Kobiety w męskim świecie chirurgów. "Wprowadzają równowagę i łagodzą nerwowe sytuacje"

Dzień Dobry TVN
Chirurgia to męska profesja. Statystyki pokazują, że w tym zawodzie kobiet jest 7 razy mniej niż mężczyzn. Dlaczego tak niewiele pań wybiera tę specjalizację? W Dzień Dobry TVN na ten temat rozmawialiśmy z Małgorzatą Nowosad, chirurżką i prezeską fundacji "Kobiety w chirurgii" oraz Martą Haniecką, instrumentariuszką.

Kobiety w chirurgii - dlaczego jest ich tak niewiele?

Kobiet, które wykonują zawód chirurga jest bardzo niewiele. Dlaczego tak jest? - Problem jest wielowątkowy. Już na studiach podsyca się w nich wątpliwości, czy sobie poradzą, czy maja dość siły, czy zdołają pogodzić pracę z życiem rodzinnym. Tymczasem w ogromnej większości przypadków kobiet, które wybierają taką specjalizację doskonale wiedzą na co się decydują - mówiła w Dzień Dobry TVN Małgorzatą Nowosad, chirurżka i prezeska fundacji "Kobiety w chirurgii", która ma zachęcić młode lekarki do tego, aby nie bały się wybrać zawodu chirurga.

Jak pracuje się z kobietą chirurgiem? - Kobieta w zespole wprowadza równowagę, potrafi załagodzić nerwowe sytuacje - mówiła Marta Haniecka, instrumentariuszka. - Wciąż żywe jest przekonanie, że to kobiety są bardziej histeryczne, że nie radzą sobie z emocjami. Z mojego doświadczenia wynika, że to mężczyźni znacznie częściej podnoszą głos i nie panują nad emocjami - dodała Małgorzata Nowosad.

Kobiety męskim świecie

Kobiety, które zdecydują na to, aby zostać chirurgiem nie mają łatwego zadania i nie zawsze traktowane są poważnie. - Akurat mam fajny zespół, ale podczas operacji padają seksistowskie żarty i nie wszyscy czują się z tym dobrze. Choć nie ma przestrzeni, aby o tym mówić, to na szczęście, to się powoli zmienia - mówiła Nowosad.

Sporym problemem jest także sama hierarchiczność w medycynie. Jak mówiła chirurżka zdanie i opinia młodych, mniej doświadczonych lekarzy nie zawsze są brane pod uwagę. Dotyczy to także samych pacjentów. - Jeśli pacjent może do pewnego stopnia decydować o swoim leczeniu, to jego skuteczność jest dużo lepsza. Niestety w Polsce cały czas jest z tym problem - dodała.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Zmiany neurologiczne po przejściu COVID-19. "Co trzeci ozdrowieniec dalej odczuwa skutki choroby"

Do kiedy rozliczyć PIT za 2020 rok? Jak to zrobić w usłudze Twój e-PIT? Radzi ekspertka finansów osobistych

Zapomnij o dietach i zacznij jeść intuicyjnie. Co to oznacza?

Autor: Katarzyna Oleksik

podziel się:

Pozostałe wiadomości