Kradzież samochodu – to nie scenariusz science-fiction
Do najbardziej oczywistych zdarzeń objętych zakresem ochrony w ubezpieczeniu Autocasco należy oczywiście kradzież pojazdu. Na szczęście burzliwe i naznaczone wysokim poziomem przestępczości lata 90 dawno minęły. W porównaniu do nich statystyki kradzieży aut z pozoru wydają się dziś niemal homeopatyczne. Czy jako właściciel samochodu rzeczywiście nie masz się czego obawiać?
W 2023 roku z powodu kradzieży wyrejestrowano w całej Polsce 5646 samochodów. To stosunkowo niewiele, jednak oznacza to w praktyce, że z polskich ulic i parkingów każdego dnia ginie średnio więcej niż 15 aut. Takie przedstawienie statystyki mocniej oddziałuje na wyobraźnię.
Co ważne, niekoniecznie wartościowe samochody z wyższej półki częściej padają łupem rabusiów. W końcu są to auta, które znacznie łatwiej namierzyć i zidentyfikować. W pierwszej dziesiątce najczęściej kradzionych samochodów w ubiegłym roku znalazły się między innymi Toyota Corolla, Toyota Yaris, Kia Sportage, Renault Master, Fiat Ducato oraz Audi A4. Wniosek? Złodzieje bardzo chętnie biorą sobie za cel popularne modele aut miejskich i kompaktowych oraz samochody dostawcze, bardzo często stanowiące podstawowe narzędzie pracy mikroprzedsiębiorców. Z tego powodu warto rozważyć wykupienie ubezpieczenia AC, nawet gdy Twój pojazd nie jest modnym SUV-em, super samochodem lub autem reprezentującym segment premium.
Twoje auto jest garażowane na strzeżonym parkingu? Ryzyko, że z niego zniknie, spada praktycznie do zera. Jednak samochód służy Ci do przemieszczania się, a więc czekają go dłuższe postoje w rozmaitych miejscach, niekoniecznie bezpiecznych i objętych monitoringiem. Kradzież auta bywa również przykrym zwieńczeniem nieudanych wakacji. Pamiętaj, że polisa AC może działać również za granicą – na terenie niemal całej Europy. Nie w każdym kraju na Starym Kontynencie statystyki kradzieży aut są równie niskie jak w Polsce.
Zanim zrezygnujesz z polisy Autocasco, weź pod uwagę jeszcze jeden czynnik ryzyka. Niektórzy złodzieje specjalizują się w kradzieży wyposażenia dodatkowego i części samochodowych – nierzadko wartościowych. Dobre ubezpieczenie AC chroni Cię finansowo również przed taką ewentualnością!
Naprawa samochodu po spowodowanej kolizji
Drugim fundamentalnym elementem zakresu ochrony ubezpieczenia Autocasco jest ubezpieczenie samochodu od skutków zdarzeń drogowych spowodowanych przez kierowcę. W tym miejscu warto wspomnieć, że w 2023 roku z winy kierujących doszło do ponad 19 000 wypadków drogowych. Każde tego typu zdarzenie ma inne skutki dla biorących udział w zdarzeniu aut. Drobna stłuczka kończy się naprawami, których koszt można oszacować na kilka tysięcy złotych. Poważne wypadki prowadzą do szkody całkowitej, a wówczas auto nadaje się do kasacji. Sprawca zdarzenia traci swój samochód, co drastycznie odbija się na stanie jego majątku, chyba że posiada ubezpieczenie AC.
W ramach polisy Autocasco możesz liczyć na naprawę swojego pojazdu w renomowanym serwisie, której koszty pokryje ubezpieczyciel lub odszkodowanie w ramach kosztorysu. Ten drugi wariant dotyczy oczywiście również szkody całkowitej. Dzięki temu bez problemu sfinansujesz zakup nowego samochodu o takiej samej wartości.
Zastanów się, jak wiele pieniędzy stracisz, jeśli twoje auto ulegnie uszkodzeniu lub zostanie przeznaczone do kasacji, a jeśli skutki finansowe nie pozostaną obojętne dla kondycji Twojego portfela, zabezpiecz się poprzez wykupienie polisy Autocasco.
Uszkodzenie auta przez nieznanego sprawcę
Wydawać by się mogło, że w dobie powszechnego monitoringu sprawca każdego wykroczenia, przestępstwa lub zdarzenia drogowego może być łatwo zidentyfikowany. Prawda jest nieco inna. Gdyby tak było, ubezpieczenie Autocasco nie musiałoby chronić właścicieli pojazdów przed ich uszkodzeniem przez nieznanego sprawcę. Ta część zakresu ochrony dotyczy między innymi następujących sytuacji:
- auto zostało uszkodzone przez innego kierowcę podczas postoju na parkingu,
- auto zostało zdewastowane przez chuliganów.
Sytuacje, w których kierowca manewrujący na parkingu lub po prostu otwierający drzwi swojego pojazdu niechcący uszkodzi inny pojazd, nie należą do rzadkości. Więcej niż dobrym zwyczajem jest wówczas zaczekanie na powrót poszkodowanego lub przynajmniej pozostawienie swoich danych kontaktowych, by mógł on sfinansować naprawę z OC sprawcy. Niestety nie wszyscy kierowcy są na tyle uczciwi. Jeśli nie posiadasz polisy potwierdzającej posiadanie ubezpieczenia Autocasco, a sprawcy szkody nie da się zidentyfikować, stratę pokrywasz z własnej kieszeni.
Jeśli chodzi o akty wandalizmu, których obiektem staje się samochód, ryzyko wygląda podobnie jak w przypadku kradzieży. Na podziemnych i strzeżonych parkingach lub w garażu samochód jest stosunkowo bezpieczny. Co innego w przypadku postoju na mieście. Zawsze istnieje ryzyko, że Twoim samochodem zainteresują się chuligani. Chociaż w Polsce uliczne zamieszki prowadzące do dewastacji mienia są stosunkowo rzadkie, przy odrobinie pecha również Ty, a konkretnie Twój samochód, motocykl lub skuter może zostać ich ofiarą. Uszkodzenie przez nieznanego sprawcę to kolejna sytuacja, w której ubezpieczenie AC z pewnością uratuje Twój portfel.
Uszkodzenie pojazdu na skutek działania sił natury
Natura jest nieobliczalna, a ofiarami skutków zjawisk atmosferycznych relatywnie często podają samochody. Do popularnych przyczyn uszkodzeń, a nawet szkód całkowitych należą między innymi drzewa powalone przez wichurę. Silne gradobicie niezbyt łaskawie obchodzi się z karoserią samochodu. Jeśli chodzi o spektakularne powodzie, zazwyczaj ich nadejście da się przewidzieć z wyprzedzeniem, za to w ostatnich latach coraz częściej dochodzi do silnych ulew, które mogą uszkodzić samochód, zwłaszcza gdy miejska kanalizacja nie jest w stanie odprowadzić nadmiaru wody. Uszkodzenie samochodu przez naturę to kolejny ważny element z zakresu ochrony ubezpieczenia Autocasco.
Zniszczenie lub uszkodzenie Twojego auta w wyniku pożaru
Listę pięciu przykładowych sytuacji, w których niezwykle przydaje się ubezpieczenie AC, kończy pożar. Auta bywają "ofiarami" samozapłonu lub pożaru pojazdów pozostawionych na sąsiednich miejscach parkingowych. Źródłem ognia może być budynek, w którym auto jest garażowane lub obok którego stało. Wbrew pozorom do rzadkości w naszym kraju wcale nie należą podpalenia. Ryzyko samego zdarzenia nie jest może bardzo wysokie, ale skutki finansowe mogą być opłakane dla właściciela pojazdu, jeśli nie chroni go Autocasco.
Jak wybrać optymalne ubezpieczenie AC?
Wybierając ubezpieczenie Autocasco, dostosuj pakiet do swoich potrzeb i zdarzeń obarczonych największym ryzykiem. Ciekawą, elastyczną ofertę stanowi ubezpieczenie AC Balcia . W tej usłudze możesz wybrać zakres terytorialny ochrony (polisy), a także sposób likwidacji szkody – bezgotówkowy lub w oparciu o kosztorys. Interesujące udogodnienie stanowi możliwość ubezpieczenia dodatkowego wyposażenia i części samochodu.
Pamiętaj, że odpowiednio dopasowane ubezpieczenie AC nie musi być drogie, zatem nie warto ponosić zbędnego ryzyka!
Źródło zdjęcia głównego: Mat. prasowe