Styl życia

Zimą rajstopy są podstawą garderoby. Co zrobić, by służyły nam jak najdłużej?

Styl życia

Aktualizacja:
E+ AleksandarNakic/Getty Images

"Tak z gołymi nogami?" - zimą wyjście na dwór bez rajstop zakrawa o brawurę. Choć latem odchodzą w zapomnienie, to podczas chłodniejszych miesięcy wiele kobiet nie może się bez nich obejść. Rajstopy mają tylko jedną wadę - rzadko są wykonywane z ekologicznych materiałów, zaś bardzo często szybko się zużywają. Jak przedłużyć ich żywot?

Jak dbać o rajstopy?

Pierzesz rajstopy w pralce? Wykręcasz przy suszeniu? A może nakładasz je na suche, przesuszone nogi? Błąd, błąd, błąd - zbyt często traktujemy rajstopy jak jednorazowy element garderoby. Tymczasem jeśli tylko dobrze o nie zadbamy, mogą posłużyć nam przez naprawdę długi czas. Oto krótki poradnik tego, jak przedłużyć ich żywot:

Pierzesz? Najlepiej ręcznie

Rajstopy są wykonane z delikatnego, cienkiego materiału. Jeśli nastawimy pralkę na zbyt mocny program, mogą się podrzeć. Nie będzie to miła niespodzianka, dlatego lepiej prać każdą parę ręcznie, po uprzednim wywróceniu na lewą stronę. Trzeba tylko uważać, by woda nie była zbyt gorąca. Zaleca się też stosowanie płynu, nie proszku do prania (lepszy dla delikatnych tkanin). Jeśli goni nas czas i wolimy wrzucić rajstopy do pralki, pamiętajmy, by zaopatrzyć się w specjalne woreczki. Wystarczy włożyć do jednego z nich ulubioną parę, a z pewnością nie ulegnie ona zniszczeniu.

Suszysz? W takim razie bez wykręcania

Wykręcanie rajstop to sposób na ich podarcie. Lepiej też nie suszyć ich na grzejniku. Nie rozwieszaj ich na sznurku - susz na płasko. Dzięki temu unikniesz jakichkolwiek odgnieceń i odkształceń.

Przechowujesz? Nie składaj byle jak

Rajstopy najlepiej zwinąć w kłębek. To zmniejszy ryzyko jakichkolwiek przykrych niespodzianek w postaci zaciągnięć i "oczek". Warto przechowywać je w oddzielnych pudełeczkach, szufladkach lub woreczkach.

Jak przedłużyć trwałość rajstop?

Przede wszystkim nie zakładaj ich na przesuszone nogi. Najpierw nanieś trochę balsamu (zwłaszcza na pięty i stopy). Na wygładzoną skórę łatwiej założyć nawet i najbardziej sztywną parę. Uważaj na pierścionki i inne przedmioty, o które materiał może się "zahaczyć" przy naciąganiu. Podobnie w przypadku paznokci - spiłuj je, by nie były zbyt długie. Jeśli mimo Twoich starań w rajstopach zrobi się oczko, spryskaj dziurę lakierem - to sprawi, że uszkodzenie nie będzie się przesuwać dalej.

Jednym z babcinych sprawdzonych sposobów jest wkładanie rajstop do zamrażalnika po ich uprzednim zamoczeniu i wysuszeniu. Włożona do szczelnie zamkniętej plastikowej reklamówki i pozostawiona w zimnie para będzie bardziej odporna na wszelkie zerwania i pęknięcia.

Zobacz wideo: Rajstopy - jakie wybrać dla siebie?

Zobacz też:

Jak prać wełnę, aby jej nie zniszczyć? Jak uprać wełniany sweter lub płaszcz?

Kalczyńska, Wendzikowska, Krupińska. Oto najlepsze jesienne stylizacje w Dzień Dobry TVN

Pękające usta – przyczyny, suplementacja i domowe sposoby

Autor: Ola Lipecka

Źródło zdjęcia głównego: E+

Pozostałe wiadomości