Krochmal ma wiele właściwości, o których słyszał – tak naprawdę – mało kto. Słynie on głównie z tego, że pomaga materiałom zachować świeżość dłużej niż po zwykłym praniu. Tymczasem krochmal doskonale wspomaga też walkę ze zmianami trądzikowymi, świetnie sprawdza się również przy potówkach i odparzeniach. Jakie inne fantastyczne właściwości posiada krochmal? Dowiedz się więcej.
Co to jest krochmal? To płynna i gęsta substancja, którą przygotowuje się najczęściej na bazie mąki ziemniaczanej. O ile nasze babcie i mamy wykorzystywały go do bardzo różnych celów, o tyle teraz krochmal jest już trochę zapomniany. A szkoda, ponieważ jego przygotowanie jest bardzo proste, a efekt może być dla wielu osób zdumiewający.
Krochmal do kąpieli – sposób na łuszczącą się skórę i odparzenia
Kąpiel w krochmalu może okazać się świetnym rozwiązaniem dla małych dzieci, które mają suchą skórę lub cierpią na różne schorzenia. Lecznicze właściwości krochmalu sprawdzą się w walce z potówkami, odparzeniami, łuszczeniem się skóry i jej swędzeniem oraz zaczerwienieniem. Dzięki kąpieli skóra dziecka będzie ukojona i wygładzona. Jak zrobić krochmal do kąpieli?
Składniki:
- 1 duża łyżka mąki ziemniaczanej (na 3 l wody w wanience),
- woda zimna,
- woda przegotowana.
Przygotowanie:
1. Mąkę ziemniaczaną rozpuść w zimnej wodzie (w proporcjach 1 szklanka wody na łyżkę mąki). Mieszaj całość – tak, aby nie wytworzyły się grudki.
2. Przelej mieszankę do większej miski i zalej go gorącą wodą, po raz kolejny całość mieszając.
3. Wlej krochmal z mąki ziemniaczanej do wanienki i dolej wodę – w wannie temperatura powinna wynosić około 38℃.
4. Warto zaznaczyć, że regularna kąpiel noworodka w krochmalu zmniejsza skłonność dziecka do alergii oraz podrażnień, doskonale sprawdza się również w przypadku atopowego zapalenia skóry.
Krochmal na twarz – idealny na wypryski, trądzik i ciemieniuchę
Nie każdy wie, że krochmal jest doskonałym środkiem w walce z problemami skórnymi, również na twarzy. Wystarczy zamoczyć w nim wacik (roztwór powinien być dosyć rzadki), a następnie nałożyć go na wypryski lub trądzik. Preparat, który szybko zasycha na twarzy, powoduje zmniejszenie oraz zblednięcie wyprysków. Krochmal doskonale sprawdza się również w walce z ciemieniuchą. Potrafi on ją wysuszyć, dzięki czemu o wiele łatwiej jest ją wyczesać z włosów noworodka.
Jak zrobić krochmal? Przepis do ubrań, pościeli i firanek
Poniżej znajdziesz klasyczny przepis na krochmal, który możesz śmiało wykorzystać w celu odświeżenia pościeli i ubrań. W zależności od zastosowania krochmalu proporcje poszczególnych składników mogą się między sobą różnić:
- do ubrań – należy wsypać łyżeczkę mąki na 1 l wody,
- do pościeli, serwet, obrusów i ścierek – wsypać łyżkę mąki na 1 l wody,
- do kołnierzyków i mankietów koszul – trzeba wsypać 1,5 łyżki mąki na 1 l wody.
Jak ugotować krochmal? Dokładny sposób przygotowania wygląda tak:
1. Wlej do garnka 1 l zimnej wody. Jedną szklankę odlej na później, a resztę zagotuj.
2. W szklance rozmieszaj mąkę ziemniaczaną z wodą – zrób to, jeszcze nim woda się zagotuje.
3. W momencie, gdy woda zacznie się gotować, wlej do garnka mieszankę mąki z wodą. Mieszaj całość energicznie – dzięki temu nie zrobią się grudki.
4. Kiedy konsystencja stanie się gęsta, krochmal będzie gotowy do użycia.
W przypadku wyjątkowo delikatnych materiałów (np. tiulu) oraz firanek, warto zastosować krochmal z cukru, który przygotowuje się w proporcjach 1:1.
Do białych koszul, bluzek, bielizny bawełnianej oraz serwetek warto wykorzystać natomiast krochmal z ryżu. Można go zrobić, wrzucając 4 łyżki ryżu do 2 l gotującej się wody. Później należy go rozcieńczyć wodą w następujących proporcjach: 1:4 dla koszul i bielizny oraz 1:2 dla serwetek.
Krochmalenie pościeli i ubrań – jak powinno wyglądać?
Domowy krochmal można wylać na rzeczy po zakończeniu prania w pralce, a następnie włączyć dodatkowe płukanie. Można również wlać krochmal do oddzielnej miski i moczyć w nim poszczególne rzeczy – wówczas uzyska się mocniejszy efekt, pościel i ubrania staną się sztywniejsze, a przez to dłuższy czas będą świeże i nie będą wchłaniały wilgoci (np. w postaci potu).
Należy pamiętać, że krochmal raczej nie nadaje się do wszystkich rodzajów pościeli . Przykładowo, nie warto sprawdzać jego działania na delikatnej satynie bawełnianej. Dużo lepiej wykorzystać go w przypadku pościeli grubej i płóciennej, która została wykonana z lnu lub bawełny.
Warto dodać, że domowy krochmal stosowany do serwetek i obrusów może nadać im pięknego kształtu, a także zagwarantować długotrwałą świeżość.
Zobacz także:
Dlaczego po burzy czujemy, że powietrze jest czyste?
Filcowanie na sucho i na mokro – instrukcja krok po kroku
Rafting, czyli sport dla miłośników mocnych wrażeń. Czy można uprawiać go w Polsce?
Zobacz wideo: Awantura o pranie na balkonie
Autor: Adrian Adamczyk