Styl życia

Anegdoty z życia chirurga. "Chciałem pokazać różnorodność naszej medycyny, która ma upadki i wzloty"

Styl życia

Paweł Kabata, chirurg i onkolog, napisał książkę pt. "O chirurgii inaczej". Składa się ona z krótkich rozdziałów, które skłaniają do refleksji, ale i zostawiają czytelnika z uśmiechem na twarzy. O swojej twórczości i pomyśle autor opowiedział w Dzień Dobry TVN.

Paweł Kabata, czyli bloger Chirurg Paweł

Dr n. med. Paweł Kabata nie zamierzał zostać ani lekarzem, ani pisarzem. No cóż, życie zdecydowało za niego, bo zarówno słowem, jak i skalpelem włada precyzyjnie. Medyk szerszej publiczności dał się poznać w mediach społecznościowych jako Chirurg Paweł.

- Moja działalność blogerska zaczęła się od przypadku. Kiedyś po dyżurze wczesnym rankiem siedziałem na łóżku mocno styrany, oczadzony tym szpitalnym powietrzem i powiedziałem sobie - ktoś to musi usłyszeć. Napisałem pierwszy tekst. Umieściłem go w mediach społecznościowych i złapał. Później powstawały kolejne. Głównym celem było to, by pokazać tę naszą medycynę w różnych światłach, żeby ją pokazać taką, jaka jest - tłumaczył w Dzień Dobry TVN.

"O chirurgii inaczej"

Książka Pawła Kabata jest konsekwencją jego działalności w mediach społecznościowych. - Chciałem pokazać różnorodność naszej medycyny, która ma upadki i wzloty. Ma momenty szczęśliwe i bardzo trudne. (…) Stykanie się z pacjentem onkologicznym non stop powoduje dużą ilość emocji, pewne obciążenia psychiczne, z którymi musimy sobie radzić - wyjaśnił.

I dodał, że chciał też ocieplić wizerunek lekarzy. - Głęboko się nie zgadzam z prezentowaniem medycyny w złym świetle, bo tych świateł jest zdecydowanie więcej. Naszym zajęciem jest pomaganie ludziom - podkreślił.

W książce obok tematów, które skłaniają do refleksji nie brakuje też zabawnych anegdot i historii pacjentów. - Chirurgia onkologiczna zwykle odbierana jest w sposób smutny. Gdy komuś opowiadam, co robię, mówią "Ojej, naprawdę", a my mamy całą masę dobrych, pozytywnych i zabawnych historii. Ostatnio przypomniał mi się kulturysta, którego przyjmowałem w izbie przyjęć. Na moje pytanie: "Co pan robił, że zerwał mięsień?", odpowiedział: "Znosiłem pralkę do piwnicy". To sytuacja, która raczej nie przydarzy się normalnemu człowiekowi – zaśmiał się chirurg.

Zobacz także:

Wszystkie odcinki Dzień Dobry TVN i Dzień Dobry Wakacje znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Dominika Czerniszewska

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości