Jak kulturalnie odmówić dokładki w czasie świąt? "Mówienie, że jestem na diecie, to słaby pomysł"

Autor:
Aleksandra
Matczuk
Jak grzecznie odmówić jedzenia przy świątecznym stole?
Jak grzecznie odmówić jedzenia przy świątecznym stole?Dzień Dobry TVN
wideo 2/10

Każde święta to prawdziwe wyzwanie dla naszego układu trawiennego. Pyszności na stole kuszą, jednak skutki przejedzenia mogą być naprawdę dotkliwe. Jak kulturalnie odmówić dokładki? Kilku porad udzieliły w Dzień Dobry TVN trenerka etykiety i specjalistka savoir - vivre Aleksandra Pakuła oraz psychodietetyczka Karolina Gruszecka.

Świąteczne jedzenie - jak odmówić?

Święta Wielkanocne to czas rodzinnych spotkań, podczas których mamy możliwość skosztowania przepysznych, tradycyjnych potraw. Niestety suto zastawiony stół może być prawdziwym wzywaniem dla osób trwających w dietetycznych postanowieniach czy po prostu dbających o swoje zdrowie.

W studiu Dzień Dobry TVN trenerka etykiety i specjalistka savoir - vivru Aleksandra Pakuła oraz psychodietetyczka Karolina Gruszecka podpowiedziały widzom, jak grzecznie odmówić dokładki jedzenia oraz jak jeść z głową, by nie narazić się na problemy trawienne.

- Asertywność to jest grzeczne odmawianie, czyli tak, by powiedzieć, co jest dla nas ważne, jednocześnie nie urażając drugiej strony - tłumaczyła Aleksandra Pakuła. Jak można uargumentować swoją decyzję?

- Mówienie, że jestem na diecie to jest generalnie słaby pomysł, bo zaraz pojawią się kontrargumenty. [...] Najlepiej odpowiedzieć: "Nie, bardzo dziękuję, gdy będę chciała, obiecuję, że sobie nałożę. Zjem później, później mi nałożysz" - wskazywała nasza gościni.

Jak jeść rozsądnie w święta?

Jak spożywać potrawy wielkanocne, by nie narazić się na problemy trawienne? Pomóc może nam w tym tzw. zasada jednego talerza.

- Mam jeden duży talerz, nałożę sobie, ale już nie dokładam - wyjaśniała Karolina Gruszecka.

- Metoda, którą sama bardziej praktykuję, czyli wybieram te dania, które lubię, ale nie odchudzam wszystkiego, że do sałatki jarzynowej dodaję specjalnie jogurt. Wybieram tradycyjne, klasyczne potrawy, a jak jakieś danie jest mi obojętne, to go po prostu nie jem - dodała.

Pamiętajmy, że układ trawienny możemy wspomagać za pomocą herbatek ziołowych, np. mięty pieprzowej czy kopru włoskiego.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Aleksandra Matczuk

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości