Czyszczenie kominów to praca wymagająca nie lada sprawności i odwagi. W Polsce podejmują się jej przede wszystkim mężczyźni, ale do egzaminu czeladniczego coraz częściej przystępują także kobiety. W Dzień Dobry TVN o wyzwaniach związanych z wykonywaniem zawodu kominiarza opowiedziały Monika Cichoń i Katarzyna Perzanowska.
Zawód kominiarza oczami kobiet
Czyszczenie kominów czy sprawdzanie stanu przewodów wentylacyjnych w domach to zaledwie część zadań, które wpisują się w codzienność każdego kominiarza. Z tymi obowiązkami doskonale radzą sobie nie tylko mężczyźni, ale także przedstawicielki płci pięknej.
- Lubię wyzwania (...). Ludzie mnie już znają. Mam cały czas tych samych klientów, dochodzą nowi - przyznała w Dzień Dobry TVN Monika Cichoń, która w zawodzie kominiarza spełnia się już od 15 lat.
- Mój dziadek był złotnikiem, jednym z najlepszych w Krakowie. Szkoliłam się do zawodu jubilera, ale siedzenie i piłowanie pierścionków było dla mnie irytujące. Jestem niecierpliwa - dodała kobieta.
Kominiarskie tradycje przekazywane z pokolenia na pokolenie
Kominiarz wchodzi na dach z ekwipunkiem, na który składają się między innymi klucze kominiarskie, graca kominiarska i lusterko służące do sprawdzania prześwitu w kominie. Okazuje się, że widok specjalistycznego sprzętu może okazać się zachętą do poznania rzemieślniczego zawodu od kulis.
- Mój tata jest kominiarzem. Często widziałam, jak pracuje. Ze starszą siostrą brałyśmy tacie sprzęt z kartonów. Budowałyśmy komin i udawałyśmy, że czyścimy. Później już byłam starsza, więc tata zabierał mnie do pracy, aczkolwiek nie mogłam wejść na dach. Mogłam tylko popatrzeć z boku, ale zawsze mnie fascynowało to, że jest to praca na wysokościach - zapewniła Katarzyna Perzanowska, która po raz pierwszy włożyła mundur kominiarski 11 lat temu.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Otworzył japoński bar mleczny na Śląsku. "Jak zaczął dla mnie gotować, to skradł moje serce"
- Polski chór wyśpiewał Grand Prix we Włoszech. "Mocno stawiam na poziom tego zespołu"
- Pani Sylwia ma 91 lat i pomaga dzieciom. "Dopóki człowiek się rusza, to powinien coś robić dla innych"
Autor: Magdalena Brzezińska
Reporter: Agnieszka Reczek-Bogacka
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN