Regionalizmy u dzieci i dorosłych
Książka „Od mikmaka do zazuli” jest wspólnym dziełem utalentowanego rodzeństwa. Michał Rusinek wraz ze swoją siostrą, ilustratorką Joanną Rusinek, stworzyli prawdziwą perełkę - atlas, który oprowadzi czytelnika po regionach Polski. Lektura ta porywa w niesamowitą podróż po świecie niezwykłych słów, które pochodzą z różnych stron naszego kraju. Dzięki temu zarówno mały, jak i duży czytelnik znajdzie prawdziwe skarby wiedzy i usłyszy słowa, o których być może nie miał pojęcia.
Zwróciło się do mnie wydawnictwo Bezdroża, które tak naprawdę publikuje głównie przewodniki, żebym dla nich napisał książkę dla dzieci. Ja o podróżach niewiele mam do powiedzenia, więc pomyślałem sobie, że może napiszę coś o takich podróżach po języku
- powiedział Michał Rusinek.
Literaturoznawca przyznał, że regionalizmy są zagrożonymi gatunkami. Choć widać wyraźną tendencję do tego, by wracać i pamiętać, skąd jesteśmy, to część z nas się tego wstydzi. Książka powstała więc, aby uświadomić, że takie regionalizmy jeszcze istnieją oraz nakłonić dzieci do ich zapamiętania.
Drogą tych regionalizmów można przejechać przez Polskę. Może nie teraz, ale jak już nie będzie kwarantanny
- dodał prof. Rusinek w rozmowie z Dzień Dobry TVN.
Najciekawsze regionalizmy
Co oznacza powiedzenie „Mikmak w cynkach buja się ze szmulą”? Określenie to wywodzi się w północy Polski, a konkretnie ze Szczecina. Nasz rozmówca wyjaśnił, że dawniej Mikmakiem nazywano człowieka cwanego, przebiegłego, który chadzał do hamburgerowni. Szmulą określano dziewczynę, natomiast cynki to buty.
Pięć książek polecanych przez literaturoznawcę
Z okazji Światowego Dnia Książki Michał Rusinek uchylił rąbka tajemnicy i pokazał nam książki, jakie obecnie czyta i poleca. „Nie jesteś sam w domu” opowiada o drobnoustrojach, które żyją wokół nas. Co ciekawe, również o tych przydatnych i potrzebnych. Kolejną pozycją jest atlas „Ptaki i ich pióra”, czyli książka dla dzieci i dorosłych, która niedawno ukazała się w księgarniach. Do najlepszej piątki nasz gość wlicza także „Atlas nieba”, którego autorem jest Edward Brooke-Hitching - niezwykły erudyta i zbieracz różnego rodzaju map. Wśród polecanych tytułów znalazły się też „Zapiski dla zabicia czasu”.
Seria książek japońskich opowiada o przemyśleniach XIII wiecznego mnicha japońskiego, które okazują się bardzo aktualne
- stwierdził prof. Rusinek.
Ostatnia książka to „Cieśniny” Wojciecha Nowickiego, opowieść o podróżowaniu i obłędzie.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
Zobacz też:
- Anna Wendzikowska poleca: 3 najlepsze filmy na poprawę nastroju. Duża dawka śmiechu i mądre przesłanie
- Szczepan Twardoch wyróżniony przez brytyjski „The Times”
- Kicia Kocia od 10 lat podbija serca najmłodszych. Jak narodziła się postać?
Autor: Nastazja Bloch