Motoryzacja

Prosty sposób, by nie przepłacać za obowiązkowe ubezpieczenie OC

Motoryzacja

Aktualizacja:
Projekt bez tytułu (50).jpg

Szukasz sposobu, aby zaoszczędzić na zakupie ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej? Jesteś kierowcą z wieloletnim doświadczeniem i uważasz, że zasługujesz na niższe składki? A może to dopiero początek Twojej kariery za kierownicą i kwota OC jest dla Ciebie za wysoka? Niezależnie od sytuacji – istnieje prosty i szybki sposób na to, żeby nie przepłacać za OC! Sprawdź sam!

Brak aktualnej polisy OC może wiązać się z dużymi konsekwencjami w postaci mandatu, a także konieczności pokrycia kosztów odszkodowania na rzecz poszkodowanych w wypadku, którego jesteś sprawcą. Ubezpieczenie jest też niezbędne po to, aby czuć się bezpiecznie podczas jazdy. Jednak mimo wielu jego zalet, może sporo kosztować! Dowiedz się więc, jak zaoszczędzić na zakupie ubezpieczenia OC.

Tania polisa OC na wyciągnięcie ręki

Wysokość składki na ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej może różnić się w zależności od kierowcy i jego samochodu, a także wybranego towarzystwa ubezpieczeniowego. Jak to działa? Każda firma ubezpieczeniowa ma opracowany własny system oceny ryzyka spowodowania wypadku przez kierowcę, który prowadzi ubezpieczony pojazd. Masz 18-24 lat? W niektórych towarzystwach Twój młody wiek będzie bez znaczenia, a w innych – szalenie podniesie wysokość składki.

Według badań, najdroższe ubezpieczenia płacą młodzi kierowcy bez doświadczenia, którzy mają samochód marki Audi lub BMW z silnikiem powyżej 3,0 l pojemności, mieszkają we Wrocławiu i nie są w związku. Na drugim biegunie są osoby z dużym doświadczeniem za kółkiem, w wieku ponad 60 lat, które mieszkają na podkarpackiej wsi, poruszają się Skodą z silnikiem o małej pojemności i mają rodzinę – te osoby zapłacą za OC nawet cztery razy mniej w porównaniu do młodszego kierowcy!

Jak zatem możesz obniżyć swoje OC? Dobrym rozwiązaniem jest zmiana miejsca zamieszkania na takie, w którym będzie mniejszy ruch i niższe ryzyko kolizji lub zakup auta z mniejszą pojemnością silnika. Jeśli nie jest to możliwe, to swoją polisę możesz obniżyć na 3 sposoby.

Sprawdź najtańsze ubezpieczenia OC na rynku w kalkulatorze

Kalkulatory ubezpieczeń OC, takie jak np. https://rankomat.pl/kalkulator/oc-ac/, to specjalnie opracowane formularze, które pomagają znaleźć najbardziej atrakcyjną polisę ubezpieczeniową. Strony są zaszyfrowane (zwróć uwagę na czarną kłódkę w pasku adresu), więc kiedy podajesz swoje dane, nie musisz obawiać się ich kradzieży. Takie serwisy są więc w 100% bezpieczne.

W kalkulatorze musisz podać informacje o sobie, swoim doświadczeniu jako kierowcy i historii wypadków. Dodatkowo do obliczenia składki niezbędne będą dane na temat samochodu, czyli: modelu, pojemności silnika, liczbie przejechanych kilometrów czy daty pierwszej rejestracji pojazdu w Polsce. Co więcej, serwis wymaga informacji odnośnie do tego, jak będzie użytkowany samochód oraz czy nie ma innych kierowców, którzy będą się nim poruszać.

Po wprowadzeniu przez Ciebie wszystkich danych system przygotuje oferty od każdego ubezpieczyciela. Sam musisz wybrać tę najbardziej atrakcyjną.

Dołącz do ubezpieczenia osobę, która ma duże zniżki

Dobrym sposobem na obniżenie kosztów związanych z zawarciem polisy ubezpieczeniowej jest skorzystanie ze zniżek starszych kierowców. Jak to działa?

Wystarczy, że w formularzu jako drugiego użytkownika pojazdu podasz osobę, która może pochwalić się wieloletnią bezszkodową jazdą i od kilkunastu lat kontynuuje ubezpieczenie. W takim przypadku wysokość Twojej polisy może spaść nawet o połowę!

Pamiętaj jednak, że ta opcja wiąże się ze sporym ryzykiem. W sytuacji, kiedy jesteś sprawcą wypadku lub kolizji, ubezpieczyciel pokryje koszty zdarzenia, ale także odpowiednio obniży zniżki zdobyte przez drugiego kierowcę.

Zapłać od razu, a zaoszczędzisz podwójnie!

Jeśli jesteś młodym kierowcą, to prawdopodobnie nie masz stałego zatrudnienia, a Twoje zarobki nie są zbyt wysokie. Dlatego niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe zdecydowały się umożliwić zakup ubezpieczenia na raty. To bardzo komfortowe rozwiązanie, które nie obciąża budżetu domowego, więc nawet osoby w trudnej sytuacji finansowej mogą wykupić polisę. Taka polisa obowiązuje od dnia podpisania umowy. Co więcej, nawet jeśli kierowca zalega z opłatami, a był sprawcą wypadku lub kolizji, to ubezpieczyciel nadal pokryje wszystkie koszty zdarzenia i potem upomni się o uregulowanie należnych płatności z tytułu składki.

Jednak zakup ubezpieczenia na raty wiąże się także z podwyższeniem kosztów! Firmy ubezpieczeniowe rekompensują sobie to ryzyko w postaci podwyższenia składki za OC. Im więcej rat, tym wyższa kwota do zapłaty za ubezpieczenie. Warto mieć to na uwadze.

Autor: Adrianna Kowalczyk

Pozostałe wiadomości