Motoryzacja

Ile kosztuje rejestracja auta w Polsce?

Mężczyzna w samochodzie

Jose A. Bernat Bacete / Getty Images

Motoryzacja

Ile kosztuje rejestracja auta w Polsce?

Mężczyzna w samochodzie

Jose A. Bernat Bacete / Getty Images

Zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym po zakupie samochodu trzeba go zarejestrować w starostwie właściwym ze względu na siedzibę lub miejsce zamieszkania właściciela auta. Sprawdźmy, ile kosztuje rejestracja samochodu.

  • Ile kosztuje pierwsza rejestracja?
  • Na koszty rejestracji samochodu składają się...
  • Ile kosztuje rejestracja samochodu z Niemiec?
  • Ile kosztuje rejestracja motocyklu?


Zobacz też: Czym się charakteryzują ekonomiczne samochody?


Gdy już zostaniemy właścicielem auta, mamy 30 dni na jego rejestrację. Wybieramy się do właściwego urzędu, dokonujemy formalności, wpłacamy odpowiednią kwotę… No właśnie, ile pieniędzy musimy zabrać ze sobą? Ile kosztuje rejestracja samochodu?

Ile kosztuje pierwsza rejestracja?

Od czego zacząć? Kiedy zechcemy dokonać rejestracji samochodu (może to być auto nowe lub używane), w urzędzie wydadzą nam czasowe pozwolenie umożliwiające użytkowanie samochodu przez 30 dni oraz tymczasowy dowód rejestracyjny. Stały dowód otrzymamy wtedy, gdy dopełnimy wszelkich formalności. Następnie jak najszybciej powinniśmy opłacić obowiązkowe ubezpieczenie OC.

Na koszty rejestracji samochodu składają się:

· pozwolenie czasowe – 13,50 zł,

· nalepka kontrolna – 18,50 zł,

· nalepka legalizacyjna – 12,50 zł,

· tablice rejestracyjne – 80 zł,

· opłata ewidencyjna – 2 zł,

· dowód rejestracyjny – 54 zł.

Kosztem, który również jesteśmy zobowiązani ponieść, jest podatek od czynności cywilnoprawnych, czyli 2 procent wartości ceny zakupu pojazdu wpisanej na umowie kupna. Koszt rejestracji samochodu może być niższy lub wyższy. Obniżenie kosztów rejestracji możliwe jest wtedy, kiedy zostajemy właścicielami auta, które wcześniej było zarejestrowane w tym samym powiecie. Odpada nam wówczas wymiana tablic rejestracyjnych i nalepki kontrolnej. Ile wówczas kosztuje rejestracja pojazdu ? Łatwo obliczyć, że zapłacimy niemal 100 złotych mniej. Z dużo wyższymi kosztami rejestracji musimy się liczyć w przypadku ubiegania się o indywidualne tablice rejestracyjne. Do kosztów administracyjnych musimy wówczas doliczyć 1098 zł za tablice.

Aby zarejestrować samochód, musimy dostarczyć do urzędu stosowne dokumenty. Co oczywiste, niezbędny będzie dokument tożsamości. Na miejscu wypełniamy wniosek o rejestrację pojazdu, przedstawiamy umowę potwierdzającą własność pojazdu, kartę pojazdu oraz dowód rejestracyjny z potwierdzeniem aktualnego badania technicznego.

Ile kosztuje rejestracja samochodu z Niemiec?

Nieco więcej formalności czeka nas w sytuacji, gdy sprowadzamy pojazd z zagranicy. Ile kosztuje rejestracja auta z Niemiec ? Tu koszty są przede wszystkim wyższe o kwotę podatku akcyzowego, który liczony jest od wartości samochodu widniejącej w umowie kupna pojazdu oraz pojemności silnika, dzięki której określa się wysokość stawki akcyzy. Stawki są dwie:

· silnik o pojemności do 2000 cm3 – 3,1% wartości pojazdu;

· silnik o pojemności powyżej 2000 cm3 – 18,6% wartości pojazdu

Na uiszczenie podatku akcyzowego mamy 30 dni od daty zakupu wskazanej w umowie kupna-sprzedaży. To nie jedyne dodatkowe koszty rejestracji samochodu z Niemiec . Następnie musimy wybrać się do stacji diagnostycznej, by uaktualnić badania techniczne pojazdu (100 złotych). Przed rejestracją auto może poruszać się na tymczasowych tablicach rejestracyjnych jedynie przez 30 dni, powinniśmy więc jak najszybciej dopełnić formalności w wydziale komunikacji odpowiedniego urzędu.

W urzędzie stawiamy się z wnioskiem o rejestrację auta, dokumentem tożsamości, umową kupna-sprzedaży lub innym dowodem zakupu pojazdu, dowodem opłacenia podatku akcyzowego, niemieckim dowodem rejestracyjnym auta, kartą pojazdu, dotychczasowymi tablicami rejestracyjnymi oraz dokumentem potwierdzającym aktualne badanie techniczne. Niemieckie dokumenty powinny zostać przetłumaczone, co również stanowi dodatkowy koszt rejestracji samochodu. Po dopełnieniu wszystkich formalności związanych z rejestracją czeka nas jeszcze opłacenie ubezpieczenia OC.

Na koszty rejestracji samochodu z Niemiec składają się :

· pozwolenie czasowe – 13,50 zł,

· opłata ewidencyjna – 2,50 zł,

· tablice rejestracyjne – 80 zł,

· karta pojazdu – 75,50 zł,

· naklejka legalizacyjna – 12,50 zł,

· naklejka kontrolna – 18,50 zł,

· dowód rejestracyjny – 54 zł.

Ile kosztuje rejestracja motocykla?

Procedura rejestracji motocykla w Polsce opiera się na tych samych zasadach co rejestracja samochodu. Formalności różnią się jedynie kosztami.

Ile kosztuje rejestracja motocykla ?

· tymczasowy dowód rejestracyjny – 13,50 zł,

· stały dowód rejestracyjny – 54 zł,

· nalepki legalizacyjne – 12,50 zł,

· tablice rejestracyjne – 40 zł,

· tablice indywidualne – 500 zł,

· opłata ewidencyjna – 1,50 zł.


Co sądzisz o tym artykule?
81
7
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0