rzemieślnik

  rzemieślnik

  Ludwisarz to rzemieślnik, którego praca polega na odlewaniu dużych przedmiotów użytkowych ze stopów metali, takich jak brąz czy spiż. Do tego rodzaju obiektów zalicza się głównie dzwony i posągi. Dawniej ludwisarze odlewali lufy armat.

  Każdy, kto planował remont w domu musiał zmierzyć z problemem dostępności fachowców. Kalendarze tych najlepszych często zapełnione są na kilka miesięcy do przodu. Brakuje rzemieślników, a fachowcom nie chce się brać małych zleceń, skoro mogą przebierać w ofertach. Jaki sposób ma na to ekipa programu "Usterka"?

  Polacy chcą zdobywać techniczne umiejętności. Skąd się bierze ta nowa moda? O zdanie zapytaliśmy gości Dzień Dobry TVN: prowadzącą kursy stolarki Katarzynę Sawko i organizującą kursy szycia Ewę Wójcik. Jakie spektakularne projekty powstały na ich kursach?

  Andrzej Kulak jest rzemieślnikiem wytwarzającym żyrandole do mieszkań, muzeów i pałaców. Firma, którą prowadzi powstała w 1941 r. Tego samego fachu wyuczył swojego syna Macieja. Powiedzieli nam o historii firmy i swojej pracy.

  Od projektu mokasyn wyścigowych w rozmiarze 46 zaczęła się niezwykła historia, która połączyła studentkę warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych Ewelinę Czaplicką-Ruduchę, szewców ze starej praskiej spółdzielni rzemieślniczej, duńskiego reżysera filmów dokumentalnych oraz Muzeum Warszawskiej Pragi. Zobaczcie, o co w tym wszystkim chodzi.