Dariusz Wardziak, najsłynniejszy polski stolarz, znany z programu "Totalne remonty Szelągowskiej" zaprosił reporterkę Katarzynę Jaroszyńską i kamery Dzień Dobry TVN do swojej stolarni. Jak wygląda jego warsztat? Za co ekspert kocha swoją pracę?
Rodzinna tradycja stała się sposobem na życie.
Bycie rzemieślnikiem w dzisiejszych czasach to sztuka wyborów pomiędzy tradycją a nowoczesnością. Małe rodzinne firmy starają się iść z duchem czasu, by sprostać oczekiwaniom wymagających klientów.
Czyszczenie kominów to praca wymagająca nie lada sprawności i odwagi. W Polsce podejmują się jej przede wszystkim mężczyźni, ale do egzaminu czeladniczego coraz częściej przystępują także kobiety.
Z miejskich ulic powoli znikają maleńkie pracownie rzemieślnicze, w których można było znaleźć nie tylko wyjątkowe towary, ale przede wszystkim doskonałą jakość i niejednokrotnie wieloletnią tradycję. Obecnie w Warszawie można znaleźć cztery pracownie, w których są szyje się rękawiczki. Wraz z kamerą Dzień Dobry TVN odwiedziliśmy te wyjątkowe miejsca.
Był szewc, nie ma szewca? Niektóre zawody w świecie masowej produkcji zdają się nie mieć już racji bytu. Na szczęście na rynek wchodzą młodzi pasjonaci, którzy nadal kultywują tradycję rzemieślnictwa.
Joanna i Piotr są rzemieślnikami w stylu steampunk. Najpierw zaczęli tworzyć biżuterię, aż w końcu styl ten zawładnął całym ich życiem. Poznajcie ich nietypową pasję.
Jan Gałek z Dolnego Śląska wybrał sobie niebanalny fach. Musiał opanować prawie 15 zawodów, by zająć się projektowaniem i renowacją sejfów. Warto było. - To duża radość z tego, że jakaś gwiazda filmowa docenia moją pracę - przyznał projektant.
Adam Duraziński od 78 lat pracuje jako krawiec. Dopiero pandemia odebrała mu klientów. Niedawno jedno zdjęcie odmieniło jego życie. Wrocławski rzemieślnik dzięki niemu stał się gwiazdą Internetu.
Ludwisarz to rzemieślnik, którego praca polega na odlewaniu dużych przedmiotów użytkowych ze stopów metali, takich jak brąz czy spiż. Do tego rodzaju obiektów zalicza się głównie dzwony i posągi. Dawniej ludwisarze odlewali lufy armat.
Każdy, kto planował remont w domu musiał zmierzyć z problemem dostępności fachowców. Kalendarze tych najlepszych często zapełnione są na kilka miesięcy do przodu. Brakuje rzemieślników, a fachowcom nie chce się brać małych zleceń, skoro mogą przebierać w ofertach. Jaki sposób ma na to ekipa programu "Usterka"?
Polacy chcą zdobywać techniczne umiejętności. Skąd się bierze ta nowa moda? O zdanie zapytaliśmy gości Dzień Dobry TVN: prowadzącą kursy stolarki Katarzynę Sawko i organizującą kursy szycia Ewę Wójcik. Jakie spektakularne projekty powstały na ich kursach?
Andrzej Kulak jest rzemieślnikiem wytwarzającym żyrandole do mieszkań, muzeów i pałaców. Firma, którą prowadzi powstała w 1941 r. Tego samego fachu wyuczył swojego syna Macieja. Powiedzieli nam o historii firmy i swojej pracy.
Od projektu mokasyn wyścigowych w rozmiarze 46 zaczęła się niezwykła historia, która połączyła studentkę warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych Ewelinę Czaplicką-Ruduchę, szewców ze starej praskiej spółdzielni rzemieślniczej, duńskiego reżysera filmów dokumentalnych oraz Muzeum Warszawskiej Pragi. Zobaczcie, o co w tym wszystkim chodzi.