Jak uniknąć pecha w nowym roku? Pozbądź się z domu tych przedmiotów, zanim zegar wybije północ

Tradycje noworoczne w Polsce
Źródło: Dzień Dobry TVN
Przesądy sylwestrowe przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Niektórzy wierzą, że z ich pomocą można zapewnić sobie pomyślność i dobrobyt w nowym roku. Ostatniego dnia grudnia warto na przykład pozbyć się z domu przedmiotów, które uznawane są za symbol nieszczęścia i pecha.

Jak dopomóc szczęściu w nowym roku?

Powitanie nowego roku to czas posumowań i snucia planów na przyszłość. Nie dziwi zatem fakt, że w naszej kulturze głęboko zakorzeniło się wiele sylwestrowych przesądów, które postrzegane są jako recepta na przyciągnięcie szczęścia. Ich realizacja ma zapewniać dobrobyt i chronić przed problemami dnia codziennego.

Niektórzy uważają, że 31 grudnia to ostatni moment na spłacenie długów i zakończenie sporów. Nie brakuje też osób, które jeszcze przed wyjściem na bal sylwestrowy decydują się wyrzucić z domu przedmioty symbolizujące pecha.

Przesądy sylwestrowe - co przyciąga złą passę?

Lista przedmiotów przyciągających złą energię nie jest długa. Zgodnie z przesądem, jeszcze przed północą warto zdjąć ze ścian dekoracje w postaci rogów zwierząt. Myśliwskie trofea wydają się co prawda nad wyraz majestatyczną ozdobą, ale jednocześnie kojarzą się ze śmiercią i okrucieństwem.

Kolejny balast, który może sprowadzić na nas złą passę, to stare, zepsute zegary. Według Feng Shui symbolizują one chorobę, śmierć i pecha. Starożytna chińska praktyka nie pozostawia wątpliwości - u schyłku roku warto mieć pewność, że nie zalegają one w naszych szufladach i nie wiszą na ścianach.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Magdalena Brzezińska

Źródło: kobieta.gazeta.pl

Źródło zdjęcia głównego: Aleksandr Zubkov/GettyImages

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana