Sezon grzewczy właśnie się rozpoczął. Niestety pierwsze włączenie grzejnika może spowodować, że w mieszkaniu będzie unosił się zapach palącego się kurzu, a alergicy poczują dyskomfort. Dlatego też warto dokładnie czyścić kaloryfery przed ich użyciem. Jak sprytnie to zrobić? Swoimi radami podzieliła się w Dzień Dobry TVN Ula Hryniewicka, ekspertka od organizacji przestrzeni.
Czyszczenie grzejników – dlaczego warto to robić?
Gdy za oknem temperatura spada, aż się prosi, by rozkręcić w domu kaloryfer i przyjemnie spędzić jesienny wieczór. Niestety po długiej przerwie w grzejnikach zalega sporo kurzu. Gdy je uruchamiamy, pył nagrzewa się i automatycznie wzbija w powietrze, powodując nasilenie alergii oraz uczucie suchości w nosie i w gardle. Jedynym sposobem, by temu zapobiec, jest dokładne oczyszczenie urządzenia. Jak to zrobić w prosty sposób?
Pomysł pierwszy to suszarka do włosów i przedmuchiwanie grzejnika. Warto tylko pamiętać, by na podłodze położyć wilgotną szmatkę, do której przyklei się kurz.
Metoda druga to przelewanie grzejnika wodą. W tym przypadku należy jednak zadbać o zabezpieczenie podłogi folią lub ręcznikiem, a także podstawić dobrze przylegającą do ściany miskę, do której przeleje się brudny płyn.
- Istotne jest, aby zrobić to, zanim uruchomimy kaloryfer, gdy jest zimny. Potem suchą, mikrofibrową szmatką wycieramy cały grzejnik – powiedziała Ula Hryniewicka.
Innym sposobem jest również gąbka na sznurku. Przeciąganie jej przez środek grzejnika pozwoli na wygarnięcie zalegającego kurzu.
- Wystarczy nam zwykły zmywak kuchenny i kawałek sznurka, by przygotować sobie własne urządzenie - wyjaśniła ekspertka.
Czyszczenie grzejnika z zewnątrz
Nie zapominajmy również o tym, że kaloryfer należy wyczyścić z zewnątrz. Jak radzi nasza gościni, najlepiej zrobić to samą wodą. Zostawienie na ściankach niedomytych "środków czyszczących" w konsekwencji doprowadzi do ich parowania.
Po włączeniu grzejnika warto umieścić na nim nawilżacz powietrza napełniony wodą. Nadmierne wysuszanie powietrza prowadzi bowiem do wysychania śluzówki nosa i gardła, a to z kolei otwiera drogę patogenom powodującym choroby.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Duży sklep prosi o zwrot produktu. Wykryto w nim pleśń
- Pokazała, co kryło się we wnętrzu popularnej zabawki. Dzieci bawiły się nią codziennie 5-latka trafiła do szpitala przez pleśń w domu. Lekarze nie wiedzieli, jak jej pomóc
Autor: Nastazja Bloch
Źródło zdjęcia głównego: Michał Woźniak/East News