Z tymi aplikacjami nie zgubisz się w lesie i rozpoznasz grzyby. Które z nich warto mieć na grzybobraniu?

Źródło: Dzień Dobry TVN
Idziemy na grzyby
Idziemy na grzyby
Grzybiarskie tipy
Grzybiarskie tipy
Trufle – najdroższe grzyby świata
Trufle – najdroższe grzyby świata
Grzyb, który niszczy komórki raka jelita grubego
Grzyb, który niszczy komórki raka jelita grubego
Rey & Roll, czyli emocje jak na grzybobraniu
Rey & Roll, czyli emocje jak na grzybobraniu
Na grzyby!
Na grzyby!
Nietypowe grzyby w polskich lasach
Nietypowe grzyby w polskich lasach
Wybierając się na grzyby do lasu warto mieć ze sobą naładowany telefon, a najlepiej dodatkowo powerbanka. Dzięki niemu będziemy mogli nie tylko zadzwonić pod numer alarmowy w kryzysowej sytuacji, ale również pobrać przydatne aplikacje. Mogą nam one pomóc rozpoznać grzyby lub ustalić naszą lokalizację.

Aplikacje do rozpoznawania grzybów - "Co to za grzyb"

Coraz większą popularność zyskują aplikacje, które pomagają w identyfikacji grzybów. Bardzo pomocny jest atlas grzybów online - dzięki temu nie musimy nosić ze sobą fizycznej książki i w wygodny sposób możemy sprawdzić, czy grzyb jest jadalny, gdzie występuje oraz poznać opis jego budowy. Te informacje powinny nam pomóc podczas identyfikacji owocnika.

Dla telefonów z systemem Android powstało także kilka aplikacji, które umożliwiają rozpoznawanie grzyba za pomocą zdjęcia. Wybieramy w nich opcję "skanuj", dzięki czemu algorytm identyfikuje, co to za owocnik i podaje nam szczegółowe informacje na jego temat.

Warto jednak pamiętać, że tego typu aplikacje mogą się mylić. Zatem jeśli nie jesteśmy pewni, czy dany okaz jest jadalny, warto upewnić się w lokalnej stacji sanepidu, zasięgnąć rady doświadczonego grzybiarza lub nie zbierać go w ogóle.

Aplikacje na grzybobranie - które warto mieć w telefonie?

Mapy

Prawie każdy z nas ma w telefonie aplikację z mapami. Może być to podstawowa Google Maps, Mapy w iOS lub inne. Ważne, aby były w stanie pokazać, gdzie się znajdujemy. Dobrym rozwiązaniem są również klasyczne mapy, które są wgrane w aplikację. Jeśli umiemy je czytać, mogą okazać się bardzo pomocne podczas spacerów po lesie.

GPS

Współczesne smartfony praktycznie zawsze mają wbudowany system GPS. Jeżeli go nie mają, warto wziąć na grzybobranie zewnętrzne urządzenie lokalizujące. Dzięki systemowi GPS różne aplikacje będą w stanie nas umiejscowić na mapie, a także pokazać w którą stronę się poruszamy. Co ważne, GPS często działa bez zasięgu Internetu, wystarczą pobrane mapy.

Aplikacja Lasów Państwowych

Lasy Państwowe na swojej stronie bdl.lasy.gov.pl udostępniają mapę online oraz aplikacje do pobrania na system Android i iOS. Są to szczegółowe mapy, którymi dysponują leśnicy - jest na nich zaznaczonych więcej dróg, a także wszystkie informacje o zasobach leśnych. W aplikacji jest opcja, która umożliwia pokazanie na mapie, gdzie aktualnie się znajdujemy. Dodatkowo znajdują się informacje o słupkach oddziałowych. 

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Teofila Siewko

Źródło zdjęcia głównego: dolgachov/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości