Porady

Czym sprać żywicę z ubrań i nie tylko? Poznaj trzy niezawodne sposoby

Porady

Autor:
Teofila
Siewko
Żywica na drzewie

Nadeszła jesień, a wraz z nią sezon na grzybobranie. To właśnie w lesie najłatwiej pobrudzić ubrania żywicą, którą nie jest łatwo usunąć. Sprawdź nasze sposoby na to, jak żywicę sprać z ubrań i nie tylko.

Jak sprać żywicę z ubrań

Kiedy już dojdzie do zabrudzenia materiału żywicą, lepiej nie wkładać go od razu do pralki. Jest ona bowiem bardzo lepka i jest ryzyko, że rozniesie się po czystej części garderoby. Co w takim razie można zrobić? Zanim przejdziemy do standardowego prania można spróbować jednej z trzech metod.

"Styl na wagę złota"

Zosia Zochniak o zrównoważonej modzie
Zosia Zochniak o zrównoważonej modzieDzień Dobry TVN Online
wideo 2/5

Najbardziej agresywnym sposobem usunięcia żywicy jest zastosowanie spirytusu. Metoda ta sprawdzi się do ubrań, które nie są podatne na odbarwianie. Najlepiej jest nasączyć spirytusem kawałek ligniny lub materiału i wyczesywać żywicę z garderoby. Jeśli plama nie daje się usunąć, żywicę można nasmarować olejem roślinnym, a następnie przetrzeć ponownie spirytusem. Należy jednak uważać, gdyż ta metoda może doprowadzić do przebarwień.

Drugim sposobem jest zamrożenie. Odzież należy włożyć na 4-12 godzin do zamrażarki, a następnie wyjąć. Po takim zabiegu żywica przestanie być lepka i można ją delikatnie odkleić od ubrania.

Trzecim sposobem jest wywabienie żywicy przy użyciu żelazka i papieru do pieczenia, pod warunkiem, że nasza zabrudzona odzież jest z naturalnych materiałów. Zabrudzoną tkaninę wkładamy pod papier do pieczenia i prasujemy, aż żywica się odklei. Tej metody nie wolno stosować do materiałów poliestrowych i akrylowych.

Po tych zabiegach można spokojnie uprać odzież w pralce bez ryzyka, że żywica rozleje się na inne ubrania. 

Czym doczyścić żywicę

Żywicę łatwo usunąć przy użyciu silnych rozpuszczalników, np. acetonu, który znajduje się w niektórych zmywaczach do paznokci. Należy jednak uważać, ponieważ substancja ta jest w stanie rozpuścić materiały z poliestru, odbarwić naturalne tkaniny, a nawet uszkodzić powierzchnię innych produktów.

Do świeżych plam z żywicy na przedmiotach przykładamy kostki lodu. W ten sposób stanie się ona mniej lepka i łatwiej będzie ją odkleić. Dopiero następnym krokiem może być przemywanie miejsca spirytusem - ostrożnie, tak, aby nie powstały przebarwienia. Ostatnią czynnością jest spłukanie rzeczy wodą. 

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło zdjęcia głównego: Nada Bascarevic/Getty Images

Pozostałe wiadomości