Kradzieże katalizatorów na masową skalę. Jak się przed tym uchronić?

Źródło: Dzień Dobry TVN
Kradzież katalizatora - jak się przed nią uchronić?
Kradzież katalizatora - jak się przed nią uchronić?
Ceny samochodów używanych poszły w górę
Ceny samochodów używanych poszły w górę
Niezwykłe muzeum zabytkowych samochodów
Niezwykłe muzeum zabytkowych samochodów
Ben Collins odkrywa tajemnice samochodu Agenta 007
Ben Collins odkrywa tajemnice samochodu Agenta 007
Zimowe gadżety samochodowe
Zimowe gadżety samochodowe
Motoryzacyjna pasja Jana Kobuszewskiego
Motoryzacyjna pasja Jana Kobuszewskiego
Najmłodszy mistrz wyścigowy w Polsce
Najmłodszy mistrz wyścigowy w Polsce
Co roku dochodzi do kradzieży katalizatorów z zaparkowanych aut. Tylko od stycznia zniknęło ok. 4 tysięcy części, z czego ponad 700 to katalizatory na terenie województwa śląskiego. Jak uchronić się przed nieszczęściem?

Katalizator - co to za część w samochodzie?

Serwisy samochodowe dostają masę zapytań o skup i wycenę katalizatorów. Złodzieje nie zatrzymują się przed niczym i zazwyczaj ciemną nocą, zakradają się na mniej oświetlone parkingi, pozbawiając nas jednej z najbardziej kluczowych rzeczy w aucie.

- Katalizator to najważniejsza część układu wydechowego. Zazwyczaj zaraz za silnikiem spalinowym mamy ten element. Złodzieje przecinają go i zabierają. Bez katalizatora samochód jest niesprawny - tłumaczył Marek Zawadzki, mechanik samochodowy.

- W każdym katalizatorze są metale szlachetne, które są odzyskiwane do sprzedaży - dodał.

Plaga kradzieży katalizatorów

Setki kierowców w Polsce, odpalając swoje silniki, mogli nieprzyjemnie się zaskoczyć. Głośny hałas jest zwiastunem czegoś nieprzyjemnego. Ostatnio - najczęściej kradzieży.

- To jest naprawdę chwila dla wprawnego złodzieja, zdementowanie tego przedmiotu. Stąd popularność tego rodzaju działalności wśród przestępców na przestrzeni ostatnich lat wzrosła - powiedziała podkom. Sonia Kepper, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Sosnowcu.

Ofiary kradzieży ponoszą wysokie koszty napraw. Ceny katalizatorów wahają się od tysiąca do sześciu tysięcy złotych.

- Przed każdego rodzaju kradzieżą najlepszym zabezpieczeniem jest czujny sąsiad. Jeśli sprawca chce włamać się, bądź coś ukraść, zazwyczaj wcześniej dokonuje rekonesansu. Warto zapytać osobę, która rozgląda się po osiedlu, czego szuka, w czym pomóc itd. Zazwyczaj wystraszą się o odpuści. Wiemy to od samych sprawców. Drugim dobrym sposobem jest monitoring - podsumowała Sonia Kepper.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Oskar Netkowski

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości