Styl życia

Prezenty na zakończenie roku szkolnego. Co podarować nauczycielowi?

Styl życia

iStockphotoudra/Getty Images

Wielkimi krokami zbliża się wyjątkowe zakończenie roku szkolnego. Chociaż ze względu na pandemię w wielu szkołach będzie nietypowe, jedno się nie zmienia – prezenty dla nauczycieli. Temat wydaje się błahy, ale potrafi wywołać sporo kontrowersji. Co podarować nauczycielowi, aby żadna ze stron nie czuła się niezręcznie? O tym rozmawialiśmy z Agnieszką Stefaniuk, mamą siedmiorga dzieci oraz Aleksandrą Janse van Rensburg, która ma trójkę pociech.

Prezenty dla nauczycieli wyrazem wdzięczności

Niebawem, 25 czerwca zakończenie roku szkolnego 2020/2021. Temat prezentów dla nauczycieli zawsze budzi wiele kontrowersji. Dla jednych rodziców podarunek jest zbyt banalny (książka), dla innych zbyt osobisty (bon do SPA), a dla części - zupełnie zbędny. Jeszcze rok temu, ze względu na pandemię problematyczne stały się nawet kwiaty, które według niektórych powinny być dezynfekowane. Chcąc nie chcąc każdy z rodziców był kiedyś wciągnięty w ten temat.

To jak z tymi prezentami - dawać czy nie?

Prezenty są bardzo miłe, tylko w relacji nauczyciel - uczeń - rodzice, trzeba pamiętać, że nauczyciel jest takim zawodem zaufania społecznego. Ważne by było, aby szkoły, które zatrudniają nauczycieli, dawały standardy, w jaki sposób należałoby nagradzać nauczyciela za jego pracę

– powiedziała Agnieszka Stefaniuk.

Jak przyznała, jako mama uczy swoje dzieci wdzięczności wobec nauczycieli, którzy tym bardziej teraz, w trudnych czasach, znakomicie dają sobie radę oraz wykazują się cierpliwością, poświęceniem i kreatywnością, by edukować młode pokolenia.

Co podarować nauczycielowi?

Jeśli już decydujemy się na prezent dla nauczyciela na zakończenie roku, warto postawić na symboliczne kwiaty lub coś praktycznego. Powinno to być coś niedrogiego, co nie obciąży finansowo rodziców i nie postawi nauczyciela w kłopotliwej sytuacji. Symboliczne kwiaty lub drobiazg bezpośrednio związany z zawodem są jak najbardziej na miejscu, np. pióro z grawerem, kalendarz nauczyciela na kolejny rok czy notes z personalizacją. Dobrym pomysłem jest również upominek, który pokazuje znajomość nauczyciela, jako człowieka, np. voucher do ulubionej księgarni, kwiat w doniczce, dobre ciastka w szklanym słoiku czy pyszna kawa (jeśli nauczyciel je lubi).

Poza indywidualnymi upominkami, czasami stawia się na prezent wspólny od całej klasy dla wychowawcy czy wybranego nauczyciela. Aleksandra Janse van Rensburg mówiła, że zazwyczaj w każdej klasie powołana jest trójka rodziców, która zbiera tzw. składkowe. Z tych pieniędzy na koniec roku rodzice uczniów kupują dla nauczyciela wspólny prezent. Niestety, niekiedy wybór konkretnego upominku wywołuje burzliwe dyskusje.

Zawsze są dylematy, co kupić, czy książkę czy kwiaty. Myślę, że bony i vouchery do księgarni są fajnym pomysłem

– powiedziała nasza rozmówczyni.

Agnieszka Stefaniuk jest nie tylko mamą, ale także nauczycielką. Z perspektywy wychowawcy przyznała, że najbardziej cieszą ją sukcesy uczniów. Wzruszającą i miłą chwilą jest moment, w którym dziecko przychodzi z laurką bądź kwiatkiem i dziękuje za wspólną edukację.

Myślę, że drobne upominki, które własnoręcznie robią dzieci, kwiaty, czekolady, to jest standard, w jaki w naszej kulturze okazuje się wdzięczność

– stwierdziła Agnieszka Stefaniuk.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz także:

Jak napisać fajne życzenia na wakacje?

Zdjęcia na prezent - najlepsze pomysły. Komu warto wręczyć taki upominek?

Co kupić na różne okazje, czyli kreatywne pomysły na prezent

Zobacz video: Prezent na zakończenie roku szkolnego

Autor: Nastazja Bloch

Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto

Pozostałe wiadomości