Kobiety na rynku IT
Rynek pracy dynamicznie się zmienia, co powoduje zapotrzebowanie wśród firm na odpowiednio wykwalifikowanych i przygotowanych do zmian i nauki pracowników. Jak się okazuje, w Polsce mamy wciąż duże zapotrzebowanie na rynku IT. Zauważyła to firma Amazon, która do pracy w branży programistycznej postanowiła przekonać kobiety. Tak narodził się pomysł na program Girls Do Engineering. Jest on skierowany do dziewczyn w szkołach średnich. Zapewnia im warsztaty z programowania, spotkania z doradcą zawodowym, ale też możliwość spotkania się z młodymi inżynierkami pracującymi w centrum w Gdańsku.
Zatrudnienie w Amazon daje także szerokie możliwości rozwojowe. Pracownicy mogą skorzystać np. z dofinansowania na cele edukacyjne (firma pokrywa do 95% kosztów nauki i dodatkowych opłat, aby umożliwić pracownikom uzyskanie certyfikatów, dyplomów i potrzebnych kwalifikacji zawodowych) czy np. skorzystać z dofinansowania nauki języka obcego.
Kobiety w IT mają siłę sprawczą
Jak się okazuje, aby pracować w branży programistycznej, nie trzeba być urodzonym matematykiem. Wystarczy trochę chęci, zaangażowania i analitycznego myślenia. Potwierdza to Marta, jedna z pracowniczek firmy Amazon. Jak przyznaje, nigdy nie skończyła studiów technicznych a odnalazła swoje miejsce w IT.
- Z wykształcenia jestem humanistką, ale życie zdecydowało, że pracuje w IT. Jestem przykładem kandydatki, która została zatrudniona w ciąży, więc dla moich znajomych, dla rodziny to było coś niebywałego. Na początku było to stresujące, bardzo często byłam jedyną kobietą na spotkaniach. Dla mnie najważniejsze cechy to język angielski, rys matematyczny i do tego jakaś super moc, ale to nie musi być programowanie. To może być zdolność empatii i dobra umiejętność zarządzania zespołem. Możesz być dobra w socjologii, to też jest nam potrzebne. To jest mój przepis na koniec sukces w IT- powiedziała Marta Smolarek, Senior Product Manager-Tech w Amazon Development Center Poland.
- Chcemy, żeby więcej kobiet było w branży IT, uważam, że jest to fantastyczny zawód. Daje poczucie sprawczości, mocy, której kobietom brakuje – dodała Ewa Kolczyk, Senior Software Development Manager w Amazon Development Center Poland.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Jak zmniejszyć rozmiar zdjęcia? Porady i proste sposoby
- Kwalifikacje technika informatyka E.12 – jak wygląda egzamin i jak do niego podejść?
- Co to jest Git? Czym jest system kontroli wersji?