Styl życia

Skąd wziął się Święty Mikołaj?

Styl życia

Wraz ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia, dzieci oczekują świętego Mikołaja. Ile wiemy na jego temat? Przekonajcie się sami. W niedziele w studiu Dzień Dobry TVN gościł antropolog Robert Zydel, który opowiedział, skąd wziął się pan w czerwonej czapce.

Czerwony strój, długa biała broda, sanie z reniferami i oczywiście wór pełen prezentów. To pierwsze skojarzenia nasuwające się na myśl o Świętym Mikołaju. A jednocześnie dowód na to, jak inne są nasze wyobrażenia o tej postaci od tych, które ludzie mieli jeszcze w XIX wieku.

Skąd się wziął Święty Mikołaj?

Antropolog przyznał, że Święty Mikołaj był postacią autentyczną, żyjącą na przełomie III i IV wieku. Urodził się około roku 270 w miejscowości Patara we wschodniej Licji w południowo-zachodniej Anatolii (na terenie dzisiejszej Turcji). Był jedynym dzieckiem Epifaniusza i Johanny. Rodzice Mikołaja byli ludźmi zamożnymi i jedyne, czego im brakowało, to syn, który urodził się po wielu latach modlitw. Gdy został wybrany biskupem Miry, wsławił się nie tylko swoją wielką pobożnością i zaangażowaniem, z jakim pełnił swoją posługę. Inną z przyczyn była jego hojność, z jaką obdarowywał swych biednych wiernych, rozdając majątek odziedziczony po rodzicach.

Święty zmarł śmiercią męczeńską 6 grudnia między 345 a 352 rokiem. Jego ciało zostało złożone w sarkofagu i umieszczone w grobowcu pod katedrą w Mirze. Mikołaj jest świętym w Kościele Rzymskokatolickim oraz Kościele Prawosławnym. Początki kultu Świętego Mikołaja sięgają VI wieku. Wtedy to cesarz Justynian kazał wybudować w Konstantynopolu wspaniałą bazylikę poświęconą św. Mikołajowi.

Popularny wizerunek świętego Mikołaja

Prawdziwą „eksplozją” popularności znanego dziś wizerunku Santa Claus była jednak kampania reklamowa z 1930 roku jednego z gazowanych napojów. Amerykański ilustrator Huddon Sundblom stworzył do reklamy tego napoju rysunek staruszka z białą brodą, wąsami i bokobrodami w czerwonym płaszczu. Pod tą postacią Mikołaj znany jest na całym świecie, a popularności mogą mu pozazdrościć największe gwiazdy show-biznesu i celebryci.

Święty Mikołaj – czyim jest patronem?

Św. Mikołaj jest patronem dziewcząt pragnących wyjść za mąż, kobiet chcących urodzić dziecko, noworodków, ludzi morza, flisaków, dokerów, kupców, młynarzy, pasterzy, rybaków, piekarzy, rzeźników, krawców, tkaczy, podróżnych i pielgrzymów, więźniów, adwokatów, notariuszy, handlarzy winem i zbożem, właścicieli i żebraków. Zaliczany był do Czternastu Świętych Wspomożycieli.

Jak prezentuje się Mikołaj w innych krajach?

Nie w każdym kraju święty Mikołaj przynosi prezenty. W Rosji obdarowującym jest Dziadek Mróz, w Hiszpanii - Trzej Królowie, a we Francji - Pere Noel, Julemand w Norwegii i Babbo Natale we Włoszech.

Nie musimy tych krajów daleko szukać. W Polsce też są takie miejsca, gdzie w Boże Narodzenie prezenty przynosi Gwiazdor czy Gwiazdka.

- dodał antropolog.

Zobacz też:

Autor: Nastazja Bloch

Pozostałe wiadomości