Styl życia

Wysokie mandaty dla grzybiarzy. Za co grozi kara 5 tys. złotych?

Styl życia

Autor:
Daria
Pacańska
Źródło:
o2.pl/policja.pl
Zbieranie grzybów

Grzybobranie to zajęcie uwielbiane przez wiele osób. Już wkrótce ruszy sezon na tę aktywność, dlatego warto pamiętać o kilku zasadach. Ich złamanie wiąże się z mandatami, nawet w wysokości 5 tysięcy złotych.

Kary za niewłaściwe zachowanie w lesie - za co można dostać mandat na grzybobraniu?

Przy grzybobraniu należy pamiętać o kilku ważnych przepisach. Ich złamanie będzie wiązało się z poważnym uszczupleniem portfela. Mandaty zaczynają się od 20 złotych, ale są też przewinienia, za które dostaniemy grzywnę w wysokości nawet 5 000 złotych.

Hobby

Pasja od dzieciństwa
Pasja od dzieciństwa Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

W trakcie np. okresu pożarowego lub okresu lęgowego niektórych gatunków zwierząt możemy spodziewać się zakazu wstępu do lasu. Jeśli postanowimy go złamać grozi nam 500 zł. kary. Podobnie jak za niszczenie grzybni i za zaśmiecanie terenów zielonych. Za wjazd samochodem możemy zostać ukarani kwotą od 20 do 500 złotych.

Ważna informacja dla właścicieli psów. Za wchodzenie z nimi do lasu bez smyczy grozi naprawdę wysoki mandat, bo aż 5 tysięcy złotych. Taka sama kwota dotyczy zbierania grzybów pod ochroną.

Policja radzi zachować ostrożność - o czym pamiętać idąc na grzybobranie

Najlepiej w lesie nie przebywać samemu, jeśli jednak idziemy na grzybobranie w pojedynkę warto żebyśmy poinformowali kogoś bliskiego o naszej lokalizacji i planowanej godzinie powrotu. Jeśli zamierzamy oddalić się od osób, z którymi jesteśmy, poinformujmy ich o tym. Zapamiętujmy punkty odniesienia, elementy charakterystyczne w danym terenie, aby bez problemu znaleźć drogę powrotną do miejsca, z którego wyruszyliśmy.

Istotną rzeczą, którą warto mieć przy sobie jest oczywiście telefon komórkowy. Daje możliwość wysłania lokalizacji, odczytania naszego położenia, czy po prostu wezwać pomoc. W przypadku zagubienia przyda nam się także latarka. Warto, żeby nasz strój był wyposażony w elementy odblaskowe - to ułatwi poszukiwania służbom ratunkowym.

Na nieznajomym terenie nie oddalajmy się od samochodu, stacji, przystanku. Nie spacerujmy po zmierzchu i pamiętajmy, że w nocy temperatura może być niska w tym okresie. Ostrożność należy zachować także z używaniem ognia.

Zanim wyjdziemy do lasu zabezpieczmy swój pojazd - należy zostawić zamknięte drzwi, okna, a samochód powinien stać w widocznym miejscu to odstraszy złodzieja. Wartościowe przedmioty zostawmy w domu, podobnie jak dokumenty.

Warto być przygotowanym na zmianę pogody, dlatego podczas leśnych spacerów nieodzowna będzie kurtka przeciwdeszczowa i odpowiednie obuwie. Pamiętajmy o wodzie i przekąskach.

Jeśli ktoś z twoich bliskich zaginął w lesie należy nie zwlekać i zaalarmować policję.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Daria Pacańska

Źródło: o2.pl/policja.pl

Źródło zdjęcia głównego: MirekKijewski/Getty Images

Pozostałe wiadomości