Ile proszku wsypać do pralki? Sposoby na skuteczne pranie

robimy pranie
Fot. Yana Tikhonova / Getty Images

Zachowanie odpowiednich proporcji proszku do prania jest bardzo ważne. Wpływa na skuteczność prania i płukania ubrań, ma też znaczenie dla żywotności sprzętu. Sprawdź, ile proszku do prania wsypać, by rzeczy były czyste, a pralka wolna od pleśni i nieprzyjemnego zapachu.

Dla wielu osób odpowiednie dozowanie detergentu nie jest oczywiste. Proszek wsypywany na oko często powoduje zacieki na ubraniach, a zbierając się w pralce, sprzyja rozwojowi pleśni i grzybów. Bardzo często za nieudane pranie winimy słabą jakość sprzętu. Tymczasem odpowiednia ilość proszku ma znaczenie zarówno w przypadku czystości rzeczy, jak i żywotności sprzętu.

Dlaczego dozowanie proszku ma znaczenie?

Od tego, ile proszku do pralki wsypiemy, zależy jakość prania i funkcjonowanie pralki. Zbyt mała ilość detergentu nie wypierze zabrudzeń, natomiast jego nadmiar może spowodować powstanie zacieków na ubraniach. Dodatkowo gromadzący się w pralce i niewypłukany proszek sprzyja powstawaniu grzybów, pleśni i nieprzyjemnego zapachu. Czy twoja stosunkowo nowa pralka zaczyna wydzielać stęchłą woń? Być może przyczyną jest właśnie nieodpowiednie dozowanie proszku. Nadmiaru detergentu powinni się szczególnie wystrzegać alergicy, gdyż niewypłukany z włókien ubrań dodatkowo wzmaga objawy podrażnienia skóry lub nieżyt nosa.

Jak zrobić skuteczne pranie?

Prawidłowe dozowanie detergentu oznaczone jest na każdym opakowaniu. Producent wyraźnie zaznacza tam potrzebną dawkę zarówno pod względem ilości pranych rzeczy, jak i stopnia ich zabrudzenia. Warto również wziąć pod uwagę twardość wody (im twardsza, tym bardziej zmniejsza działanie detergentu). Ostateczna ilość potrzebnego proszku zależy od załadowania bębna. Ponadto jeśli wsypujemy proszek do specjalnej szuflady dozowania, nie należy tej czynności powielać i dodawać detergentu również bezpośrednio do bębna. To jedynie pozorne przeświadczenie o tym, że dzięki temu nasze rzeczy będą czystsze. W rzeczywistości pralka nie będzie miała możliwości ich dokładnego wypłukania, co zwiększa ryzyko powstawania zacieków, ale też konieczność zużycia większej ilości wody. W zależności od tkaniny istnieje ryzyko jej trwałego poplamienia proszkiem lub płynem. Na skuteczność płukania wpływ ma również ilość rzeczy włożonych do bębna. Aby mogły zostać właściwie wyprane, powinny mieć możliwość swobodnego obracania się w czasie prania. Upychanie ubrań na siłę uniemożliwi równomierne wypranie ich. Nie powinno się również prać w pralce pojedynczych rzeczy. Nie tylko z powodu nieopłacalności, ale również tego, iż w zasadzie zawsze wiąże się to z nadmiarem użytego detergentu. Ponadto pralka nie wypłucze właściwie pojedynczej koszulki z nadmiaru piany, jaką wytworzyła do jej wyprania. Prawidłowy załadunek bębna powinien wynosić 70% jego całkowitej pojemności. Taka ilość rzeczy pozwoli na efektywne pranie. Proszek lub płyn do prania zawsze powinien być dobrany do rodzaju i koloru tkaniny. Nie jest dobrym pomysłem łączenie czarnych rzeczy z proszkiem do białych ubrań. W przypadku bawełny może to spowodować osadzanie się charakterystycznego białego meszku lub powstanie białym plam.

Problem z nadmiarem piany w trakcie prania

Czy w trakcie prania zauważasz w swoim bębnie bardzo dużą ilość piany, a może w skrajnym przypadku doszło do wydostania się jej na zewnątrz? Winą jest zbyt duża ilość użytego detergentu, który uniemożliwia jego prawidłowe wypłukanie. Nadmiar piany wpływa na jakość prania, jak i działanie pralki, w której dochodzi do stopniowego odkładania się mydlin. Powtarzający się problem w ostateczności prowadzi do zapchania zaworów i systemu odprowadzającego wodę z pralki. Jak więc uniknąć problemu nadmiaru piany? Przede wszystkim należy sprawdzić twardość wody. To od jej jakości zależy, ile proszku lub płynu powinniśmy użyć. Należy pamiętać o przestrzeganiu prawidłowego dozowania detergentów. Jeśli każdemu z ostatnich prań towarzyszyła wydobywająca się piana lub jej nadmiar, warto zrobić puste pranie, bez użycia detergentu, w celu przepłukania zaworów. Wskazane jest również, by na jakiś czas zastąpić proszek płynem do prania lub kapsułkami piorącymi.

System automatycznego dozowania

Nowoczesnym i wygodnym rozwiązaniem jest zakup pralki posiadającej funkcję automatycznego dozowania detergentu. Po uruchomieniu programu prania urządzenie samo odmierza potrzebną ilość i pobiera z pojemników. Jeśli ilość wsypanego przez nas proszku będzie niewystarczająca, pralka automatycznie poinformuje nas o konieczności ponownego dodania detergentu. Ten inteligentny system to doskonałe rozwiązanie, które nie tylko jest wygodne, lecz także sprzyja oszczędności. Po wykonaniu kilkudziesięciu prań wyraźnie odczuwalne będą niższe koszty związane z zakupem proszku do prania. System automatycznego dozowania dodatkowo pozwala oszczędzać wodę.

Proste sposoby na pozbycie się plam po owocach:

Zobacz też:

Autor: Adrianna Kowalczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości