Hobby

Kalendarz brań szczupaka - kiedy na ryby?

Hobby

Aktualizacja:
Szczupak schwytany na wędkę

Szczupak to prawdziwy król drapieżników, dlatego złowienie go jest szczególnym sukcesem dla każdego wędkarza. Szczupaka można łowić w jeziorach przez większą część roku, ale najlepsze pory to wiosna i jesień, kiedy szczupak wychodzi ze swoich kryjówek w trzcinach i zaczyna żerować przy brzegu.

Zobacz też: Brania ryb a pogoda >>>

Wędkowanie w sezonie letnim rzadko przynosi zadowalające rezultaty. Większą część roku szczupak spędza na głębokiej wodzie, a wczesną wiosną przemieszcza się w kierunku płycizny w celu odbycia tarła. Po tym okresie rozpoczyna bardzo intensywne żerowanie, aby odzyskać siły utracone w trakcie tarła.

Kalendarz brań szczupaka - poznać przeciwnika

Szczupak ma mocno wydłużony tułów, z cofniętą płetwą grzbietową. Jego kolor to oliwkowa zieleń, a podbrzusze ma białe. Głowa szczupaka jest długa, zakończona szerokim otworem gębowym, w którym znajduje się około 700 zębów skierowanych ku tyłowi, dzięki czemu łatwo może uchwycić zdobycz. Szczupak poluje nie tylko na ryby, ale też płazy, myszy, a nawet ptaki. Najczęściej żeruje w stawach, rzekach, jeziorach, ale też można spotkać go w wodach morskich w pobliżu brzegu. Bardzo często ukrywa się w trzcinach i roślinności wodnej. Średnia długość szczupaka to 50 cm. Rekordowy szczupak złowiony w Polsce miał aż 130 cm i ważył 20,8 kg.

Zobacz też: Brzana – od połowu do obiadu >>>

Kalendarz wędkarski brań szczupaka - kiedy obowiązuje zakaz?

Absolutny zakaz łowienia szczupaka, zgodnie z regulaminem Amatorskiego Połowu Ryb, obowiązuje od 1 stycznia do 30 kwietnia. Zakaz ten obejmuje łowiska podlegajace Polskiemu Związkowi Wędkarskiemu. Na wszystkich innych wodach obowiązuje rozporządzenie Ministra Środowiska wyznaczające początek okresu ochronnego na dzień 1 marca. Termin okresu ochronnego jest oczywiście związany z tarłem szczupaka. Wymiarem ochronnym jest 50 centymetrów. Poza tym wyznaczony jest limit połowów - wędkarz w jednym akwenie w ciągu doby może odłowić najwyżej dwie sztuki szczupaka. W związku z tym, że szczupak w Polsce jest zagrożony wyginięciem, wielu doświadczonych wędkarzy apeluje o wypuszczanie złowionych sztuk z powrotem do wody.

Zobacz też: Rekord Polski w łowieniu szczupaka >>>

Kalendarz brań szczupaka - kiedy bierze najlepiej?

Biorąc pod uwagę opinie doświadczonych wędkarzy, nie można w 100% określić dokładnych godzin, w których szczupak bierze najlepiej. Natomiast można zidentyfikować godziny, w których brania są najbardziej prawdopodobne. Takie godziny to 9-10 oraz 16-17. Łowienie w nocy rzadko kiedy przynosi dobre rezultaty. Tym, na co warto zwrócić uwagę, jest temperatura - upał nie jest sprzymierzeńcem wędkarzy. Najlepsze efekty są wtedy, kiedy temperatura nie przekracza 20 stopni Celsjusza.

Zobacz też: Wędkowanie. Najlepsze metody w wędkarstwie dla początkujących

Kalendarz brań szczupaka ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Wielu uważa, że kaledarz wędkarski brań szczupaka jest źródłem niezwykle cennej wiedzy o wpływie warunków przyrodniczych na aktywność ryb, co dokładnie przekłada się na skuteczność połowów. Inni uważają, że jest on zupełnie nieprzydatny. Prawda, jak to często bywa, leży zapewne po środku. Kalendarz brań oparty jest na fazach księżyca, a jak wiadomo, ten element ma duży wpływ na aktywność ryb. Inna jest aktywność ryby w nowiu, w pełni, w pierwszej czy ostatniej kwadrze. Na jakość brań ma też jednak wpływ pogoda - czy jest ciepło, słonecznie, czy wieje wiatr itp. Dlatego kalendarz brań szczupaka jest jednym z ważnych elementów, które decydują o sukcesie na łowisku.

Kalendarz wędkarski brań szczupaka - specyficzny podział

Kalendarz brań szczupaka dzieli się na 10 głównych etapów - można nazwać je umownie porami roku.

Zobacz też: Sygnalizator brań – mechaniczny i elektroniczny >>>

Pierwszy etap/pora roku to okres przed tarłem. Wtedy szczupak wędruje na swoje siedliska lub w ich pobliże, aktywnie żeruje - są to bardzo korzystne warunki do połowów. Drugi etap to tarło. Jest to stosunkowo krótki okres, w którym ryby praktycznie nie żerują. Woda osiąga wtedy odpowiednią temperaturę, która utrzymuje się przez dłuższy czas. Okres po tarle to moment, w którym ryby żerują bardzo aktywnie i jest to bardzo dobry moment na łowienie. Okres poprzedzający lato to czas, w którym ryby żerują coraz więcej - wpływ na to ma wysoka temperatura wody i duża dostępność pożywienia. Szczyt letni - okres rozpoczynający się w momencie nadejścia dni bardzo upalnych. Duża dostępność pokarmu pobudza szczupaka do polowania, tym samym jest to bardzo dobra pora do łowienia tego drapieżnika, pod warunkiem, że temperatura powietrza nie jest zbyt wysoka. Okres lata to czas, w którym pokarmu jest bardzo dużo, przez co ryby tracą zainteresowanie przynętą - to nie jest dobry okres do polowania na szczupaka. Koniec lata - temperatura wody spada, szczupaki stają się znowu bardziej aktywne i szanse na sukces są znowu większe. Wczesna jesień - pierwsze chłodne dni powodują duże zmiany temperatur w wodzie, w związku z tym panuje duże zamieszanie wśród ryb w związku ze zmianami temperatur i połowy stają się bardzo trudne. Okres zimnych wód występuje dwa razy w roku - wczesną wiosną i jesienią. Ryby są wtedy bardzo aktywne, aby zmagazynować energię na zimę - świetny okres do wędkowania. Ostatnim etapem w kalendarzu jest zima. Woda staje się bardzo zimna, ryby przejawiają bardzo małą aktywność. Wtedy też zaczyna się okres połowów spod lodu.

Autor: Adrian Adamczyk

Pozostałe wiadomości