Przynęty spinningowe na sandacza czy suma są obecnie bardzo popularne. Wędkarstwo spinningowe oferuje wiele ciekawych metod połowów i warto je poznać.
Z jakich przynęt spinningowych korzystają wędkarze?
Ilu jest wędkarzy, tyle też jest rodzajów przynęt. Niektórzy korzystają z tych kupionych w sklepach wędkarskich, z kolei drudzy wykonują je samodzielnie. Co do przynęt spinningowych , to można wyróżniać ich dwa rodzaje:
· przynęty tradycyjne,
· woblery.
Przynętami tradycyjnymi są blachy i błyski nazywane inaczej obrotówkami oraz wahadłówkami. Z kolei do woblery to przynęty wyglądem przypominającym małe ryby, do których zaliczają się różne gumowe produkty, np. rippery, twistery. Wspomniane wahadłówki to przynęty spinningowe , które dawniej wykonywano często domowymi sposobami, o czym pamiętają raczej starsi wędkarze. Przynęty gumowe, mimo iż początkowo budziły podejrzenia wśród osób wędkujących, dziś są niemalże niezbędnym wyposażeniem pudełka na przynęty spinningowe .
Co ciekawe, każdy spinningowiec preferuje przynęty nie tylko o innym kształcie, ale i kolorze. Nie oznacza to jednak, że przynęty tradycyjne są mniej skuteczne – po prostu każdy wędkarz ma własny gust. A okonia i sandacza można z powodzeniem złowić zarówno za pomocą przynęt tradycyjnych, jak i tych bardziej nowoczesnych.
Jakie pudełko na przynęty spinningowe warto mieć?
Takie pudełko to istotna część wyposażenia każdego wędkarza. Niektórzy z nich decydują się na zakup drogich urządzeń, z kolei drudzy kupują te wyprodukowane przez mniej znanych producentów. Dobre pudełko cechuje się tym, że lekko się otwiera, jest ciche oraz szczelne. Dużą popularnością cieszą produkty japońskie.
Przy zakupie pudełka na przynęty spinningowe , warto zwrócić uwagę na jego elementy ruchome. Jeżeli nie są one umocowane na zawiasach, a w szczególności górna pokrywa i zatrzask, to rogi z czasem zaczną się odginać. Praktyczne są pudełka wykonane z przezroczystego tworzywa, gdyż łatwo sprawdzić ich zawartość.
Przynęty spinningowe na okonia , np. woblery, wygodnie jest przechowywać w dwustronnym pudełku. Mimo iż jego komory są nieco płytkie, to nie powinno to przeszkadzać, gdy będzie się w nim trzymać niewielkie przynęty. Ponadto można tam schować wiele przynęt, więc nie ma konieczności, by brać do łowiska wiele pudełek. Zakupione pudełko można także później modyfikować. Niektórzy wędkarze preferują, aby w ich spinningowych skrytkach np. każdy wobler miał swoją własną przegródkę.
Przynęty spinningowe na okonia – co wybrać?
Do nowych przynęt spinningowych , które umożliwiają złowienie nie tylko okonia, ale i innych ryb drapieżnych są woblery, czyli wspomniane twistery i rippery. Warto jednak wspomnieć również o jaskółkach i swimbaitach. Jednak każda z tych gum pracuje trochę inaczej – np. twistery wytwarzają mocne fale elektroakustyczne i są najbardziej skuteczne tuż po obfitych opadach. Jednak wędkarz, który ma ambicję złowić okonia, powinien raczej wybrać przynętę bez pracy własnej. Podczas polowania na niego w okresie zimowym, nie zaszkodzi używać gum przypominających naturalny pokarm.
Jakiej przynęty spinningowej użyć podczas łowów na szczupaka?
Gumowe przynęty spinningowe warto dobierać pod kątem rodzaju ryby. Podczas polowania na szczupaka, dobrze jest „zachęcić” go dużą przynętą, np. woblerem o odpowiednim kolorze. Ryby te dobrze reagują na sztuczne przynęty spinningowe imitujące płotkę lub karasia. Wędkarze specjalizujący się w łowieniu szczupaków często wabią te ryby przynętami w agresywnych kolorach, np. pomarańczowym, na których widok szczupaki „szaleją”.
Przynęty spinningowe na suma – co wybrać?
Idealną przynętą na suma jest wobler o mocnej pracy własnej. Tu jednak można duże eksperymentować. Duża popularnością cieszą się woblery sumowe. Niektóre z nich mają nawet w korpusie wbudowane grzechotki i potrafią zanurzyć się w wodzie nieco głębiej. Co ciekawe, w przypadku suma kolor sztucznej przynęty spinningowej nie jest aż tak ważny, gdyż ryba i tak słabo widzi. Do wabienia ryby świetnie nadają się rippery oraz duże wahadłówki. Jednak dobra przynęta to część sukcesu, gdyż trzeba również umiejętnie ją prowadzić.
Jakie przynęty spinningowe na sandacza są najskuteczniejsze?
Sandacz to wymagająca ryba, a do grona najskuteczniejszych przynęt na tę rybę, zaliczają się małe woblery. Wybór jest naprawdę duży, ale dużą skutecznością cieszą się woblery produkowane własnoręcznie. Te nowe przynęty spinningowe wykonują twórcy, którzy swoją pracę potrafią bardzo wysoko cenić. Nierzadko te przynęty to niemalże małe dzieła sztuki – są precyzyjnie wykonane, skuteczne i ładne. Do produkcji przynęt na sandacze używa się drewna i tworzyw sztucznych, które imitują rybę chorą lub ranną.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN