Siostry z recyklingu wywodzą się z twórczej rodziny
Ania i Iza pozyskują do swoich projektów materiały z całej Europy. Szyją z nich nowe ubrania. Podkreślają, że gdyby nie to, że są bliźniaczkami, raczej nie byłoby tego projektu. Wspierają się i działają razem.
- W mojej pamięci mam taką sytuację, w której bawiłyśmy się notorycznie w kwiaciarki i kłóciłyśmy się między sobą, która będzie tą kwiaciarką. Miałam takie poczucie, że ta estetyzacja życia zewnętrznego była dla nas tak silna, a nasze dzieciństwo przypadło na dosyć pragmatyczne i takie siermiężne lata 70. i połowę 80., więc tej kreacji było bardzo dużo - powiedziała Iza Meronk.
Zamiłowanie do szycia i projektowania siostry wyniosły z domu. Ich babcia tworzyła różne stroje i już wtedy wykorzystywała do tego materiały z drugiej ręki.
- Pochodzimy z rodziny, która jest bardzo twórcza. Babcia mimo tego, że miała bardzo techniczną głowę i pracowała w aptece, to projektowała i szyła - wspominała Anna Meronk. - Babcia była krawcową, ale krawcową takiego wyższego szczebla, bo często szyła ręcznie. Nasze kreacje komunijne były szyte ręcznie, też z tkaniny z drugiego obiegu, ponieważ to była suknia naszej prababci - dodała Iza.
Dlaczego siostry wybrały modę vintage?
Siostry z recyklingu przywiązują ogromną wagę do szczegółów. Poszukują guzików, emblematów, detali, które są charakterystyczne i doszywają je do swoich projektów. Tym sposobem nadają ubraniom zupełnie nowe życie.
- Pociąga mnie w modzie vintage to, że mogę dokonać redefinicji tego, co stworzyły nasze babcie i prababcie, zazwyczaj silne polskie kobiety - podkreśliła Iza Meronk.
Siostry bardzo się uzupełniają. Jedna jest doskonałym negocjatorem, druga umie rozmawiać z ludźmi. Połączyła je estetyka, ale także wrażliwość. Mają dla siebie sporo wyrozumiałości. Ich projekty noszą różne kobiety, także te, które szukają ubrań dodających pewności siebie.
Zobacz także:
- "Paskudna, porobiona, zalana". Z powodu hejtu Monika Miller musiała skorzystać z terapii
- Międzynarodowy Dzień Reumatyzmu. Jak wspomóc leczenie ziołami?
- Trwać w związku tylko dla "dobra dzieci"? Psycholog o dramatycznych skutkach takiego podejścia do życia
Autor: Daria Pacańska
Reporter: Alicja Myśliwiec
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN