Ortodoksyjna żydówka o judaizmie: "Tradycje żydowskie się zmieniają"

Miriam (Maria) Synger
Źródło: Dzień Dobry TVN
„Jestem ortodoksyjną Żydówką”
„Jestem ortodoksyjną Żydówką”
Obrazy, które zachwycają!
Obrazy, które zachwycają!
Sztuka ożywiania obrazów
Sztuka ożywiania obrazów
Sztuka polskiego plakatu
Sztuka polskiego plakatu
Rzeźbami z marmuru zachwyca się świat
Rzeźbami z marmuru zachwyca się świat
Przez sztukę do serca
Przez sztukę do serca
Sztuka na talerzu
Sztuka na talerzu
Jego sztuka łączy
Jego sztuka łączy
Jak zrobić piękny kalendarz adwentowy?
Jak zrobić piękny kalendarz adwentowy?
Gdy sztuka spotyka się z polityką
Gdy sztuka spotyka się z polityką
ARS LATRANS
ARS LATRANS
Ze sztuką na „ty”
Ze sztuką na „ty”
Matka Boska Wyspiańskiego, czy nie?
Matka Boska Wyspiańskiego, czy nie?
Grudniowa aukcja dzieł sztuki
Grudniowa aukcja dzieł sztuki
Miriam (Maria) Synger jest ortodoksyjną żydówką. Na co dzień w prosty sposób przybliża kulturę, religię i zwyczaje żydowskie w Internecie, obalając przy tym masę stereotypów. Jak wygląda jej życie? O tym opowiedziała w Dzień Dobry TVN.

Decyzja o zostaniu żydówką

Maria Synger nie zawsze była religijna. Była ateistką na studiach doktoranckich. Miała pracę, bujne życie towarzyskie i liberalne poglądy. Wówczas poznała kogoś, z kim po dwóch tygodniach była zaręczona. Kilka miesięcy później wzięli ślub, a Miriam stała się religijna. Przez jakiś czas mieszkała w Izraelu, gdzie jej pierwszy mąż uczył się na przyszłego rabina. Zajmowała się tam domem i dziećmi, a także uczęszczała na spotkania dla przyszłych rebecyn (kobiet cieszących się autorytetem w tradycyjnej społeczności żydowskiej), gdzie uczyła się m.in., jak funkcjonować wśród żydów, którzy mają różne potrzeby. Zdecydowała się na to, ponieważ - jak mówi - bardzo lubi reguły, które pozwalają się jej rozwijać. Równocześnie Maria jest feministką. Czy to się nie wyklucza?

- Feminizm oznacza, że chcemy, żeby płcie były równo traktowane, ale ortodoksja nie mówi, że nie mają być równo traktowane, więc w zasadzie to są dwie rzeczy, które się nie wykluczają. Oczywiście judaizm ortodoksyjny ma mnóstwo reguł, które są bardzo restrykcyjnym podziałem - kobiety tu, mężczyźni tu - ale w wielu sferach nie ma takiego rozróżnienia - mówiła Miriam Synger w Dzień Dobry TVN.

Nowoczesna odsłona judaizmu

Miriam na swoim koncie na Instagramie oraz stronie internetowej Jestem Żydówką udowadnia, że judaizm może być nowoczesny. Ona sama bardzo wspiera różne zmiany, które dotyczą pozycji kobiety w judaizmie. Chce również, żeby jej dzieci się uczyły i na podstawie rzetelnej wiedzy z różnych źródeł decydowały, czego chcą dla siebie. Jest także po rozwodzie, który nie jest zakazany w judaizmie. Na ślubie bowiem żydzi nie przysięgają, że będą ze sobą do śmierci, bo nikt nie wie, co będzie jutro, a co dopiero za kilka lat.

- Mamy ten judaizm, który jest ortodoksyjny i są też inne odłamy judaizmu. Podstawą jest prawo żydowskie, które jest bardzo konkretne - nad czym pracują i główkują rabini od dawien dawna - i to jest niezmienialne, jeżeli mówimy o ortodoksji. (...) Ale z drugiej strony jest tradycja i ta jest zmienna. Tak jak tradycje polskie się zmieniają, tak i tradycje żydowskie się zmieniają. Kiedyś tradycyjne było to, że kobiety były w domu, mężczyźni pracowali, a dzisiaj widzimy na szczęście, że to się wyrównuje - tłumaczyła Maria Synger w naszym programie.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości