich udekorować, są zbyt małe lub urząd jest za daleko od miejsca, w którym odbędzie się wesele. Wyjście poza budynek, który widział setki lub nawet tysiące podobnych ceremonii, pomaga parze młodej spełnić marzenie o uroczystości idealnej. Spekuluje się, że możliwość organizacji ślubu poza urzędem staje się jednym z czynników, który skłania narzeczonych do ceremonii świeckich. Statystyki pokazują, że coraz więcej osób decyduje się na ślub cywilny.
Ślub i wesele
Ślub i wesele
- Od 1 marca 2015 roku za dodatkową opłatą i przy spełnieniu wymogu, że ceremonia ma odbyć się w godnym i bezpiecznym miejscu, można zorganizować ślub cywilny w plenerze - wyjaśniła Kamila Romanow. - Ze ślubami kościelnymi jest o wiele trudniej. Miejsca, które organizują śluby kościelne w plenerze, muszą spełniać odpowiednie wymagania, muszą być wyświęcone - zaznaczyła wedding plannerka.
Skąd wzięła się nagła popularność ceremonii poza Urzedem Stanu Cywilnego? - Są przynajmniej dwa powody. Jeden to z pewnością to, że marzą nam się śluby w amerykańskim stylu, w plenerze, z pogodą jak z Florydy - mówiła Katarzyna Gajek, właścicielka agencji ślubnej.
Jak zorganizować ślub w plenerze?
Ślub w plenerze, oprócz tego, że z pewnością wywiera ogromne wrażenie na wszystkich, którzy uczestniczą w ceremonii, a później pięknie prezentuje się na fotografiach i filmach, ma jednak swoje wymogi formalne. Jak przygotować taką ceremonię?
- Żeby taką uroczystość zorganizować na przykład na plaży, trzeba mieć zgodę gminy, urzędnika, któremu musieliśmy dostarczyć pisma, jak będzie zorganizowana ta przestrzeń, potwierdzające, że będzie to miejsce bezpieczne i godne - tłumaczyła Kamila Romanow.
- Przygotowania trzeba zacząć od wyboru miejsca - podkreśliła Katarzyna Gajek. - Warto zaznaczyć, że nie ma rejonizacji, więc miejsce może wynikać z ich indywidualnych odczuć - dodała. - Warto rozważyć obiekty, które dają możliwość organizacji ślubu w ogrodzie, przy pałacu - uzupełniła wypowiedź Kamila Romanow. - Wtedy w jednym miejscu może odbyć się ceremonia i przyjęcie weselne. Pamiętajmy też, że plan B w razie niepogody musi być - radziła specjalistka.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Idealna różnica wieku w związku - naukowcy udowodnili, że istnieje. Wiele par może się zmartwić
- Różnica wieku w związku ma znaczenie? Seksuolog: Młoda kobieta szuka sponsora, a starsza szuka kochanka - to krzywdzące stereotypy
- Żyć razem, ale osobno. Te pary wybrały związek LAT. "Nie mamy siły, by bawić się w dom"
Autor: Katarzyna Lackowska
Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto/Getty Images