Porady

Kalendarz brań karpia - jakie dni na połowy są najlepsze?

Porady

Autor:
Adrian
Adamczyk

Aby zwiększyć swoje szanse na złowienia karpia, najlepiej zapoznać się przed wyprawą na ryby z kalendarzem brań karpia. Wskaże on nam dni, kiedy prawdopodobieństwo złowienia tej ryby jest największe.

Kalendarz brań karpia - na jaką rybę polujemy?

Kiedy na ryby? To pytanie zadaje sobie wielu wędkarzy. Każdy przecież chciałby wrócić z łowów z dużą sztuką. Szczególnie pożądanym okazem jest karp. Aby zwiększyć swoje szanse na sukces, warto brać pod uwagę informacje pochodzące z kalendarza brań karpia.

Karp jest jedną z najpopularniejszych ryb łowionych w naszym kraju. To ryba słodkowodna zamieszkująca głównie głębokie zbiornik. Co ciekawe, w naszym klimacie karpie mają problemy z tarłem, dlatego większość pochodzi ze stawów hodowlanych. Obecność karpia w danym zbiorniku można rozpoznać po pojawiających się na powierzchni pęcherzykach powietrza. Jeśli chodzi o wygląd, to posiada on silnie spłaszczony, mocny tułów i długą płetwę grzbietową. Przy otworze gębowym ma cztery wąsiki - po dwa krótsze i dwa dłuższe. Przeciętne okazy karpia osiągają wagę kilkunastu kilogramów, a największy złowiony w Polsce karp ważył aż 34,5 kg.

Przyjaciele wędkarze na tropie sumów – gigantów
Przyjaciele wędkarze na tropie sumów – gigantów Przyjaciele wędkarze na tropie sumów – gigantów Źródło: Dzień Dobry TVN/x-news

Kalendarz brań karpia - co warto o nim wiedzieć?

Kalendarz brań to jeden z podstawowych informatorów dla każdego wędkarza . Zawiera prognozę brań zarówno na lato, jak i na zimę. Dzięki niemu pasjonaci łowienia wiedzą, kiedy można łowić odpowiednie gatunki ryb, a także, kiedy jest na to najlepszy moment. Z drugiej strony dowiedzą się, kiedy nie warto ruszać się z domu, bo szansa na złowienie dorodnej sztuki jest bardzo niewielka.

Kalendarz brań stworzony został przez amerykańskiego wędkarza J.O. Knighta. Przy jego tworzeniu brał pod uwagę przede wszystkim zjawiska przypływowe i odpływowe w morzach i oceanach. Na podstawie tego kalendarza Belg A. Foucher stworzył kalendarz brań dostosowany do łowienia ryb śródlądowych. Tak też tworzony jest kalenadarz brań karpia oparty na poszczególnych fazach księżyca.

Kalendarz brań karpia - kiedy na ryby?

Jak więc wygląda kalenarz brań karpia według faz księżyca?

  • Nów - przez pierwsze pięć dniu nowiu brania są bardzo dobre, przy czym pierwszego dnia do godziny 8.00, drugiego dnia do 9.00, a od trzeciego do piątego dnia aż do godziny 15.00. Szóstego dnia brania są bardzo złe, siódmego dość dobre w godzinach 10.00 - 15.00, a ósmego dnia znośne w przedziale 10.00 - 16.00.
  • Pierwsza kwadra - kalendarz brań karpia wskazuje, że pierwszego dnia tej fazy księżyca brania są dobre rano, a po południu znośne. Drugiego dnia podobnie rano mamy do czynienia z dobrymi braniami, a po południu brania powinny być dość dobre. Dni między trzecim a piątym są bardzo zbliżone - warunki brania są znośne przez cały dzień. Szóstego dnia karp bierze bardzo dobrze od godziny 14.00 do nocy, a siódmego dnia brania są dość dobre przez cały dzień.
  • Pełnia - pierwszy dzień pełni według kalendarza brań karpia charakteryzuje się znośnymi braniami. Dwa kolejne dni to złe brania. Czwartego dnia brania są dość dobre od rana do zmierzchu, a piątego dnia pełni dobre brania są rankiem, znośne po południu. Szósty dzień wyróżnia się dobrymi braniami, ale tylko rano, natomiast kolejnego dnia dobre brania zaczynają się od godziny 14.00.
  • Ostatni, ósmy dzień pełni, to znośne brania rano i dość dobre po południu.
  • Ostatni kwarta - kalendarz brań karpia wskazuje, że pierwszy dzień to dobre brania do godziny 13.00, przez cały kolejny dzień brania są dość dobre, a trzeciego dnia ostatniej kwarty - dobre brania mają miejsce do godziny 15.00. Piąty i szósty dzień to dobre brania tylko po południu, siódmego dnia po południu brania są dość dobre, a ósmego dnia rano brania są znośne, a po południu dobre.

Podsumowując, według kalendarza brań karpia przez sześć dni w ciągu miesiąca brania są bardzo dobre, czternaście dni dobre lub dość dobre, osiem znośne, a tylko przez trzy dni w ogóle nie warto wybierać się na karpia.

Kalendarz brań karpia to nie wszystko - jakie inne czynniki mają wpływ na brania?

Kalendarz brań karpia, jak również kalendarz brań każdej innej ryby, jest często obszarem gorących dyskusji na temat jego sprawdzalności. Kwestią bezsporną jest to, że fazy księżyca mają wpływ na intensywność żerowania ryby. Natomiast jest to tylko jeden z czynników wpływających na jakość brań. Inne elementy związane są z warunkami atmosferycznymi.

Bardzo istotny jest wiatr. Wiatr z północy i ze wschodu bardzo niekorzystnie wpływa na brania ryb. Korzystny wpływ na brania ma wiatr z zachodu, a wiatr z południa ma wpływ bardzo korzystny. Kolejny element - ciśnienie. Ciśnienie niskie niekorzystnie wpływa na brania, a ciśnienie wysokie ma wpływ bardzo pozytywny. Deszcz ma również bardzo istotne znaczenie - najkorzystniejsze warunki połowów są tuż przed opadami, w ich trakcie oraz zaraz po ustaniu deszczu. Niekorzystny wpływ mają też upały - w czasie długotrwałych upałów przy lekkim wietrze woda mocno się nagrzewa i jest słabo natleniona. I wreszcie pora dnia - doświadczeni wędkarze świt i zmierzch uważają za najlepszą porę do łowienia ryb.

Jak więc widać, kalenadarz brań karpia nie odpowie w 100%, czy dany dzień jest dobry na łowienie, czy też nie. Na pewno natomiast jest istotną wskazówką przy planowaniu wypraw wędkarskich.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: EyeEm

Pozostałe wiadomości